ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 18°C
Sağanak Yağışlı

İnternet Terimleri Ve İkonlar

Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  

SEO Kursu İnternet Terimler Sözlüğü liste olarak aşağıdaki gibi verilmiştir. ACCESSDepolanmış olduğu yerden bir bilgiye, (data) veya bir cihaza (bir disket okuyucusu gibi) girişi sağlamak, okumak veya yazmak.

ACCESS PRİVİLEGES Dosyalarda değişiklik yapmak ve erişmek için imtiyaz.

ACCESS TİME Belleği okumak için gerekli süre.

ACCOUNT Kullanıcı Bilgileri. Bir bilgisayara veya bilgisayar ağına bağlanmak için gerekli kullanıcı adı ve parolası gibi bilgileri içerir.

ACTIVE-X Mıcrosoft’un Sun Microsystem’in Java’sına karşı çıkardığı bir program geliştirme dili. Internet üzerinde kullanılabilecek programlar üretmek için kullanılıyor.AD/DA (Çevirici) Analog ses işaretlerini sayısal işaretlere ya da tersi işlemi aynı şekilde hazırlayan devrelerdir.

A/D-D/A (Çeviriciler)Bilgisayarlı müzik sistemlerinde (CD, DAT, HD Recording sistemler) analog bilgileri dijitale ya da bunun tersini yapan elektronik devreler. Bunlar kalitelerine göre fiyatlanırlar. Sistem maliyetlerinde büyük yer tutar.

ADAPTER (ADAPTÖR) Direkt olarak birbirlerine uyum sağlamayan iki konnektörün veya cihazın bağlanmasını sağlayan bir aracı cihaz. Çevirici, güç kaynağı.

ADCAnalog sinyalleri karşılığı olan dijital sinyallere dönüştüren bir cihaz.

ADDRESS (ADRES)Bir kaydı, bölümü veya bilginin saklı olduğu kısmı ifade eden isim, etiket veya rakamdır. İnternette kullanılan üç tip adres vardır. Bunlar e-posta adresi; IP, internet ya da internet adresi; donanım ya da MAC adresidir.

ADDRESS RESOLUTION Alfa sayısal bir internet adresine karşılık gelen sayısal fiziksel adrese çevirme işlemi.

ADMİNİSTRATİVE DOMAİN (YÖNETSEL ALAN) Tek yönetim birimi tarafından idare edilen ana sistemler, yönelticiler ve birbirine bağlı iletişim ağlarının bütünü.

ADN (Advanced Digital Network) Genellikle 56 Kbp leased-line lar için kullanılır.

ADOBE ACROBAT Elektronik belge değişimi standardı olan PDF’yi kullanarak daha kolay iletişim kurmanızı ve işbirliği yapmanızı sağlayan üründür.

ADSLİngilizce Asymmetric Digital Subscriber Line teriminin kısaltmasıdır. İnternet bağlantısı için en çok kullanılan bağlantı tekniğidir. Standart bakır telefon telleri üzerinden daha fazla veriyi ses ve görüntü iletişimini aynı anda sağlayabilen bir modem teknolojisidir.

ADSL2 İngilizce Asymmetric Digital Subscriber Line2 teriminin kısaltmasıdır. Daha yüksek veri hızlarına ulaşmayı sağlayan ve uygun santrale daha uzak mesafedeki istemcilerin de bağlanmasına izin veren ADSL standardıdır.

AĞ Bilgisayar ağı değişik yerlerdeki bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan bir veri iletişim sistemidir.

ALAN ADI Alan adı internet sitesini tanımlayan isimdir. Bir web sitesinin internetteki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir internet kullanıcısı web sitesine sadece IP adresiyle ulaşabilir.

ALİ AS Takma ad. ALTA VİSTA Digital Equipment Co. firmasına ait olan AltaVista, popüler Internet tarayıcı servislerinden biridir. Servisin amacı; aradığınız bilgiye, web sayfasına veya haber grubuna ufak bir aramadan sonra ulaşabilmenizi sağlamaktır.

ANONYMOUS FTP Her internet kullanıcısının dosya transferi yapabileceği FTP siteleridir.

AOLAOL, America On Line’ın kısaltılmasından oluşmuştur. Sadece Amerika’da 4.5 milyon kullanıcısı olan America On Line her ne kadar ev kullanıcılarına hizmet veren bir sistem olsa da Internet erişimi de sağlamaktadır.

APPLETHTML sayfalarda bulunan Java dilinde yazılmış programların derlenmiş biçimidir.

APPLICATION Uygulama. İnternette kullanılan programların ve eklentilerin genel adı.

ANASAYFA Bir web sitesinin başlangıç sayfasına verilen isimdir, anasayfa olarak da geçer.

ARAMA MOTORU Kişileri istedikleri bilgiye veya web sayfasına ulaştırmayı amaçlayan bilgi tarayıcı servislerdir. En yaygın arama motorları Google, MSN Live, Yahoo’dur.

ANCHORBir döküman içinde belirli bir bölgeye ulaşabilmek için tanımlanır.

ATTACHMENTE-mail (elektronik posta) içine dosya ekleyerek gönderme işlemidir.A/VAudio/Video (Ses görüntü)

BACKBONE Network üzerindeki temel geçiş yollarını (pathway) oluşturan yüksek hızlı hat ve bağlantılarının oluşturduğu yapı.

BAĞLANTI Bir noktadan diğer bir noktaya adanmış veya anahtarlanmış iletişim yoludur.

BANT GENİŞLİĞİ Veri haberleşmesinde şebekeden akabilecek maksimum veri hızını belirtmede kullanılır. Ölçü birimi bps (bit per second)dir.

BACKGROUND Web sayfalarının arka fonlarına verilen isim.

BANDWIDTH Bir bağlantıdan yollayabileceğiniz bilgi miktarı.

BANNER Web sitelerinin başlık veya üst kısmını kapsayan tasarım öğesidir. Bannerlar siteyi görsel açıdan zenginleştirmek ve ziyaretçileri de olumlu yönde yönlendirmek için kullanılır.

BAUD Genel kullanım olarak bir modemin bir saniyede ne kadar bit alıp verebileceğinin göstergesidir.

BETA Bilgisayar dünyasında, programların geliştirme ve test aşamasında olduklarını belirten ad.

BİT İletilebilen en küçük veri miktarı.

BOOKMARK Türkçede sık kullanılan olarak geçer. Web sayfalarında gezerken, hoşunuza giden sitelerin adresinin browserınız da saklanmasını sağlar.

BOUNCEE-mailin gönderildiği adrese ulaşmayıp, geri gelmesi.BPS(Bits-Per-Second) 2 bağlantı noktası arasında verinin transfer edilme hızı. Örneğin bir 28.800 Bps modem saniyede 28.800 bit transfer edebilir.

BROWSER World Wide Web üzerinde dokümanların transfer edilip görüntülenmesini sağlayan programlara “browser” adı verilir. Şu an bu sayfaları görmek için kullandığınız program sizin browserınızdır. (Internet Explorer, Netscape Communicator gibi)

BYTE Tek bir karakteri temsil eden Bit kümesi. Genellikle 1 byte 8 bit den oluşur.

CERTİFİCATE AUTHORİTYSSL bağlantılarda kullanılan Güvenlik Sertifikaları (Security Certificates) nı sağlayan otorite.

CGI (COMMON GATEWAY INTERFACE) Serverdaki programların birbirleri ile iletişim kurmalarını ya da diğer programların Web server ile nasıl iletişim kuracaklarını belirleyen kurallar seti. Genellikle web serverdan datayı alan ve bu data ile küçük işlemler yerine getiren (forma yazılan bilgileri e-mail olarak atmak gibi) küçük programlardır.

CGI-BINWeb Server’da CGI dosyalarının bulunduğu dizine verilen genel isim.

CHANNELIRC deki tartışma alanlarına verilen ad. (oda)

CONNECTİON Bağlantı.

COOKIE Browser tarafından kullanıcıya gönderilen ve kullanıcının sabit diskine yerleşen küçük dosya. Bu dosya, ziyaret edilen site hakkında tarih, kullanıcı adı, ziyaret saati gibi bilgileri içerir. Aynı sitenin bir sonraki ziyaretinde kontrol edilir.

CSSHTML’e ek olarak metin ve format biçimlendirme alanında fazladan olanaklar sunan bir web teknolojisidir. İnternet sayfaları için genel geçer şablonlar hazırlama olanağı verdiği gibi, bağımsız olarak harflerin stilini; yani renk, yazı tipi, büyüklük gibi özelliklerini değiştirmek için de kullanılabilir. Bu tekniğin en önemli özelliği kullanımındaki esnekliktir.

DATA Manyetik ortamdaki her türlü bilgiye verilen addır. İnternet ortamında alıp gönderdiğiniz veriler data olarak adlandırılır.

DATA PACKETVeri paketi.

DEFRAG Harddiskin veriminin artırılması için yapılan birleştirilme işlemi.

DEMOYazılımların, reklam amaçlı olarak piyasaya sürülmüş şekli. Demolar hiçbir zaman yazılımın tüm özelliklerini kullanmanıza izin vermezler.

DENEME SÜRÜMÜ Belirli bir süre ücret ödemeden kullanılabilen deneme sürümüdür.

DIAL-UP İletişim kurulacak bilgisayarın, var olan telefon hattını kullanarak bilgisayarınız ile aranmasıyla kurulan haberleşme yolu.

DNS (Domain Name Server)Bağlanılan sunucu ismini açık Internet adresine çevirmek için kullanılan bir mekanizmadır. Internet üzerinde aynı adlı iki veya daha fazla sunucu isminin olmaması da yine DNS sistemi sayesinde gerçekleşmiştir.

DOMAİN NAMEBir Internet sitesini tanımlayan adres. (xxx.com.tr gibi) Her domain name bir IP adresine karşılık gelir.

DOWNLOAD İnternet üzerinden dosya çekme işlemi.E-BOOKİnternet üzerinden okunabilen kitap.

E-MAIL (ELEKTRONİK-POSTA)Elektronik Posta, posta işlemlerinin (mektuplaşma vs.) Bilgisayar ortamında yapılmasıdır. E-mail ile diğer internet kullanıcısına mektup ve dosya gibi şeyler gönderebilir ve alabilirsiniz.

ENCRYPTION Internet üzerinden transfer edilen bilgilerin, üçüncü şahıslar tarafından okunmamasını sağlayan bir şifreleme yöntemi.

FAQ (Frequently Asked Questions)Sıkça Sorulan Sorular anlamına gelir. Web sayfalarında gezerken, web sayfasında belirtilen konu hakkında sorulabilecek soruların cevaplarını içerir.FINGERWindows işletim sisteminde kullanılan bir programdır. Internet üzerinde sorgulama yapmak için kullanılıyor. En çok Kullanım alanını IRC de bulmaktadır.

FIREWALL İnternete bağlı makinaların güvenliği için kullanılan bir sistemdir. Bilgisayara gelen veri paketlerini kontrol eder ve istenilmeyen verilerin sisteme girmesini engeller.

FREEWARE Kullanılması ve dağıtılması tamamen ücretsiz olan programlar.

FTP (File Transfer Protocol)Ftp sadece bir protokol olmakla kalmayıp, internet üzerinden dosya transferi yapmak için kullanılır.

FTP kullanılarak başka bir Internet sitesine “login” olunur (Bknz. Anonymous FTP) ve buradaki dosyalara “site sorumlusu”nun hak tanıdığı kadar erişim sağlanır.

GATEWAY Gateway, teknik olarak aynı türden olmayan iki protokolün anlaşmasını sağlayan donanım yada yazılım anlamına gelir. Bu terim Internet üzerinde genellikle, bir sistemden diğer bir sisteme geçiş sağlayan bir mekanizmayı anlatır.

GIF Grafik değiştirme biçimi anlamına gelen Graphics Interchange Formatin kısaltmasıdır ve bir sayısal resim saklama biçimidir. Kayıpsız sıkıştırma kullanır.

GOPHER Internet üzerinde hypertext kullanmadan değişik menülerdeki materyallere ulaşmayı sağlar.

Gopher sitelerinde resim ve program yoktur. Tamamen text formatından oluşur. Kullanımı gittikçe azalmaktadır.

GROUPWAREAynı bilgiler üzerinde çalışan, aynı binada, odada veya ağ üzerinde çalışan bir grup insan için tasarlanan programlara denir.

GUESTBOOK Ziyaretçi Defteri. Girdiğiniz Web sitesine, site hakkındaki görüş, istek ve önerilerinizi yazıp, diğer ziyaretçilerin yazdıklarını okumanızı sağlar.

GÜVENLİK DUVARI Firewall (güvenlik duvarı), birçok farklı filtreleme özelliği ile bilgisayar ve ağın gelen ve giden paketler bazında internet trafiğini kontrol altında tutar ve güvenliğini sağlar.

HACKER Bilgisayar sistemlerine izinsiz giren kişilere verilen ad.

HEADİNGHTML dokümanlarında genellikle yazının başlığının ve genel tanımların bulunduğu bölgedir.

HIT Browser tarafında Web Server a yapılan Tek bir isteme hit denir. Örneğin 3 adet resim içeren bir sayfa çağrıldığında 4 adet hit olur. 1 adet sayfa için + 3 adet de içindeki resimler için.

HOME PAGEBir sitenin ana(giriş) sayfası olmakla beraber, kişisel web sayfalarına da home page denilmektedir.

HOST Network üzerinde diğer makinalara servis veren herhangi bir makina.

HOTJAVA Sun MicroSystems tarafından tasarlanmış Mosaic-tipi web tarayıcılarına alternatif olarak tasarlanan yeni bir Java destekli web tarayıcısıdır. Özellikle “etkileşimli” web sayfaları geliştirmek isteyenler için tasarlanan bu tarayıcının yapımı henüz bitmemiştir.

HTMLHTML (HyperText Markup Language) World Wide Web’in bilgi görüntülemekte kullandığı dosya formatıdır.

HTML sayfaları kullanarak metinler değişik şekillerde ekrana getirilebilir, sayfalara fotoğraf ve ses eklenebilir.

HTTPInternet üzerinde HTML sayfalarının aktarılması için “HyperText Transport Protocol” isimli standart bir protokol kullanılır. Hiç şüphe yok ki internet üzerinde en çok kullanılan (ve en önemli) protokoldür.

HYPERLİNKHTML sayfasında bir takı (tag) kullanılarak başka bir dosya ile oluşturulan bağlantıdır.

HYPERMEDİA Az kullanılan bir terimdir. Metin, grafik, ses, hareketli görüntü gibi Internet üzerinde iletişimi mümkün olan her türlü medyayı ifade eder.

HYPERTEXT Hyper Text, dokümanları biçimlendirmek, resim eklemek, bağlantılar yaratmak için kullanılan metoddur.

IMAGEMAP Imagemap birçok bağlantı barındıran bir grafiktir. Bu grafik değişik yerlerine basıldığında sizi farklı URL adreslerine veya bağlantılara götürecek biçimde bölümlenmiştir.

INBOXE-maillerin geldiği dizine verilen ad.

INTERNET EXPLORER Mıcrosoft’un Web Browser’ı . Internet Explorer ile web sayfaları gezilebilir, Ftp yapabilir, e-posta işlemleri gerçekleştirebilir, haber gruplarına üye olabilirsiniz.

INTRANETFirma içinde bildiğimiz Internet yazılımlarının kullanıldığı sadece firmaya özel network.IP (Internet Protocol)Herkesce kabul edilmiş bir internet adresleme sistemi. Merkezi ABD de olan GSI adlı kuruluş tarafından verilen IP adresleri sayesinde aynı adresin birden fazla makinaya verilmesi önlenmiş oluyor.

IRC (Internet Relay Chat)IRC’ler dünya üzerindeki bütün Internet kullanıcıların bir araya gelerek gerçek zamanda online olarak sohbet ettikleri yerlerdir.

IRC servisi veren bir adrese bağlandığınızda çeşitli konu başlıkları altında açılmış odalar görürsünüz. Sizi ilgilendiren bir oda gördüğünüzde hemen girip sohbete katılabilir ya da kendiniz bir oda açabilirsiniz, hem de istediğiniz her konuda.

ISP (Internet Servis Provider)Internet servis sağlayıcı.

JAVA Sun Microsystems’in yarattığı kolay kullanılır, güvenli, nesneye dayalı ve güçlü bir programlama dilidir. HTML dili ile beraber kullanılan JAVA, daha çok HTML sayfasına görsel efectler katmak ve kolay kullanım sağlamak için kullanılmaktadır.

LAN Yerel ağ yüksek hızda veri transferi özelliğine sahip sunucu, kişisel bilgisayar, yazıcı gibi birimlerden oluşan bir ağ türüdür.

LEASED-LİNE İki nokta arasında, istenen kapasitede kurulan sürekli bağlı olan iletişim hattı.

LİNKHTML bağlantılarıdır. Bunlar, doküman içinde sizi başka bir konuma, aynı serviste başka bir dosyaya veya bambaşka bir servise yollayabilir.

LINUXBir işletim sistemidir.

UNIX’in türevi olan bu işletim sistemi tamamen ücretsiz olup, gün geçtikçe kişisel alanda kullanımı artmaktadır.

LISTSERV Çok kullanılan bir e-mail programıdır. Kullanıcılara posta listelerine abone olma, katkıda bulunma ve çıkma şansı verir.

LIVE“Canlı yayın” kavramının internet üzerindeki kullanımıdır. Uygun programlarla internet üzerinden çeşitli yayınlar canlı olarak izlenebilir. ( Radyo, Televizyon v.s.)

MAILING LIST Kullanıcının tek bir adrese mesaj göndererek, üye olan kullanıcılara bu mesajın dağılmasını sağlayan mesajlaşma sistemi. Mail grupları olarak adlandırılan bu sistem sayesinde, İnternet üzerinde birçok konuda gruplar, birbirleri ile bilgi alışverişinde bulunurlar.

MAJORDOMO En çok kullanılan e-mail programıdır. Kullanıcılara posta listelerine abone olma, katkıda bulunma ve çıkma şansı verir. (Mailing List oluşturulmasında kullanılır.)

MAP Web tasarımında kullanılan, yüklenen grafiğin belirli bölgelerine basıldığında değişik bağlantıları çağırmak için kullanılan sistemdir.

MEMBERS Üyeler. Web sitelerinde “Members” yazılı yerlere girebilmeniz için, önce oraya üye olmanız gerekmektedir.

METRO ETHERNETEthernet standardında temel alınan bir bilgisayar şebekesidir ve şirket gibi geniş alanlarda erişim şebekesi olarak tercih edilir. Ethernet temelli bir erişim şebekesinin başka bir ayrı avantajı, onun müşteri şebekesine kolayca bağlı olabilmesidir.

MIRROR Bir web sitesinin, tamamen aynı olan bir yansısının başka bir adreste bulunmasıdır.

MODEM (MODULATOR-DEMODULATOR)Bilgisayarınızın telefon hattına bağlanarak, diğer telefon hattına bağlı bilgisayar ile iletişim kurmasına yarayan araç.

MOSAICNCSA tarafından tasarlanan Machintosh, Windows ve Unix ortamlarının tümünde birden çalışabilen ilk Web tarayıcısıdır.MP3Sıkıştırılmış ses biçimi olan ve bu biçimde kaydedilen seslere verilen isimdir. Fraunhofer-Institute tarafından geliştirilmiştir. Sayısal hale getirilmiş sesler üzerinden insan kulağının duyamayacağı frekansların silinmesi yöntemine dayanır. Ses kalitesinde kayıp olmadan 1:12 oranına kadar sıkıştırmaya imkan tanır.

MPEG Hareketli görüntüleri sıkıştırmaya yarayan oldukça etkili bir grafik formatıdır. Format sadece bir sonraki karedeki değişen pikselleri gözlemlediğinden sıkıştırma oranı durağan görüntülerde daha da artmaktadır.

Moving Pictures Experts Group tarafından geliştirilen format PC’lerde oldukça çok kullanılmaktadır.

MSN (Microsoft Network)Microsoft’un, dünya çapında hizmet vermeyi amaçladığı online servis ağı.

NETWORK Kaynaklarını paylaşmak için birbirine bağlanmış 2 veya daha fazla bilgisayarın oluşturduğu yapı.

NEWS Haberler. Web sayfalarında bağlanmış olduğunuz sitenin içerdiği konu hakkındaki yeni haberlerin ya da, genel olarak dünya haberlerinin sunulduğu bölümdür.

NEWS SERVER Haber gruplarına ev sahipliği yapan server.

NEWSGROUPUSENET üzerindeki Haber gruplarına verilen isim. Haber grupları, mail gruplarından daha eskiye dayanan ve çok daha geniş bir alanı ve konuları kapsayan bir bilgi alış-veriş ortamıdır.NFS (Network File System)Bilgisayarda kullanılan programların network makinalarında kullanılmasını sağlar.NIC (Networked Information Center)Bir network için bilgilerin tutulduğu birime denir. En meşhuru domain isimlerinin kaydının yapıldığı Inter NIC dir. NIC (Network Interface Card) network kartlarına da bu isim verilir.

NICKİnternetteki sohbet alanlarında (IRC de) kullanılan takma ad.

NNTP (Network News Transport Protocol)Sunucu ve istemci tarafından kullanılan USENET postinglerini TCP/IP üzerinden taşımaya yarayan protokole verilen isimdir.

USANET News grupları bu protokol ile çalışır.

OPERATOR Bir sistemi işleten kişi. OS/2IBM Personal System/2′ de kullanılan işletim sistemi.

OUTPUTYapılan işlemin çıktısı.

PACKET SWITCHING Internet üzerindeki data taşıma metodu. Paket anahtarlama anlamına gelir. Paket anahtarlamalarda veriler parçalara ayrılır. Bu parçalarda verinin nereden geldiği ve nereye gitmekte olduğu bilgileri vardır. Bu sayede aynı hat üzerinden değişik adreslere giden veriler taşınabilir.

PASSWORD Parola. Kullanıcının sisteme giriş için, kendisine verilen şifredir.

PDF Dijital belge kayıtlarının uzun vadeli olarak arşivlenmesini sağlayan, imalat ve inşaat sektörleriyle jeo uzamsal endüstriler için mühendislik belgelerinin ve teknik belgelerin güvenli ve daha güvenilir alışverişine olanak tanıyan; baskıya hazır, kaliteli renkli reklamların güvenilir bir şekilde teslim edilmesini kolaylaştıran dosya biçimidir.

Plug-InBrowser’ınızın belli bir formattaki (biçimdeki) veriyi işleyip size sunmasını sağlayan, yüklendikten sonra browserınızın bir parçası olan kısa yazılım.

POP (Point of Presence)Network’ün bağlanılabilecek bir noktasının bulunduğu şehir ya da lokasyon.

POP3 (Post Office Protocol)Gelen e-maillerin tutulduğu sunucu server.

PORT ADDRESSTCP/IP tabanlı uygulamalar hattın diğer ucundaki bilgisayarla haberleşmek için belirli bir port adresi kullanırlar. Port adresi, içinde verilerin nereden alınıp nereye verileceğini kesin olarak saptayan bir mekanizma barındırır.PPP (Point to Point Protocol)Internet için TCP/IP bağlantısını modem ile kurmak için oldukça sık kullanılan bir protocol.

PROTOCOLProtokol, iki bilgisayarın birbirlerine veri yollarken izledikleri biçim, veri aktarma formudur. Protokoller bilgisayara alt düzey kodlar yollayarak iki makine arasındaki iletişimi sağlar.

QUEUE (MAIL)İnternete bağlanıldığında gönderilmek üzere bekleyen e-mailler listesi.

QUİCK TİME Apple tarafında üretilmiş bir film ve ses oynatıcısı. Quick Time dosyaları Avı gibi diğer video formatlarında daha az yer kaplıyor ve kullanıcı filime alınmış görüntüyü döndürebiliyor uzaklaşıp yakınlaşabiliyor. Internet ile önemi daha fazla artan bu program, İnternet üzerinden film ve ses dinlemenizi de sağlar.

REAL PLAYER Real Audio’nun daha gelişmişi denilebilecek bu program, sesin yanı sıra video görüntülerini de oynatmaktadır.

REAL AUDIOWeb Tarayıcılara FM kalitesinde müzik dinlemek için eklenen bir programdır. Bu programı tek başına kullanabileceğiniz gibi browserınıza da ekleyebilirsiniz.

ROUTER 2 veya daha fazla network arasındaki bağlantıyı sağlayan küçük sistemlerde, özel amaçlı bir bilgisayar, büyük sistemlerde ise özel bir cihaz. Bu cihaz, bütün vaktini hangi adresten gelen paketlerin hangi adrese hangi yol üzerinden gideceğini ayarlamakla geçirir.

RSS Genellikle haber sağlayıcıları, bloglar ve podcastler tarafından kullanılan, yeni eklenen içeriğin kolaylıkla takip edilmesini sağlayan özel bir XML dosya formatıdır. Kullandığı dosya biçimleri. rss ve .xml’dir.

SEARCHArama. Kayıtlı olan tüm internet sitelerinde veya sadece site içerisinde arama yapmanızı sağlar.

SEARCH ENGİNES (ARAMA SERVİSLERİ) Kişileri istedikleri bilgiye veya Web sayfasına ulaştırmayı amaçlayan “Internet tarayıcı” servislerdir.

SERVERSunucu. Bilgisayar ağlarında, diğer ağ bileşenlerinin (kullanıcıların) erişebileceği, kullanımına ve/veya paylaşımına açık kaynakları barındıran bilgisayardır.

SIK KULLANILANLAR Web üzerinden sıkça bağlandığımız servislere ait web adreslerini saklamamızı, böylece tek seferde o uzun web adreslerinin satırını yazmadan ilgili servise erişmemizi olanaklı kılan bir özelliktir ve tüm Web tarayıcılarında bulunur.

SHOPPİNGAlışveriş merkezi. İnternetten online alışveriş yapabileceğiniz sitelerdir.

SMDS (Switched Multimegabit Data Service)Çok yüksek data transferleri için geliştirilen bir standart.

SMILEYSDaha çok, IRC de kullanılan, kişinin o anki durumunu belirten işaretlerdir. ( gülümsemek, üzülmek, >: kızmak gibi )SMTP (Simple Mail Transfer Protokol)E-mailleri serverda dağıtmak için kullanılan temel protokol. Mail gönderme protokolü.

SPAM (SPAMMING)Mesaj listelerini, e-posta adreslerini ya da USENET’i kullanarak kullanıcı tercihinden bağımsız olarak yapılan her türlü mesaj gönderimidir.

SPIDERWeb tarama servislerinin veritabanlarını büyütmek için, yeni Web sayfaları ve onlara ait bağlantıları bulan programlara “örümcek” ismi verilir.

SQL (Structured Query Language)Veritabanına sorgulama göndermek için kullanılan özel bir programlama dilidir.SSL (Secure Sockets Layer)Netscape Communications tarafından tasarlanan, Internet üzerinden şifrelenmiş, güvenli iletişimi sağlayan protokoldür.

SUBMIT-IT Kendi web sayfalarının reklamını yapmak isteyenler için izlenebilecek en kolay yol, URL adresini gözde tarama servislerine yazdırmaktır. Bu Submit-it olarak ifade edilir.T-11.544.0 bps hızında leased-line bağlantısı. Bu oldukça yüksek bir hız olmasına rağmen (1 MB yaklaşık olarak 10 saniyede transfer edilir) full-screen, full-motion video için yeterli değildir.T-344.736.0 bps hızındaki leased-line bağlantısı. Bu hız full-screen, full-motion video için gereken daha fazla bir hızdır.

TAGHTML’de dökümana biçim vermek için kullanılan etiketlerdir.TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol)Interneti oluşturan temel protokollerdir. Değişik tipteki bilgisayarların haberleşmesine olanak sağlayan bir protokoldür.

TELNETBir Internet sitesinden diğerine bağlanmak için kullanılan komut ve programdır. Komutu kullanarak bir internet sitesine bağlandığınızda karşınıza sitenin “login:” komut satırı gelecektir. Böylece Internet üzerinde iki makine direkt (ve özel) olarak birbirine bağlanabilir. Ve size karşı makinadan verilen izin kadar, bağlandığınız sistemi kontrol edebilirsiniz.

TERMİNAL SERVER Özel amaçlı, bir tarafında birçok modem takmak için yerler olan, diğer tarafında da LAN ya da host makinası ile bağlantıyı sağlayan bilgisayara verilen isim.

TRİALBir programın deneme sürümü.

UPDATEGüncelleştirmek.URL (Uniform Resource Locator) WWW üzerinde kaynaklara bağlanmayı sağlayan, adresleme düzeni.

UYGULAMA Belirli bir işlevi yerine getiren ve kullanıcı ara yüzü sunan programdır. FTP, mail vb. kullanıcı ara yüzü de sunan programlar iletişim ağı uygulamalarına örnek oluşturur.

VERIFY Doğrulamak. Bir verinin girilmesi sırasında doğru olarak tamamlanıp tamamlanmadığının kontrol edilmesi.VERİ TABANISistematik erişim imkanı olan, yönetilebilir, güncellenebilir, taşınabilir, birbirleri arasında tanımlı ilişkiler bulunabilen bilgiler kümesidir. Bir başka tanımı da, bir bilgisayarda sistematik şekilde saklanmış, programlarca işlenebilecek veri yığınıdır.VIEWDokümanların, kullanıcıya göre sunuluş şekli.VİRÜSBulaştığı sisteme zarar verebilen (ancak zarar vermesi zorunlu değil); bir bilgisayardan diğerlerine yayılabilen ve yayıldığı bilgisayarlara da bulaşan bilgisayar programı/fonksiyonudur. Bulaşma genellikle virüsün kendisini sistemdeki diğer dosyalara eklemesiyle gerçekleşmektedir.

WAN (Wide Area Network)Şehirler, ülkeler veya kıtalar arası oluşturulmuş bilgisayar ağlarının genel adı.

WEB (WORLD WIDE WEB, WWW)Dünya geneline dağılmış sunucular üzerindeki çeşitli kaynakların internet üzerinden erişilebilir kılınmasıyla oluşturulmuş ağın genel adıdır.WEB BROWSERİnternet üzerinde gezinmeye ve bilgi transferi yapmaya yarayan yazılımların genel adı.

WEBMASTERBir web sitesinin yönetimini üstlenen kişiye “Webmaster” adı verilir. Webmaster’ın görevi Web sitesinin tasarımını yapmak ve güncelliğini korumaktır.

WEB PAGE (WEB SAYFASI)Web üzerindeki hiper metin belgeler.

WEB SERVER (WEB SUNUCU) İnternet üzerinde Web sayfaları sunan bilgisayar.

WEB SİTE (WEB SİTESİ)Bir ya da daha fazla Web sayfasını barındıran bilgisayar alanı.

WiFi”Wireles Fidelity” kelimelerinin kısaltması olup kablosuz bağlılık veya kablosuz bağlantı anlamına gelir. Wi-Fi dizüstü bilgisayarlar, PDAlar ve diğer taşınabilir cihazların yakınlarındaki kablosuz erişim noktaları aracılığıyla yerel alan ağına bağlanabilmesini sağlar.

WOMM (Word of Mouth Marketing)Ağızdan ağıza pazarlamadır. Ürün veya servis hakkında olumlu tecrübelerini çevrelerine yani potansiyel müşterilere aktarmasına denir.

XWindow Linux işletim sistemi için geliştirilmiş tamamen ücretsiz olan bir pencere denetleyicisi.

YÖNLENDİRİCİ Bir ağ ile diğeri arasındaki iletişimi sağlayan bir cihazdır.

YÖNELTME Veri paketinin gideceği bir sonraki sisteminin doğru olarak listesidir.

ZIPPKZIP kullanılarak sıkıştırılmış (daha küçük dosya boyunda, ama eşdeğer bir dosya yapılan) bir dosya “zip” dosyası olarak adlandırılır. Dosya uzantısı “zip”tir.
Başarı dileklerimle…

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.