ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Ressam Aivazovsky Kimdir?

Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine yer alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde edebiyat, sanat, Kitap, Sinema, resim, müzik, Edebi yazım tarihi vb. pek çok farklı alandan Yazı Atölyesi Edebiyat platformu bünyesinde sizlerin de yer alacağını düşünüyoruz. Bu amaçla sizlerden gelen edebi değeri olan öykü, hikâye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, film tanıtım vb. yazıları, yazar biyografisi, Türkiye ve dünya klasik edebiyatına ilişkin anı, eleştiri yazılarla eserlerinize yer veriyoruz. 2009’dan bu yana yayın hayatını kararlılıkla sürdüren Yazı Atölyesi, bir antoloji niteliği taşımaktadır. Yazı Atölyesi bünyesinde, edebiyat ve sanata gönül vermiş çok değerli yazım emekçilerinin kitap tanıtımları ve eserlerinin yer almaktadır. Kısaca sizlerin katılımıyla dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------

Ressam Aivazovsky Hayatı Eserleri..

Ivan Konstantinovich Aivazovsky

Aivazovsky (Türkçe okunuşu : Ayvazovski ) Ermeni asıllı Rus ressam . Kırım’da bir Karadeniz liman şehri olan Feodosiya’da doğdu . Simferopol Lisesi’nde iken resim yeteneğinden ötürü 16 yaşında Çar I. Nikolay’ın emriyle St. Petersburg Akademisi’ne alındı. 1836’da akademiden mezun olduktan sonra devlet tarafından Avrupa’ya gönderildi. Yıllar süren seyahatleri sırasında birçok ülkede sergileri açıldı, çağın en yetenekli Rus ressamı olarak ün kazandı.

Soru : Aivazovsky’nin tam adı nedir ? Cevap : Ivan Konstantinavich Aivazovsky

Aivazovsky Resimleri Hangi Sanat Akımına Dahildir ?

Aivazovsky’nin eserleri Romantizm akımına dahildir. Romantizm akımı hakkında detaylı bilgi için ; BKNZ : Romantizm Sanat Akımı

Aivazovsky’nin Sanat Görüşü Ve Resim Tekniği

Aivazovsky, tablolarında ışık oynamayı geliştirmede, bazen şeffaf bir kalite yaratmak için renk katmanları uygulamakta, özellikle takdir edilen bir teknik olarak etkiliydi. Birçok portre ve manzara üretmiş olmasına rağmen, Aivazovski’nin resimlerinin yarısından fazlası sahil şeritleri ve deniz manzaralarının gerçekçi tasviridir.

En çok boyadığı deniz manzaralarının güzel melodramatik tasvirleri nedeniyle en çok hatırlanır. Yapıtlarının çoğunda, bulutların arkasındaki umut uyandıran yumuşak göksel bir vücutla savaşta ya da kaybolmuş savaşta askerlerin acısı görülüyor. Sanatsal tekniği, dolunay, gündoğumu veya alevler içindeki savaş gemileri gibi suyun gerçekçi yansımasını boyadaki öznenin ışığına göre ayarlama yeteneğidir.

Resimlerinin birçoğu gökyüzünü ışıkla doldurma konusundaki yeteneklerini, dolunayla bulutların arasından dağınıklaşan ışığı ya da güneşin turuncu parıltısını bulutlarla pırıl pırıl parıltıyla gösterir.

Dalgaların Ressamı Aivazovsky

1844’te  Rus Donanması’nın resmi ressamlığı görevine atandı. Bu görevi sebebiyle yaşamı boyunca çok sayıda deniz ve gemi resmi yaptı.Onu büyük oranda deniz ,daha doğrusu dalgalı deniz resimleriyle tanımamızın sebebi budur.

1845’te geldiği İstanbul’da Sultan Abdülmecit tarafından Beylerbeyi Sarayı’nda kabul edildi. 1845-1890 arasında İstanbul’a toplam dört ziyaret yaptı. 1874’teki ziyaretinde Mimarbaşı Sarkis Balyan’ın Kuruçeşme Adası üzerinde bulunan ikametgâhında bir ay kadar misafir olarak Sultan Abdülaziz’in Dolmabahçe Sarayı için sipariş ettiği tabloları hazırladı. 1890’daki son ziyaretinde Sultan II. Abdülhamid’in huzuruna kabul edilerek padişaha iki tablosunu hediye etti.

Aivazovsky Eserleri

Beşbinin üzerinde eseri olan Ayvazovski’nin tablolarının büyük bir kısmı St. Petersburg, Moskova ve Erivan devlet müzelerinde sergilenmektedir. 30 kadar eseri Türkiye’de Dolmabahçe Sarayı, Deniz Müzesi, Askeri Müze, Fener Rum Patrikhanesi ve İstanbul Kumkapı Ermeni Patrikhanesi’nin koleksiyonlarında bulunmaktadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.