ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Günün Kitabı | İslam’ın Serüveni (3.Cilt) | Marshall G. S. Hodgson

Günün Kitabı | İslam’ın Serüveni (3.Cilt) | Marshall G. S. Hodgson

Kitap değerlendirme yazarı; Ali İhsan Dilmen

(Bir Dünya Medeniyetinde Bilinç ve Tarih)

Yeni Şafak Gazetesinin okurlarına Kültür Hizmeti olarak verdiği 3.ciltlik bu eser aslen İz Yayınları tarafından okurlara sunulmuştu.

Entelektüel bir duruş göstermek isteyen Yeni Şafak gazetesi (O zamanlar böyle iddiaları vardı/iktidar yandaşlığı yapmıyordu) bu eseri okuyucusuna bir imkan olarak sunmuştu, bu imkanı kaç okuru değerlendirdi bilmiyorum.

İslam’ın Serüveni kitabı, kapsamlı bir çalışmanın eseri…

Başlangıçtan günümüze detaylı bir İslam tarihi sunması bakımından hayli kıymetli, İbni Haldun tarafından yazılan ve Klasik eserler arasında yer alan 2. Ciltlik Mukaddime’ye göre daha kapsamlı ve 21. Y.Yılı da içermesi eseri daha kıymetli hale getiriyor.

Doğrusu ben çok istifade ettim.

Özellikle 3.cilt kitaba ayrı bir kıymet kazandırmış.

Adet olduğu üzere kitaptan alıntımızı da yapalım.

“Tüm modern toplumlar, insanların süregelen sosyal kalıplarla ilişkilerinde bir çöküntüye er-geç karşılaşmak zorundadırlar: kültürel geleneklerden kopuş. Teknik inkişaf her şeyin üzerinde bir ölçü haline geldikçe, tüm hayat kalıpları, hiç farkına varılmadan değişime uğrar ve aslında, kalıpların önemli bir bölümü nesilden nesile kaydırılır, hatta sık sık tek bir bireyin kemale ermesi sürecinde birkaç kez gerçekleşir.

Sonuçta, her nesil kendisinden sonrakine, günlük olaylara hükmetmeye yeterli derecede kural bırakamadığı gibi, kendi beklentilerini yenilemek zorunda da kalır.

Kültürel gelenekler, zorlanan hızla evrimleşmek, zorunda bırakılır, gerekli düzenlemeler yapılmadan, sadece uygulayıcılar arasında hızlı bir diyalog için yeterli fırsat bulunabilir.

Bu diyaloglar ve görüş alışverişleri, yeni teknik yöntemlerin yardımıyla kolaylaştırılır; ancak yine de oluşturulan bu müracaat noktaları, yeni çıkış noktalarının, yeni buluşların, yeni teknik ve keşiflerin uygulamaya konulmasından çok önceleri ilgisiz hale gelir ve bu yeni bulguların yan ürünlerinin ve yan etkilerinin tüm kültürel yapıya etkisi tahmin edilenin çok üstünde gelişebilir.”

***

KİTAP TANITIM BÜLTENİ | PHOENİX YAYINEVİ

İslam’ın Serüveni (3 Cilt Takım) | Marshall G. S. Hodgson

Müslümanlara Kur’an’da “Siz insanlık için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz, doğruyu emreder, yanlıştan men edersiniz ve Allah’a iman edersiniz” ayetiyle güvence verilir. Bu ayete samimiyetle inanıp Muhammed’in davetine icabet edenler, İslam inancının doğuşundan kısa bir süre sonra İslam’ın damgasını taşıyan, kendine özgü kurumlara, sanatlara, edebiyata, bilime, siyasi ve toplumsal teşekküllere sahip yeni bir toplum inşa etmeyi başarmışlar, bu yeni toplumu yüzyıllar içinde Eski Dünya’nın dört bir yanına yayıp insanlığı İslam’ın hedeflediği ideallerin çatısı altında birleştirmeye diğer tüm toplumlardan daha fazla yaklaşmışlardır.

İlk kez yayımlandığı 1975 yılından günümüze İslam çalışmaları ve uygarlık tarihi alanlarında bir klasik eser haline gelmiş olan İslam’ın Serüveni, Muhammed’in davetine icabet edip binlerce yıllık köklü kültürel geleneklerin kavşak noktasında kendilerini, dünyayı ve dünya içindeki yerlerini yeni bir gözle değerlendirmeye girişen küçük bir “inananlar” hareketinin, dünyayı adalet, insanlık onuru gibi evrensel ilkeler üzerinde yeniden inşa etmek üzere çıktıkları yolda zamanla büyüyerek bugün yaklaşık 1,5 milyar üyesi bulunan bir dünya uygarlığı haline gelişinin izlerini sürüyor.

En verimli çağında hayata gözlerini yuman tarihçi ve düşünür Marshall G. S. Hodgson’ın parlak dehasını sergileyen bu kitap, İslam uygarlığına aşina olanlar kadar bu tarihe ve kültüre aşina olmayanlara da hitap etmesi; İslam toplumlarının barındırdığı zenginliği, pek bilinmeyen ilginç ve çarpıcı ayrıntılar üzerinden ortaya koyması; İslam’ı genel dünya tarihi içindeki yerini gözden kaçırmadan değerlendirip toplum, ekonomi, sanat, bilim gibi alanlara ilişkin yeni ufuklar açıcı kışkırtıcı çözümlemeler barındırması ve İslam dünyasının günümüzde içinde bulunduğu buhranın tarihsel kaynaklarının ve bu buhrandan olası çıkış yollarının neler olabileceğine ilişkin ipuçları sağlaması itibarıyla her kitaplıkta bulunması gereken eşsiz bir eser.

İslam’ın Serüveni’nin birinci cildi olan İslam’ın Klasik Çağı, İslam’ın doğuşundan önceki dünyayı ve dinsel gelenekleri, İslam’ın doğuşunu, ilk halifeleri, Müslümanlar arasında yaşanan ilk ayrılıkları ve çatışmaları, Nil’den Ceyhun’a kadar uzanan bölgede filizlenen bu yeni kültürü ve bu kültürün dünya tarihi içindeki genel yerini çözümlüyor, İslam uygarlığının filizlenme ve serpilme dönemlerine ilişkin genel ve renkli bir tablo sunuyor.

Çevirmen:    Berkay Ersöz

Yayın Tarihi:            05.01.2022

ISBN:  9786059801669

Dil:      TÜRKÇE

Sayfa Sayısı:            1848

 

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/   Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.