ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 28°C
Az Bulutlu

Kleptokrasi, Kleptobirey |Yelda Karataş

Kleptokrasi, Kleptobirey  |Yelda Karataş

Çocuklar ölüyor bu gezegende, kapitalizmin, emperyalizmin yarattığı sıcak soğuk savaşlarda, açlıktan, zehirli gazlardan, mülteci boğulmalardan her gün yüzlercesi ölüyor. Yüzlerce çocuğu hayatı tanımadan toprağa veriyoruz sessiz seyirciler olarak.
Kadınlar katlediliyor, tacize uğruyor, satılıyor, recm ediliyor… evlatlarımız, birbirine düşman edilip savaşıyorlar….
Bütün bunların suçlusu, açık kapalı diktatörler. Şimdi askeri darbelerin yerini, suistimale hazır anayasalar alıyor. Liberalizm bile hızla çöpe kaldırılıyor burjuva diktatörlüğü tarafından.
Gece yatağında bir çorba tasım kaygısız başım diyen kapitalist toplumun çürümüş bireyinin yerini; klaeptobirey alıyor. 
Benzer bir terim biliyorum; KLEPTOKRASİ yani bir ülkenin her türlü ulusal kaynağını ve hazinesini kendi çıkarları doğrultusunda kullanan diktatörlükleri tanımlamak üzere geliştirilen kavram olarak.

Kleptobirey üzerine söylenecek çok söz var. Örneklerini tanımak çok zor… Tıpkı çağdaş diktatörlüğün yeni yüzü suistimale açık anayasalar gibi, insanı suistimale açık bireyler onlar. Başlangıçta yaptırımlarını ustaca gizliyorlar; Ancak bize ne yaptıkları, uygulamalar sonunda ortaya çıkıyor. Atı alan da Viyana‘yı geçmiş oluyor.
Son derece zekice hareket eden , kuşku uyandırmayan bu bireyler, dışarıdan bakanı şaşırtacak derecede oyunbazlıklarıyla, kurbanlarına yaklaşır. Evlenme isteklerini belirtirler, hatta kurbanları zenginse ve hala sömürülecek kaynakları varsa, evlenirler de. Sürekli aldatırlar ama buna karşılık son derece kıskançtırlar. Aynı anda onlarca sevgilileri olur.Erkek olanları özellikle, çekici, evlenip ayrılmış, çocuklu ve eski eşleri tarafından aranıp sorulmayan ‘fedakar’ anne kadınları seçerler. Dünyanın en ilgili, en romantik en fedakar ve ‘kadına saygılı’ erkekleridir onlar. Kurbanının isteklerini ustaca izler ve o istekleri tatminde sınır tanımazlar. 
Güven ilişkisine aç bireylerin kendilerine güvenmeleri için, yepyeni senaryoları yazıp yönetirler. Çiçek, böcek, şiir yazma, hediye alma ve sevişme ve övme ve onuru besleme ve sevildiğine inandırma konusunda birer uzmandırlar. NİTELİKLİDİRLER… Soymak konusundaki becerilerine inanmak için kurban olmak gerekir.

Beslenme kaynakları tükendiğinde, özellikle yine erkek olanları, kadına derhal, oros… damgası vururlar. Hatta kadını çok eşlilikle suçlarlar, harem kurduğunu, en yakın arkadaşları ile ilişkisi olduğunu kendisini aldattığını v.b belden aşağı ne varsa bulup suçlarlar.
Kadını toplumun gözünde küçük düşürmek için ‘namus’ kavramını tepe tepe kullanırlar. Ne acı ki çoğu, kadın haklarından yana, sol görünümlüdür bu kahpelerin.
Yeni kurbanlarına, eski kadınları suçlayarak yaklaşırlar. Kleptobireyin tek derdi sömürmektir. Tıpkı gölgesini satamadığı ağacı kesen kapitalizm gibi, işi biten kadını toplum gözünde küçük düşürmek için, özellikle cinsel kaynaklı aşağılamaların hepsini kullanırlar…

Su içer gibi yalan söylerler… Yalan varlık nedenleridir. Mecburiyet bile değildir onlar için. Gerçek hiç bir şeyleri yoktur. Hiç bir ilişkileri, hiç bir bakışları ve sözleri…
Bu denli yok olmuş bir bireye İNANAMADIĞIMIZ için onları tanımakta gecikiyoruz. Çok gecikiyoruz. 
DİKKATLİ OLUN… DİKKATLİ OKUYUN, ANLAMANIN BİLİNÇ VE DUYARLILIK İŞİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN…

2015-2018

* Kleptobirey tanımını ben varsaydım… Ben böyle tanımladım.”

kleptokrasi sendromu

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.