ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Gök Gürültülü

Haftanın Kitabı | Gurbet Hikâyeleri | Refik Halit Karay

Haftanın Kitabı | Gurbet Hikâyeleri | Refik Halit Karay

Türü: hikâye

Yazarı: Refik Halit Karay

Karakterler:

Eser hikâye kitabı olduğu için pek çok kahramanı içermektedir. En çarpıcı olanlar Eskici’de Hasan, Köpek’te Osman, Testi’de Ömer, Akrep’te Ebu Akrep, Antikacı’da Şeyh Afganî gibi tiplerdir.

ÖZET

Adından da anlaşılacağı gibi Gurbet Hikâyeleri’nde yer alan hikâyelerin konuları Türkiye dışındaki coğrafyalarda geçer. Kitaptaki en ünlü hikâyelerden Eskici’de kimsesiz olduğu için Arabistan’daki akrabalarının yanına gönderilen Hasan isimli bir çocuğun memleket ve Türkçe özlemi dile getirilir.

Köpek’te ise uzak diyarlarda Osman adlı yalnız ve çaresiz bir gencin zavallı bir köpekle arkadaşlığı ve sonunda ondan da ayrılmak zorunda kalışı ele alınır.

Testi hikâyesinde Ömer adlı bir gencin şoförlük yaparken arabasına aldığı ve testiden su içerken boğazı arı tarafından sokulduğu için nefes alamayıp ölmesi anlatılır.

Antikacı hikâyesinde kendisini Afganlı bir antikacı olarak tanıtan Şeyh Afganî’nin aslında bir İngiliz askeri çıkması anlatılır. Fener’de hayatında daha önce hiç fener görmemiş Ebu Ali isimli adamın bir fenere sahip olduktan sonra yaşadıkları işlenir.

Zincir’de zincirle bağlanmış, azgın bir köpeğin çözüldükten iki gün sonra azgınlıktan kurtuluşu anlatılır.

Akrep’te Ebu Akrep adlı bir adamın akreplerle yaşadığı hâlde bir kez dışında akrepler tarafından hiç sokulmayışı işlenir.

Keklik’te kötü bir kadın uğruna bazı adamların düştüğü zor durumlar işlenir.

Gözyaşı’nda üç çocuğunu yitirmiş hizmetçi bir kadının çileli hayatı anlatılır.

Çıban’da yüzünde çıban çıkan bir Türk’ün uzun ve sıkıntılı tedavi süreci işlenir.

Kaçak’ta bir Türk mahkûmun hapishaneden kaçması ve bir aileye sığınışı ele alınır.

Hülle’de bir adamın gittiği bir evdeki evlilik oyunu ele alınır.

Güneş’te bir askerin kendisine verilen bir altını Emir Sadun’a götürüşünün hikâyesi işlenir.

Gurbet Hikâyeleri, Refik Halit Karay’ın sürgün nedeniyle Suriye, Lübnan gibi değişik ülkelerde bulunduğu sıralarda kaleme alınmıştır. Eser, işlediği konular, yazarın çarpıcı gözlemleri kadar dili ve üslubuyla da edebiyatımızın hikâye türündeki en önemli eserlerinden biridir.

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.