ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 19°C
Rüzgarlı

Rafine İnsan Olmak! | Mir Murat Demir

Rafine İnsan Olmak! | Mir Murat Demir

Yaratılış da insanız da, yetmez, mesele insan olup insan kalabilmek de, fazlalıklardan arınıp, incelip, saf hale ulaşabilmekte. Rafine insan olmanın okulu ya da bu beceriyi kuşandıran bir kurs yok, yaşam boyunca çaba gösterip uğraş verecek, her insan bizzat kendisi için. Bu uğraş içindesin, enerjini sapmadan saptırılmadan harcıyorsun, bilgili, becerili insan olmak adına ve saf insan olmak yolunda. Bu mücadele kime, kimlere örnek oluşturur, emsal olur, çokta takılmadan, aldırmadan, belki de ömrünce uğraşsan da yüzde yüzlük saflığa ulaşamayacaksın, bu yolda, bu mücadele de olmak, en güzeli, insan olmanın fevkaladesi.

İnce insan olmakta kırıtmanın, cıvıtmanın, sırnaşıklığın alakası yok. İnce insan olmak, incelikli, ayrıntılı düşünebilme yetisi, bakış açısını kazanma becerisi. Aklını kullanırken, insansın, farklısın ve elbette kullanacaksın. Aklınla bakar, değerlendirir, düşünürken, eylemlere girerken, duygularını, vicdanını, deneyimlerini ve kibir ve egodan arınmış insan olma hedefini aktif tutma halidir bu. Zaman geçtikçe anlayacaksın, kendini beğenmişlik ya da ukala olduğundan değil, kişilerin arınma, rafine olma uğraşları olmadığını görüp, eleyip, uzak duracaksın.

Su, H2O kimyasal tanımı olan, insanın yaşamsal ihtiyacı ve vazgeçilmezi. Su iletkendir, birçok kimyasal yöntemlerle, işlemlerle yalıtkan hale getirilmeye sağlansa da yüz de yüz yalıtkan lığı başarılamamıştır. İnsan yüzde yüz rafine olmaz, olamaz, kibir duygusuna da ego duygusuna da, hırs ve benlik düşüncelerini de maliktir, rafine olma yolunda ise, sahiptir ama kullanmaz, gerek duymaz. Zaman kuramı ile insanı, rafine olmayı birlik düşünmeye başlayalım, insanın rafine olması, düşünme, isteme, odaklanma, uğraşma kararlarının akabinde bir ömür sürecek mücadeleden ibarettir.

Rafine insan olmak, insan olup insan kalmak adına mücadelesinden ödünsüz yaşayan her birey toplumdan aldığı ne varsa fazlasıyla geri verme, topluma katkı sunma hedefindedir. Etik kurallar çerçevesinde emek taraftarı, üretmenin, somut ve soyut, insanlık için üretmenin, çoğaltmanın bilincindedir. Rafine insan; güç kazanmış, para, emtia, mal mülk edinmiş insanların, insanlıktan uzaklaşıp arzularına köle olmuşların, etik kuralları yok sayan yaratıkların karşısındadır ve tepkilidir. Rafine insan olma çabasında ki insan motivasyonunu insanların körelmemiş yüreklerinden, dünya telaşına düşmemiş kalplerinden alır.

Mir Murat Demir

—-

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.