ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Günün Kitapları | Değerlendirme: Gazeteci Özkan Saçkan

Günün Kitapları | Değerlendirme: Gazeteci Özkan Saçkan

5 HAZİRAN TARİHLİ GÜNÜN KİTAPLARI

 Kitapçıların raflarında yer alan 6 kitabı sizler için yorumladım.

//PANÇATANTRA: Pançatantra muazzam diyalogları göz önüne alındığında zengin ve leziz bir edebi-estetik hazinedir de aynı zamanda. Bu hazinenin ışıltıları Sanskrit aslından eksiksiz bir çeviri ile bugünden yarına artık Türkçede. 

//DERİNİN ALTINDA: Bazıları arabadan inebilirken bazıları inemiyor. Peki Isserley’nin amacı ne? Bu erkekleri neye göre seçiyor? Ve onları götürdüğü yer neresi?

//BARIŞ ÜZERİNE KÜÇÜK BİR KİTAP: Dünya barışını korumanın ilk adımı gezegenimizi paylaştığımız insanlara saygı duymakla başlıyor. Gelin bu maceraya siz de katılın!

//RESSAM OLMAK İSTEYEN PAPAĞAN: Çocuk edebiyatının ödüllü kalemi yazardan sanatın yaratıcı sofrasına davet eden bir masal…

//AGNES GREY: İnsanları; ahlak, dürüstlük, iyi niyet gibi kavramları ilk kez evinden uzakta, bir başına öğrenmeye çabalayan Agnes, yaşamın kimi zaman çok da sevimli görünmeyen gerçeklerine, içindeki tükenmez sevgi, öğrenme tutkusu ve güçlü empati duygusuyla göğüs gerecektir. 

//KÜÇÜK UMUTLAR: Son romanı yüzünden bir sabah baskınıyla gözaltına alınan Leyla’nın ise başka dertleri vardır. Yazar gündelik yaşamın dayattıklarına karşılık küçük umutlarına sarılanları anlatıyor.

 


İşte o kitaplar;

 //Kimin hayal gücü bu böyle?

MAVİSEL Yener’den RESSAM OLMAK İSTEYEN PAPAĞAN. Güneş doğdu, ressam koştu atölyesine. O da ne! Resim kâğıtları, fırçalar yerlerde, boyalar kayboluvermiş bilinmeyen bir yere. Ağaçları kırmızıya, yaprakları maviye, dereyi mora, güneşi yeşile, atı pembeye boyayanı bulmak kolay mı öyle? Kimin hayal gücü bu böyle? 36 SAYFA.
(BİLGİ YAYINEVİ)

 

 

 

 


//Hint edebiyatının eski ve görkemli metinleri

VİSHNUŞARMAN’dan PANÇATANTRA- Hasan Ali Yücel Klasikler.Vishnuşarman (MÖ. 4. Yüzyıl): Yaşamı hakkında pek bilgi bulunmamaktadır. Kitap, Hint edebiyatının en eski ve görkemli metinlerinden biridir. Masal formunda üretilmiş bu narin ve bir o kadar da keskin metinde insani varoluşun neredeyse tüm hassas noktalarına temas edilir, doğru bir yaşamın nasıl mümkün olabileceğine dair kararlı ama tartışmaya açık fikirler öne sürülür. Temelde devlet yönetimi meselesini eksen alır Pançatantra, fakat bu odak toplumsal ilişkilerden insan ve doğa arasındaki ilişkilere değin genişler: Pançatantra sadece politika sanatıyla ilgili değil, genel anlamıyla yaşama sanatı hakkında bir kitaptır. Kadim Hint bilgeliğinin her masalda kendini hissettirdiği Pançatantra, hayvanların alegorik ve sembolik açılardan masallara dahil olması itibariyle de ayrıca hususi bir öneme sahiptir. 296 SAYFA.
(İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)

 


//Gezgin öğrenciler, filozoflar, serseriler…

MİCHEL Faber’den DERİNİN ALTINDA. “20. yüzyılın Hayvan Çiftliği bu kitap.” –Wall Street Journal. “Benzeri olmayan bir kitap. Bilimkurgu, grotesk komedi ve korkunun muhteşem bir karışımı.” –Washington Post.  Isserley yirmilerinde, kısa boylu ve çelimsiz bir kadın. Gününün çoğunu direksiyon başında, otostopçu arayarak geçiriyor. Araba­sına alacağı otostopçuların güçlü ve kalıplı yalnız bir erkek olma­sına özellikle dikkat ediyor. Gezgin üniversite öğrencileri, filozoflar, serseriler, sapıklar… İskoçya’nın otoyollarında saatlerce araba kullanan Isserley birçok türden insanı alıyor arabasına, birçok hikâye dinliyor, her birine farklı bir hikâye anlatıyor.288 SAYFA.
(İTHAKİ YAYINLARI)

 

 


//Dünya barışını korumanın ilk adımı

GERONİMO Stilton’dan BARIŞ ÜZERİNE KÜÇÜK BİR KİTAP. Bir gün yeğenim Benjamin bana Barış ne demek? diye sordu.Ben de ona dünyada farklı kültür ve geleneklere sahip pek çok insanın yaşadığını ve hiçbir insanın bir diğerinden daha üstün olmadığını anlattım. Farklı kültür ve geleneklere saygı duymanın önemli olduğunu çünkü ancak birbirimizi anlayıp iletişim kurduğumuzda anlaşmazlıkları çözebileceğimizi ona açıklamaya çalıştım. 48 SAYFA.
(YAPI KREDİ YAYINLARI)

 

 

 


//Zamanını aşan bir yetişkinlik öyküsü

ANNE Bronte’den AGNES GREY. Yazarın yaşamından izlerin belirgin şekilde görüldüğü roman, dönemin yaygın şekilde tercih edilen eğitim yöntemi mürebbiyeliği ve zorluklarını ele alıyor. İrlandalı yazar George Moore’un “İngiliz dilinde yazılmış en mükemmel düzyazı anlatımı” olarak değerlendirdiği AgnesGrey, zamanını aşan bir yetişkinlik öyküsü. Henüz yetişkinliğe yeni adım atmış Agnes, maddi zorluklar çeken ailesini rahatlatabileceğini düşünür. Etrafındaki diğer yetişkinlere kabiliyetlerini ve yeterliliğini kanıtlama hırsı, Agnes’i farklı sınıflardan türlü insanla karşılaşacağı bir mürebbiyelik serüvenine sürükler. 224 SAYFA.
(CAN YAYINLARI)

 


//Yazamadığı mektup için medet umuyor

GÖNÜL Kıvılcım’dan KÜÇÜK UMUTLAR. Bir süre sonra dışarıyı unuttu. Mum ışığında kalemi koşturmaya başladı: “Annem ölümü bekliyor, su doku çözerek, apartman bahçesine muntazam aralıklarla kurdele çiçeği ektirerek, sırtındaki kamburu günbegün büyüterek, ağır yaşlılık kokusunu ve yaşlı adımlarını bir odadan diğerine sürükleyerek. Ben birazdan barınaktaki yatakta olacağım ve balıkçı denizde. Kulaklarımda geçmişin bestesi: Hayırsız evlat, hayırsız sevgili, hayırsız yazar. Ve ortak bir yangın. Memleket.” Leyla defteri kapadı. Tatlı bir esinti yüzünü yaladı. Şimdi hatırlama zamanıydı. Yazılamayanı. Tophaneli Hasan ekonomik sorunların canına tak etmesiyle yaşamaktan vazgeçmiş, sevdiklerine bırakacağı veda mektubunu yazmanın derdine düşmüştür. Hasan bir gün gerçek bir yazarla, Leyla’yla tanışır. Bir türlü yazamadığı mektup için Leyla’dan medet umarken birden onun kurgusu içindeki evrende yaşadığından şüphelenmeye başlar. Yoksa kaderi bu yazarın ellerinde midir? 296 SAYFA.
(EVEREST YAYINLARI)

//

 

 

 

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/   Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.