ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 24°C
Çok Bulutlu

Sergi; kentleşme taşranın ve kentin dönüşümü

Sergi; kentleşme taşranın ve kentin dönüşümü

Versus Art Project Temmuz Haberleri

Versus Art Project bünyesindeki sanatçılar Temmuzayında birçok etkinlikle sanatseverlerle buluştu. BerkaBeste Kopuz, Metehan Özcan, SABO, Canavar, Can Aytekin, Vahit Tuna, Serkan Taycanve Ege Kanar kişisel ve grup sergileriyle, konuşma programlarıyla izleyicilerin karşısına çıktı. Etkinlikler hakkındaki detaylara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

“Kente Doğru” @Müze Gazhane (Temmuz 2021-Ocak 2022)

Türkiye’nin en önemli endüstriyel kültür miraslarından biri olan Kadıköy’deki tarihi Hasanpaşa Gazhanesi yeni adıyla Müze Gazhane, Serkan Taycan’ınKente Doğru adlı sergisi ile ziyarete açıldı. Modern kentleşme sürecinin taşradan kent çeperlerine oradan kent meydanlarına uzanan izleğini sunan sergi, sanatçının Habitat, Kabuk, Agora ve İki Deniz Arasında serilerini bir bütün olarak ilk defa izleyiciyle buluşturuyor.

Sergi; kentleşme, taşranın ve kentin dönüşümü ile ekoloji konularını odağına alıyor. Bireysel olandan toplumsallığa, gündelik olandan uzmanlığa çeşitlenen öznellikte anlatılar içeriyor; kimi zaman bellekteki kimi zaman bedensel yolculuklara dair içeriklerle şekilleniyor.

Atış Serbest “MECMU” @Barın Han (16 Haziran – 16 Temmuz 2021)

Bu sene altıncısı gerçekleşen “Atış Serbest Sergisi”, yeni edisyonunda “Mecmu” temasına odaklanıyor. SAHA Derneği’nin de desteği ile gerçekleşen sergide, Can Aytekin ve Vahit Tuna’nın da aralarında bulunduğu 20 sanatçının duo işleri, Barın Han’ın 5 katlı mekânına yayılıyor.

20 sanatçının geçici birliktelikler ve kolektif ruhun referanslarını taşıyan yeni ilişkiler kurmayı amaçladığı, mekân içindeki alanların ikili veya üçlü gruplar olarak paylaşıldığı sergide, sanatçılar eski veya yeni üretimlerini bir araya getiriyor, ortak kurgular, diyaloglar oluşturuyorlar.

“İstanbul’da Şifa Bulmak” @Yaklaşım Tüneli (26 Haziran -19 Temmuz 2021)

Karşı Sanat ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden Metro İstanbul ortaklığı ile, 2005’ten bu yana ilk defa açılan Harbiye’den metro hattına inen Yaklaşım Tüneli’nde gerçekleşen “İstanbul’da Şifa Bulmak” sergisi, aralarında Beste Kopuz, Metehan Özcan, SABO ve Canavar’ın da bulunduğu 17 sanatçının işlerini izleyiciyle buluşturuyor. Kolektif yaşamın gerekli kıldığı mesafeleri, yakınlıkları ve sorumlulukları beden ve mekân ilişkisinde düşünmeyi öneren sergi; mimari yapısı, şehirle ilişkisi ve sunduğu duyusal deneyimle keşfedilmeyi bekliyor.

Büyük kentlerde sağlığa erişim meselesinden yola çıkarak şifa kavramına odaklanan ve Melis Bektaş’ın küratörlüğünü üstlendiği sergi; küresel sağlık krizini politik, kurgusal ve şiirsel yaklaşımlar arasında örülmüş fikirlerle yeniden düşünmeye davet ediyor.

“On’an sonra” @KA Atölye Ankara (11 Haziran-)

KA Atölye Ankara’nın Açık Edisyonlar projesinin ilk sergisi On’dan Sonra, “fotoğraf çoğaltılabilir, sanat ulaşılabilir olmalı” fikrinden yola çıkıyor. Aralarında Metehan Özcan ve Ege Kanar’ın da bulunduğu 24 sanatçının yer aldığı sergi, geçtiğimiz on yıl boyunca Ka’nın etkinlik ve atölyelerine konuk olmuş lens tabanlı çalışan sanatçıların işlerine yer veriyor.

Beste Kopuz & Gökçe Özdem Konuşma @Akbank Sanat

Berka Beste Kopuz, Akbank Sanat ve Açık Diyalog İstanbul iş birliğiyle düzenlenen “Niyetler” sergi ve seminer dizisi dahilinde, Gökçe Özden’in küratörlüğünü üstlendiği “Recal” sergisi kapsamında, sanatçı – küratör konuşma dizisine konuk oldu.

Üretimlerinde değişen kente, hafızaya ve yaşam alanlarından geriye kalan izlere odaklanan Berka Beste Kopuz, hafızanın doğası, geri çağırma eylemi ve zaman algısı üzerine düşüncelerini paylaştı. Konuşmayı link üzerinden izleyebilirsiniz.

Serkan Taycan& Eylül Şenses Konuşma @SALT

SALT çalışmaları ve iş birliklerine dair bir video serisi olarak, onuncu yıl özelinde hazırlanan “Bak kim var?” konuşmaları kapsamında Serkan Taycan ve Eylül Şenses’in gerçekleştirdiği konuşma 29 Haziran’da yayımlandı.

SALT Beyoğlu’ndaki İKLİMCİL: Mevsimler Sürüklenirken sergisinin içerik geliştirme sürecine destek veren Eylül Şenses ile TheLastingPond [Kalıcı Gölet] (2021) adlı vaka araştırmasına İki Deniz Arası yürüyüş rotasıyla dâhil olan Serkan Taycan, manda yetiştiriciliğinin İstanbul’daki yerini sergi bağlamında tartıştılar.

Ayrıntılı bilgi ve söyleşi talepleriniz için: 

burcudimili@gmail.com   0 554 458 33 13 

Adres:

Kuloğlu Mah. Gazeteci Erol Dernek Sok.

No.17/1 Hanif Han Beyoğlu İstanbul

İletişim:

+90 (212) 258 14 14

+90 (530) 016 47 18

www.versusartproject.com

info@versusartproject.com

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.