ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Gök Gürültülü

Vikibahar 2021 Ödüllü Yarışması

Vikibahar 2021 Ödüllü Yarışması

Vikibahar 2021, 21 Mart-31 Mayıs 2021 tarihleri arasında düzenlenen uluslararası bir içerik geliştirme projesidir. Katılmak için Vikibahar 2021 sayfasını ziyaret edin.

 (Wikimedia Orta ve Doğu Avrupa Bahar Projesi 2021)

Amaç, Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri hakkında maddelerin oluşturulması ve bu ülkelerin Vikipedistleri arasındaki ilişkileri güçlendirmektir.

Projenin fikri Aralık 2014’te Kiev’de gerçekleştirilen Orta ve Doğu Avrupa Vikipedileri konferansına dayanmaktadır. Bu konferansta Vikipedistler, bölgede çatışma ve kavgaların başlangıcı olmuş baharlara inat, her sene baharda diğer Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ve kültürleri hakkında kendi dillerinde maddeler oluşturmaya karar vermişlerdir. Her dil sürümüne bu projede en çok katkı sağlayan Vikipedistler ödüllendirilmektedir.

Bu proje kapsamında Türkçe Vikipedi’ye katkıda bulunmak isteyen herkes, aşağıdaki katılımcı listesine adını ekleyebilir. Kolay gelsin!

Sosyal medya

Wikimedia Orta ve Doğu Avrupa Grubu

Wikimedia Orta ve Doğu Avrupa Topluluğu


Listedeki bütün topluluklar hakkında en az bir madde oluşturan kullanıcıların adı, yarışmanın “Ünlüler Geçidi”nde yer alacaktır.

Yarışma boyunca bölgedeki kayda değer kadınlar hakkında madde yazmaya davetlisiniz! En az kaç kadın maddesi yazacaksınız? Adınızı ve yazmayı vadettiğiniz kadın maddeleri sayısını buraya yazın. Ödül, değişik ülkelerden kartpostal almak olacak. Ödülveren olup kartpostal göndermeye gönüllü olanları da bekliyoruz.

Sayfanın altındaki katılımcılar tablosuna adınızı ekleyiniz.

Aşağıdaki adı geçen ülkelerin ve halkların kültürleri hakkında Türkçe Vikipedi maddeleri oluşturunuz.

İsimlere tıklayarak oluşturulması önerilen maddelerin listesine ulaşabilirsiniz.

Listelerdeki maddeler birer öneridir, listelerde yer almasa da yarışma konusuna uygun başka maddeler de oluşturabilirsiniz. Lütfen maddelerin kayda değerlik kriterlerini karşılamasına dikkat ediniz.

Yeni madde oluşturmak yerine mevcut maddeleri bilgi ve kaynak ekleyip geliştirerek de yarışmaya katılabilirsiniz; ancak sadece yazım hatası, biçem düzenleme, kategori ve şablon ekleme şeklinde – yarışma kapsamında değerlendirilmeyecektir.

Kurallar

Yarışma esnasında, organizatörlerin hiçbir müdahalesi ya da hatırlatması olmayacaktır. Aşağıdaki kurallardan herhangi birini sağlamayan maddeler, adil bir yarışma olması amacıyla, yarışmanın sona ermesinden sonraki değerlendirme aşamasında yarışma kapsamının dışında tutulacak ve değerlendirilmeyecektir.

Yarışma kapsamında burada bazı örneklerinin görülebileceği, aşağıdaki listede yer alan Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri, bölgeleri ya da toplulukları hakkında bir konuda madde oluşturulmalı ya da hâlihazırda var olan bir madde geliştirilmelidir.

21 Mart 2021 0.00 OAZD ve 31 Mayıs 2021 23.59 OAZD arasında oluşturulan ya da geliştirilen maddeler yarışmaya dâhildir.

Organizatörler ve jüri haricinde her kullanıcı yarışmaya katılabilir.

Tüm yarışma süresince katılım mümkündür.

Oluşturulan ya da geliştirilen maddeler; doğrulanabilir bilgi içermeli, güvenilir kaynaklar kullanılarak yazılmalı ve Vikipedi biçem el kitabına uygun olmalıdır.

Makine çevirisiyle oluşturulan anlaşılmaz durumdaki maddeler, yarışmaya dâhil edilmeyecektir.

Proje kapsamında açılan yeni maddelerin en az 3.000 bayt boyutunda olması, mevcut maddelerde geliştirme yapılacaksa ise en az 3.000 bayt boyutunda ekleme yapılmış olması gerekmektedir.

Botların yaptığı değişiklikler, doğal ve olması gereken düzenlemeler olarak değerlendirildiğinden, katkıyı veren kullanıcı yapmış gibi değerlendirilir. Benzer şekilde başka kullanıcılar tarafından yapılan ve organizatörlerin takdirine göre küçük olarak değerlendirilen değişiklikler de, katkıyı veren kullanıcı yapmış gibi değerlendirilir.

Yapılan -da en az iki güvenilir kaynak kullanılması gerekmektedir.

Oluşturulan ya da maddeye eklenen liste, tablo, şablon ya da kategoriler yarışma kapsamı dışındadır. Liste ya da tablolar, basit bir listelemenin ötesinde, metin içerdikleri takdirde puanlamaya dâhil edilecektir.

En yüksek puan alan 5 katılımcı, gerçekleşen sıralamaya göre birincilikten beşinciliğe doğru azalacak şekilde D&R hediye kartıyla ödüllendirilecektir.

Projeye katkı vermenin ikinci bir yolu ise, proje kapsamındaki konular dâhilinde (Türkiye dâhil) çekeceğiniz özgür lisanslı fotoğrafların Wikimedia Commons’a yüklenmesidir. Bu fotoğrafların, Vikipedi’de fotoğrafı olmayan maddelerde kullanılacak şekilde olması ve yüklenmelerinin ardından uygun maddelere eklenmeleri gerekmektedir. Aynı maddeye gereğinden fazla eklenen fotoğraflar, proje kapsamında değerlendirilmeyecektir. Wikimedia Commons’ta, maddede kullanılabilecek bir fotoğraf varsa ve maddede kullanılmamışsa, proje dâhilinde çekilip maddeye eklenen fotoğraflarda bu durum dikkate alınarak değerlendirme yapılacaktır. Bu alanda en çok katkı yapan kullanıcı da benzer şekilde D&R hediye kartıyla ödüllendirilecektir.

Birinci yoldan ödül kazanan kullanıcının, ikinci yoldan da ödül kazanması mümkündür.

Aşağıdaki düğmelere tıkladığınızda o ülke ya da bölgedeki Vikipedistlerin kendi ülkeleri/bölgeleri hakkında oluşturulmasını veya geliştirilmesini önerdiği maddelerin listelerine ulaşabilirsiniz.

Not: Aşağıdaki listeler, örnek maddelerdir ve bunlar dışındaki maddeler de yarışma kapsamındadır.

Arnavutluk Avusturya Azerbaycan Başkurdistan Beyaz Rusya Bosna-Hersek Bulgaristan Çek Cumhuriyeti Çingeneler Don Bölgesi Ermenistan Erzyanca Esperanto Estonya Gürcistan Hırvatistan Karadağ Kazakistan Kırım Tatarları Kıbrıs Kosova Kuzey Makedonya Letonya Litvanya Macaristan Malta Polonya Romanya & Moldova Rusya Sırbistan Sırp Cumhuriyeti Slovakya Slovenya Sorblar Tataristan Ukrayna Võro Yunanistan

Puanlama

Oluşturulan/geliştirilen her madde: 30 puan

3.000 baytlık bölümden sonra ilave her 3.000 baytlık ekleme: 10 puan

Uygun bilgi kutusu ekleme: 4 puan

3. kaynaktan itibaren her ilave kaynak: 2 puan

Eklenen her var olan kategori: 1 puan

Yarışmanın görsellerle kısmı için

Görsel kullanılan her bir madde: 10 puan

Maddeye eklenen her bir görsel: 1 puan

Katılımcılar

Kullanıcı -ı Açtığı madde sayısı

Geliştirdiği madde sayısı Yüklenen fotoğraf sayısı

Puan

Aycagul –

Kadirhavva –

frksdf –

Halayperest –

Huluxsi –

Alpdoganbaran –

Robingunes –

Darkblue06 –

Victor Trevor –

Veselov –

Ekrexso –

zemxer –

Toprak M –

Oval Thunder9 –

Hasnickter –

Firatlal –

Harald the Bard –

Kadıköylü –

Dr. Vikipedist –

Bambi’nin annesi –

TheFraxdeS –

Thecatcherintherye –

İazak –

Satirdan kahraman –

Türkçizer 37 –

Tarih –

Mehmet İlkman –

BELİNAY BAŞARIR –

Seksen iki yüz kırk beş –

Lirtastya –

Nikomakosaetik –

Mehmet123cs –

Ela Simden Saka –

Basak –

Maurice Flesier –

Kingbjelica –

Muhammed dirig –

Yusufî el kurdîstânî –

Murvat –

Onur Abay –

Math34 –

Sayginer –

Bureyn –

Burakhalifa –

AleynaAtalar –

Fatih Müftüoğlugil –

Earslaner2001 –

gürcü1234 –

Blntctn –

Bersu Ejderoğlu –

kralayolverin –

Nushirevan11 –

Vikipedisssttt –

Erolcan Özerol –

Gargarapalvin –

Kuyruksüren –

BARUTR –

Elenktra –

Lamiya.azayeva –

Kemal Sezer –

Adem Pusat –

Tanyel –

Prof.Dr.Mertcan İNAN –

Ornek11222 –

Aysun Demirdöğen –

Alperen Çilingir –

Buket Çakal –

BSRF –

Ayratayrat  

Merve Gurucu –

Sevda Kale –

Yarensengul –

Sorgulayan biri –

TÜRKIYE ADAMIDIR –

Misafir1234 –

İLKER541 –

Ilhanesicok –

ArdaGurcan –

Pittiest –

Dazed or confused –

Mahmutgezerr –

Bpekcan –

Emrelive –

Kullanıcı:

Ayşe Yıldız-

Ata Barış –

Evuntia –

Yarışma: Vikibahar 2021

Vikipedi:Vikibahar 2021

Vikipedi, özgür ansiklopedi

CEE Spring Logo vertical-t.svg

Vikibahar 2021

(Wikimedia Orta ve Doğu Avrupa Bahar Projesi 2021)

Uluslararası ana proje sayfasına ulaşmak için ziyaret edin:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:Vikibahar_2021

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.