ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Kitap Şerbet | Nilüfer

Kitap Şerbet | Nilüfer

Kozmokitap

Dursaliye Şahan’ın kalemi ile Şerbet kitabı ile tanıştım. Yazarı tanımadığım için kitabı okumadan araştırma gereği duydum. Bu konularda fazla meraklı sayılırım . Okuduğum kitabı kim yazmış, nasıl birisi, farklı kitapları var mı öğrenmek isterim.

Dursaliye Şahan’ı araştırınca karşıma Sıla ve Küçük Gelin dizileri çıktı. Bu iki dizi de yazarın Hikaye Hırsızı kitabındaki ” Güvercin ” adlı öyküsünden yola çıkarak hazırlanmış. İki dizi de öyle hazırlanmış fakat bu dizileri yayımlarken yazara haber verilmemi hatta onun adı bile geçmemiş. Diziler yayınlandığı sırada yazarın haberi olmuş ve mahkeme aracılığı ile haklılığını ortaya koyarak maddi ve manevi tazminata hak kazanmış. Yazarken iki satırda ne kadar kolay yazılıyor değil mi? Yazarın öğrendiği zaman yaşadığı sıkıntı ve sinir bozukluğunu az çok tahmin edebiliyorum . Mahkemeler ise iki dizi için de ayrı ayrı yaklaşık üç yıl sürüyor. Bir insanın ömründen geçen koskoca üç yıl …

Bu kısa bilgilendirmenin ardından kitaba yani Şerbet’e geçmek istiyorum. Şerbet on yedi yaşında bir genç kız. İlk sayfalardan sizi kitaba bağlayan deli dolu ancak kanınızın hemen kaynadığı birisi. Onun düşündüklerini ve yaptıklarını okuyunca onu sevmemenin imkanı yok .

Şerbet

İlk sayfalarda dersane için fotoğraf çektirmeye gidiyor ve maruz kaldığı taciz karşısında susmayarak hak ettikleri tepkiyi göstererek dükkanı yerle bir ediyor , tabiri caizi ise değil tam anlamıyla yerle bir ediyor . Geçen gün bir fotoğraf stüdyosunun önünden geçerken aklıma Şerbet geldi . Şimdi buradan çıksa ne olur dedim :)) Kendi kendine gülümseyerek giden birisini görünce çevredekiler bana deli gözüyle bakmış olabilirler …

Bir kapıcının kızı Şerbet . Annesi kapıcılık yapıyor , babası ise yok . Kadından kapıcı olmaz diyen apartmandakiler onları işten çıkarmaya çalışmaktadırlar. Maddi sıkıntılar bir yana bir de bu insanlar var halden anlamayıp anne kızı sokağa atmaya çalışan. Böyle bir ortamda yetişen bir çocuk ya içine kapalı olur ya da saldırgan bir hale gelir . Şerbet de kendini savunmayı öğrenen , ağzı biraz bozuk bir kız . Şerbeti , yaşamını ve arkadaş çevresini öğrenirken tarihimizdeki o korkunç gece gelip çatar . 15 Temmuz gecesi. Şerbet ve arkadaşları darbeye karşı sokağa dökülürken genç kalplerde aşkın heyecanı da ortaya çıkmaktadır .

Kitabın çoğu Şerbet’in anlatımı ve onun çevresinde gelişmektedir. 15 Temmuz gecesine gelindiğinde de farklı karakterlere ve yaşadıklarına değinilerek onların da sokağa dökülüp Şerbet ve yanındakilere katılma öyküsüne yer verilmiştir.

Sade ve eğlenceli bir kalemi var yazarın . Kitaba başladığınız zaman elinizden bırakamadan bitiriyorsunuz. Ben yazarı ve kitabı çok sevdim . Diğer kitaplarını da okumak istiyorum şimdi. Bulabilirsem bakacağım yazarın kitaplarına.

——–

Şerbet

Kitabın Adı :Şerbet

Yazar :Dursaliye Şahan

Yayınevi : Sola Unitas

Sayfa Sayısı :215


Okulun baş belası,

kapıcı Suna’nın tek varlığı,

basketbol maçlarının aranılan

oyuncusu, küfürbaz Şerbet; platonik

aşkı Arda’nın peşinde koşarken 15

Temmuz 2016’da daha önce hiç duymadığı

bir sözcükle tanışır: Darbe!

17 yaşındaki Şerbet

o gece birden bire büyür.

Dursaliye Şahan Kimdir?

Yazar , Sivas’ın Geyikpınar Köyünde doğmuştur. Dört yaşında ailesi ile birlikte İstanbul’a göç etmiş, orada 13 yıllık banka memurluğunu, Londra’da temizlik işçiliği, öğretmenlik ve gazetecilik takip etmiştir. Aynı yıllarda kadın, göçmenlik ve ırkçılık temalarının ağır bastığı öyküler ve tiyatro oyunları yazmıştır. Yazarın birçok öyküsü İngilizceye çevrilerek çeşitli dergilerde ve anonim kitaplarda yayımlanmıştır.

Yurt içi ve yurt dışından çeşitli öykü ve edebiyat ödülleri alan Dursaliye Şahan, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Bölümünden mezun olmuştur. Yazar halen çocuklara, engellilere ve yetişkinlere yaratıcı yazı ve kısa film öykü atölyeleri düzenlemektedir.

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.