ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Hüzünlü, Neşeli ve Bilgi Yüklü Kurgusal Mektuplar | Ali Rıza Malkoç

23.07.2022
365
A+
A-
Hüzünlü, Neşeli ve Bilgi Yüklü Kurgusal Mektuplar | Ali Rıza Malkoç

KİTAP TANITIM BÜLTENİ

Bengisu Yayınları

Bu benim on sekizinci kitabım. Okuma ve yazma alanında; arayış ve yürüyüşümüz devam ediyor. İçerik ve verimlilik olarak olgunluğa/erginliğe erişti mi bilemem fakat sayısal olarak bir devri geride bıraktık. Makale, deneme, öykü, özdeyiş, şiir, roman, inceleme türlerindeki anlatımlarımı kitaplaştırmıştım. Mektuplar tarzında bir ifade sanatı ve duygusal mesaj aktarımı düşünmeseydim; fikir ve anlatım dünyamda bir noksanlık hissederdim sanırım. Şiir türündeki mektuplarıma, deneme formundaki yazılarımı da ekleyerek, çalışmamızı tamamlamış olduk. Hitap ve ifadelerimiz; belirgin, gerçek kişi ve kurumlara dair olmayıp, genel bir anlatım tercihidir. “Mektup yazdım Hasan’a, ha Hasan’a ha sana” tarzında bir kurgu, üslup ve betimlemeler içerir. “Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla” bağlamında bir algıya kapılmak da serbesttir, Bir tür insani ve vicdani manifesto olarak da hissedilebilir. Günümüzde ve geçmişte, duyduklarım, yaşadıklarım ve okuduklarımdan gözlemlediğim toplumsal iletişim sorunlarımı, yargı ve algı yanılmalarını da dikkate alarak; önleyici, ıslah edici, tamir edici sözel tepkilerle sunmaya çalıştım. Kendinizden, çevrenizden, beklentilerinizden bir şeyler bulacağınız düşüncesiyle, sözü kitaba bırakıyorum. Bilimle kalın, verimli olun, esen kalın, şen kalınız.


Format Kitap

Barkod: 9786258422924

Yayın Tarihi: 2022-07-07

Yayın Dili:    Türkçe

Orjinal Adı: Hüzünlü, Neşeli ve Bilgi Yüklü Kurgusal Mektuplar

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Sayfa Sayısı: 108

Kapak: Karton

Kağıt: Kitap Kağıdı

Boyut: 135 X 210

Emeği Geçenler :

Yazar:    Ali Rıza Malkoç

Editör:  Abdullah Yusufoğlu


Ali Riza Malkoç kimdir?

1965 yılında Samsun’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Samsun’da tamamladı. Teknik Lise Elektrik bölümünden mezun oldu. Yükseköğrenimini Eskişehir Anadolu Ü. İktisat Fakültesinde tamamladı.

Kısa dönem askerlik görevinden sonra, Samsun ve Bursa’da medya, eğitim, bilişim ve iş dünyası kuruluşlarında 25 yıl görev yaptı.

1999 yılında, ilk internet haber sitelerinden Mailgazete’yi yayınladı, 13 yıl sonra devretti. Küçük yaşlardan itibaren edebiyatla, bilimle, teknolojiyle ve şiirle ilgilenmeye başlamış olmasına karşın yaklaşık 40 yaşında hece şiiri yazmaya yöneldi. Ozan Sentezi’nin yardımıyla da geleneksel şiiri öğrendi. Ayrıca okuduğu kitaplar aracılığıyla kendini geliştirdi ve bilgisini pekiştirdi.

Ali Rıza Malkoç geleneksel bir usta-çırak ilişkisinde yetişmemesine karşın Kuddusî (1760-1848), Everekli Seyrani (1807-1866), Deliktaşlı Aşık Ruhsati (1836-1912), Narmanlı Sümmani (1860-1915), Daimî (1932-1983), Sefil Selimi (1933-2003), Ozan Sentezi (1962-) gibi âşıkları/şairleri kendisine usta olarak kabul etti.

Ali Rıza Malkoç’un şiirleri çeşitli gazete, dergi, web sitesi ve araştırmalarda aktarıldı. Ali Rıza Malkoç’un şiirlerine ilişkin 3 üniversitede lisans bitirme tezi ve 1 üniversitede yüksek lisans tezi çalışması yapıldı.

Şahin Çahan (2007), KTÜ Fen Edebiyat Fakültesi/ Tuğba Özdinç (2010), Konya Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi/ Ahmet Demircan (2010) Yüksek Lisans Tezi Gazi Üniversitesi tarafından bitirme ve yüksek lisans tezleri hazırlandı. Şiirleri akademik makalelere konu oldu. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Dr. İsa Sarı’nın https://www.isa-sari.com/yasayan-bir-halk-sairi-ali-riza-malkoc-malkoc-ali/ sayfasında hakkında yazdığı araştırma yazısı; Gazi Kitabevi Yayınlarından çıkan, “Sazın ve sözün sultanları, Yaşayan Halk Şairleri II” kitabında yayınlanmıştır.


 

YAYINLANMIŞ ESERLERİ

Türküler Bizi Söyler 1/ 2004

Türküler Bizi Söyler 2/ 2005

 Duygular Dillensin Diye/ 2006

 Yaşam Merdiveni /Temmuz 2018

 Yaşam Donanımları / Ağustos 2018

En Güzele Yürümek / Şubat 2019

Hukuk Aşkı / Haziran 2019

Güzergâh Arayışı / Şubat 2020 

Kitap İnceleme Yazıları / Mart 2020 

Nostalji Harmanı / Nisan 2020

Organize Toplum / Mayıs 2020

Anadolu Ortak Aşk Medeniyeti / Eylül 2020

Adalet Sevdam Benim / Aralık 2020

Bu Şiirde Özne Sensin / Şubat 2021 

MutluKöy / Haziran 2021

Özdeyişler / Haziran 2021

Suya ve Sabuna Dokunan Yazılar/Haziran 2021

Türküler Bizi Söyler Şarkılar Bizi Özler /Ağustos 2021

Hüseyin Karakoç, Burhan Tarlabaşı ve Bilal Kırbaş tarafından 10 şiiri türkü formunda bestelendi. 2020 yılı itibariyle yaklaşık 500 hece şiiri bulunmaktadır. Toplumsal içerikli makale ve özdeyişleri, farklı web siteleri ve sosyal medya ortamında yayınlanmaktadır. Felsefe, psikoloji, sosyoloji, mantık, hukuk ağırlıklı yayın ve tüm yazılı çalışmalar ilgi alanına girmektedir. AR-GE, ÜR-GE, inovasyon, iç denetim, kurumsal gelişim, kalite, verimlilik ve planlama da ilgi, bilgi ve uygulama alanları arasındadır. Kitap okurluğu ve yazarlığının yanında; yayınevlerine, yazarlara, ilgi alanları dahilinde redaksiyon, son okuma hizmeti vermektedir.

 

 

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.