ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 23°C
Gök Gürültülü

Korkmayın!

Korkmayın!

Korkmayın! /Avrupa Gazetesi 

 Dursaliye Şahan

Dünyada hiçbir ülkenin karnesi temiz değil. Amazon ormanlarındaki ilkel kabileleri ve Arabistan gibi kapalı toplumları saymazsak hepsi çocuk tacizi konusunda alenen tescilli.

Kimse saklamıyor artık. Ciddi ciddi oturup çözüm yolları düşünüyorlar. Yani bizdeki; “Münferit olay bunlar,” kaçamağı yok.

Gelişmiş ülkeler yasaları ele alarak işe başladı. Bir yandan da eğitim sistemine cinsellik bilgilerini anlatan dersler ilave etti. Çocuğun kolayca ulaşacağı polis telefon hattını ana okullarında ezberletiyorlar. Mağdur çocuklara yardımcı olacak profesyonel uzmanları yetiştirip istihdam ediyorlar. Yani 14 yaşındaki çocuğun rızası vardı diyerek 20 haydut adama ceza indirimi yapmıyorlar.

Biliyorsunuz beline kırmızı kurdele bağlanmış küçük kız düğünleri Doğu’ya mahsus. Gelenek, görenek, töre, berdel bize has kültürümüzdür efendim!

Bir de dini boyutu var elbet. Daha doğrusu sıkışınca sığındığımız doğruluğu meçhul bir liman.

Örneğin bir anket yapılsa, peygamberin hayatı sorulsa acaba en çok hangi yanıt verilirdi?

“Aişe anamız, peygamberimiz ile evlendiğinde 13 yaşındaydı.”

Ha bunların içinde bir kısmı dokuz yaşında filan da diyebilir. O ayrı. Ama en kör cahil Müslüman bile bu kısmı duymuştur ve hafızasına yazmıştır.

Hal böyle olunca çocuk gelinler Doğu’nun simgesi olmaktan kurtulamıyor.

Hazreti Muhammed sokakta kalan bir kız çocuğunu himayesine almak için belki evine aldı ama kayıtlara nikah ve evlilik diye mi geçti kim bilir. Burayı geçelim ayrı bir konu.

Ancak bugüne geldiğimizde durum farklı. Gözlerinizi silin, berrak bir zihinle bakın. Göreceksiniz ki çocuk gelin olayı sadece ve sadece çocuk tacizinin toplum ve yasalar tarafından onaylanması demektir.

Dünyanın her köşesinde ezilen insanlar var. Kölelik sistemi halen apaçık sürüyor. Kadınlar, yaşlılar, engelliler erkeklerden daha fazla eziliyor ve sömürülüyor. Ancak bir gerçek var. Çocuklar açık ara önde. Eziliyorlar, sömürülüyorlar, taciz ediliyorlar. Çünkü onları ezen, sömüren, taciz eden yetişkinlerin karşısında kendilerini savunabilme yetileri neredeyse sıfır.

Günlük gazete haberleri ve istatistikler ürkütücü. Toplumun duyarsızlığı korkunç. Siyasilerin umurunda bile değil. Etrafımıza baktığımızda cehaletin ve bağnazlığın esir aldığı ebeveynler çocukları için atom bombasından daha tehlikeli olabiliyorlar.

Evet ürkmekte ve telaşlanmakta haklısınız.

İnsan olarak acz içindeki küçük bir çocuğun hayatına dokunamamak içimizi acıtıyor.

Ama yine de korkmayın derim. Evet. Korkmayın! Umudunuzu da yitirmeyin. Çünkü bütün bunlara karşın mücadele eden kahramanlarımız var.

Örneğin bir Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği var. Çocuk gelinler konusunda bir dizi etkinliklerle adını duyurdu. Çocuklar ve kadınlar konusunda yaptıkları bir dizi etkinlik var. Durmaksızın çalışıyorlar. Son projeleri 2015 HİÇ (Halkla İlişkiler Çalışmaları) ödülünü aldı.

Sadece sivil toplum örgütleri değil tek başına mücadele edenler de var.

Bunlardan biri Londra’da yaşayan Nurcan Ilgın… Birbeck Üniversitesinde Sosyal Bilimler okudu. Bitirme tezini tesadüfen gördüm. Çocuk gelinler konusunda yapılan araştırmalarda eksik kalanları ele almış. Çocuk gelinlerin ailelerini, eşlerini kısacası çarpan etkilerini işlemiş. Gerçekten çarpıcı olmuş.

Okul bitti, tez rafa da dememiş. Şimdilerde bu konuda bir vakıf kurma hazırlığında.

Büyük çocuklar köyü kurmayı hedefliyorlar. Nasıl olacak bilmiyorum ama anlattıkları gözlerimi yaşarttı diyebilirim.

Mor Salkım gibi sivil toplum örgütleri, Nurcan Ilgın gibi neferler önemli. Bizler onları desteklemeliyiz. Onlar mağdur çocukların ve ezilen kadınların kurtarıcı melekleri. Dünyanın onlara ihtiyacı var.

 

Sağlıcakla kalınız.

 

 

 

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.