ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Günün Kitabı | Böyle de Buyurabilirdi Zerdüşt | Taylan Kara | B.Sadık Albayrak

Günün Kitabı | Böyle de Buyurabilirdi Zerdüşt | Taylan Kara | B.Sadık Albayrak


“Böyle de Buyurabilirdi Zerdüşt Kitabından Alıntılar


Ölüme Uzanan Fordizm

Daha önce binlerce ölünün cenaze namazını kıldırmış olan imam, daha önce binlerce ölünün cenaze töreninin yapıldığı cami avlusunda bulunan ve daha önce binlerce ölünün yattığı musalla taşında yatan yeni ölünün cenaze namazını kıldırır. Daha önce binlerce ölüyü taşıyan cenaze arabası ölüyü, daha önce binlerce ölünün gömüldüğü yere götürür ve ölü gömülür. Törenleri, mekânları ve ritüelleriyle ölüm, seri üretimin bir parçasıdır.
Böyle de Buyurabilirdi Zerdüşt 3. Baskı

ŞEN AİLE KERHANESİ
Çoğu evlilik, ayrılık halinde yaşanacaklardan sakınıldığı için sürer. Boşanma halinde olabilecek terördür, çoğu evliliğin “huzur”unun garantisi…
Böyle de Buyurabilirdi Zerdüşt 3. Baskı

Her toplum ölülerini, dışladıklarını, öcülerini de içinde taşır. Var olana ve yaşar bırakılana bakarak, yok edilmişi ve ölü olanı da görebilirsin.
Böyle de Buyurabilirdi Zerdüşt 3. Baskı

YAŞAMIN FLORASI
“Steril”den bakınca her şey mikropludur; ete kemiğe bürünen, kaçınılmaz olarak mikroba da bürünür. Dünya pis bir yerdir; ilgi alanı dünya olanın, somutu değiştirmek isteyenin “steril”liği bozulur. Dünyada var olmanın bedelidir bu. Dünya somuttur, “steril”in varlığı ise bir bakteri ile hemen yok olabilecek kadar eğretidir. Dünya, ancak dünyaya inilerek değiştirilebilir; dünyayı değiştirme iddiasında olan her doktrinin bir varlık olarak “mikrobik bekâretini” yitirmesi çok doğaldır. Çünkü dünyayı değiştirecek olanlar soyut “steril”ler değil “dünyada kalan mikroplu varlıklar” olacaktır.
Böyle de Buyurabilirdi Zerdüşt 3. baskı

ÖLÜ İSRAFI
Bir mezarlıkta gömülü olan her bir ölü için bir tören yapıldı; her bir ölü birileri tarafından gömüldü, her biri için en az birkaç kişi ağladı. Yapayalnız duran her bir mezar, onlarca insanın gözyaşının ya da dualarının izini de taşımakta…
Dünyada toprağa yerleştirilmiş her bir mezar için toprağın üstüne terk edilmiş ne çok canlı var; bir ölüden değişik düzeylerde etkilenen onlarca insan…
Bu ölülerin her biri, tek tek birer kadın tarafından aylarca karında taşındı, birçoğu için heyecan duyuldu, çoğu birer kadın tarafından haftalarca emzirildi, her biri giydirildi, büyütüldü. Şimdi toprakla kucaklaşmış kemikler tek tek büyüyüp uzadılar. Artık hep aynı kalacak olan şu nihai tabloya ulaşabilmek için bu milyonlarca iskelet dünyada neler yaşadı. Ne israf… Ne israf…
Böyle de Buyurabilirdi Zerdüşt 3. Baskı

İNSANIN EL KILAVUZU
İnsan, yaşamını istisnaların gövdesinde, cansızlığın satır aralarında sürdürmeye çalışır. Olasılık canlıya karşıdır; % 99.99 oranında olmaması gerekendir insan; varlığı hep virgülden sonra bilmem kaç sıfırdan sonraya konumlanmıştır.
Böyle de Buyurabilirdi Zerdüşt 3. Baskı

PETİTİO PRİNCİPİİ
Ali, Ahmet’i öldürmek suçundan idama mahkûm edildi. Ali’nin Ahmet’i öldürdüğüne dair bir tanık yoktu, bu olayla ilgili herhangi bir kanıt da yoktu. Doğrusu ortada bir cinayet de yoktu.
Ortadaki tek somut gerçek Ali’nin idama mahkûm edilmesiydi.
Ali idam edildi.
Böyle de Buyurabilirdi Zerdüşt 3. baskı

“Saçmalama özgürlüğü”, ancak mantıklı bir dünyada işlevseldir.
Baştan aşağıya saçma bir dünyada saçmalama özgürlüğünü anlamlı kılabilmek için önce dünyayı saçma olmaktan kurtarmak gerekir.
Böyle de Buyurabilirdi Zerdüşt 3. Baskı

Tam sen bu sözcükleri okuyorken
Paraguay’da bir tank taburu,
Slovakya’da bir üniversite,
Moritanya’da bir şehir,
Moğolistan’da bir çadır,
Endonezya’da bir balıkçı teknesi,
Sibirya’da bir köy,
Samanyolu’nda bir yıldız,
Andromeda galaksisinde bir gezegen;
varlığını aynı anda algılayamadığın milyarlarca şey varlığını sürdürüyor. Varlıklar, insan algısında aynı anda tezahür etmez. İnsan algısı daha çok bir film şeridi gibi zamansal bir sıralama ve de imgenin algıda bıraktığı etkinin derinliği ölçüsünde bir hiyerarşi gözeterek çalışır; her varlık tek tek veya küçük kümelerle belirir zihinlerde…
”Şimdi” veya “şu an”, bu ve bunlar gibi milyonlarca varlığı içerir; kapsadığı varlık yükünün birinin dahi eksik olması “şimdi bilgisi”ni eksik kılacaktır. Bu haliyle insan zihni, karanlıkta binlerce kilometrekarelik bir kara parçasını keşfedebilmek için elinde malzeme olarak sadece küçük bir fener bulunan ümitsiz bir kâşife benzer.
Böyle de Buyurabilirdi Zerdüşt 3. baskı

BEYİNLERDE DOLAŞAN MAMUTLAR

Ne aydınlanma, ne akılcılık, ne sanayi devrimi, ne kapitalizm, ne sosyalizm insanoğlunun gerçek yaşamına tam olarak sızabildi. Kaç yüzyıldır bütün insanlığı sarsıcı bir şekilde etkileyen büyük biçimlendirilişlerin hiçbirinin, insan yaşamında içsel bir ağırlığı yok. İnsanoğlunun derininde, gerçek yaşamın aktığı beyninin arka sokaklarında, kılcal damarlarında, ağırlıklı olarak hâlâ on binlerce yıl önceki düşünme biçimleri ve bakış açıları hâkim.
Takvimler yaşanan dönemi sanayi çağı, bilgi çağı, uzay çağı vs. diye adlandırsa da ortalama insan beyni en iyimser değerlendir- meyle Kaba Taş Çağı’nın ortasında duruyor.
İnsan, nükleer santrallerin, gökdelenlerin, milyonluk metropollerin ve otoyolların ortasında yaşasa bile beyninde mamutlar dolaşıyor ve kötü ruhlardan korkuyor. Tarih ne kadar hızlı aksa da insan düşünüşünü aynı hızla etkileyemiyor. İnsanlık ağzına durmadan lokma almaktan çiğnemeye ve sindirmeye vakit bulamıyor.
Böyle de Buyurabilirdi Zerdüşt 3. baskı

Formun Üstü

Formun Altı

Formun Üstü

Formun Altı

Formun Üstü

Formun Altı

İnsan ölüm karşısında yaşama, bildikleriyle değil unuttuklarıyla tutunur.
Böyle de Buyurabilirdi Zerdüşt 3. baskı

İnsan özgürlüğün kendisini değil olasılığını sever. Hiç kullanamadığı ve asla kullanamayacağı bir özgürlüğün kullanılma olasılığı onu mutlu etmek için yeterlidir.
Böyle de Buyurabilirdi Zerdüşt 3. baskı

Alçaklığın yerel tarihi
21. yüzyıl alçaklığının en büyük silahı, “uygun” zamanlarda ortaya dökülen “gerçek”lerdir. Alçaklık, gerçeğin sıradan insana hep “seçmeli” olarak sunulması ve onlarca unsura sahip bir tablonun kendine yarayan bileşenlerinin sunulup diğerlerinin gizlenmesidir. “Ahlâki olma” ölçütü, artık ifadenin “içeriği”nde değil “dışında”, söylenen şeyin kendisinde olduğu kadar çevresindedir.
Böyle de Buyurabilirdi Zerdüşt 3. baskı

Acı çeken insanın ilk yapmaya çalıştığı şey, acısını geçirmek değil ona başkalarını ortak etmektir. Acının kendisinden çok yalnızlık insanı rahatsız eder; hissettiği şeyi başkalarında da görmek insanda güven uyandırır. Sosyallik nedeniyle ya da bir paylaşım duygusuyla değil düpedüz bencil dürtülerle, acı yükünü ancak başkalarını acıtarak hafifletebilir.
Böyle de Buyurabilirdi Zerdüşt 3. baskı

Tabelaların ikna yetenekleri
“Dikkat köpek var” tabelası, insanoğlu için en az köpeğin kendisi kadar ikna edicidir.
Böyle de Buyurabilirdi Zerdüşt 3. baskı

21. yüzyıl ansiklopedisi: T harfi, televizyon maddesi

Tek kanallı televizyonlarda herkesin aynı programı izlemesi “diktatörlük”tür.
711 kanallı televizyonlarda herkesin aynı programı izlemesi “özgürlük”tür.
Böyle de Buyurabilirdi Zerdüşt 3. Baskı

Taylan Kara
Taylan Kara
Taylan Kara Kimdir? Cölanj (2008), Poe'nun Kuzgunu (2008), Böyle de Buyurabilirdi Zerdüşt (2010,2.baskı), Vasatlığa Giriş Dersleri (2013, 3. baskı), Vasat Edebiyatı 101 (2015, 2. baskı), Var Olma Notları (2018) ve Kir Teorisi (2018) Edebiyatla Ahmaklaştırma Felsefeyle Çökertme (2019) kitaplarının yazarıdır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.