ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Günün Kitapları | Değerlendirme: Gazeteci Özkan Saçkan

Günün Kitapları | Değerlendirme: Gazeteci Özkan Saçkan

6 MART TARİHLİ GÜNÜN KİTAPLARI

Kitapçıların raflarında yer alan 6 kitabı sizler için yorumladım.

DUYGUSAL ZEKANIN ENNEAGRAMI: Bu kitabı okumayı bitirdiğinizde kendinizle ilgili şu soruların cevabını bulmuş olacaksınız: Nasıl daha bilinçli bir şekilde kararlar alabilirim? Seçimlerimi belirleyen gizli korkularım nelerdir? Bunlardan nasıl kurtulabilirim?

1 HAYAT 12 BECERİ: Kişisel farkındalığı artırmak, sağlıklı bir zihne sahip olmak, aktif öğrenme, yaratıcılık, stres yönetimi, uyku problemini çözmek, iletişim becerisini geliştirmek, kendini keşfetmek ve hayatı anlamlandırmak gibi ihtiyaçlara cevaplar ve deneyimler sunan kitap; anne babaları, iş insanlarını, iş kurmak isteyenleri, öğretici bir yolculuğa davet ediyor.

ANDA KALMAK:  Yazar, bu kitabıyla okuyucusunu geçmişin hapishanesinden, geleceğin prangasından kurtulmaya ve AN’da kalarak yaşamaya davet ediyor…

DUVAR:  Nefes kesici bir hayatta kalma öyküsü, Soğuk Savaş dönemini anıştıran distopik bir macera, akıldan çıkmayacak bir feminist bilimkurgu başyapıtı. Kitap, anlatıcı yeni bir topluluk oluşturdukça yavaş yavaş ütopya romanına dönüşen bir distopya romanı. “Haushofer’in hayvan doğasını yurt edinme biçimi son derece sevgi dolu ve özgeci… Yabansı ve olağanüstü. James Wood.”

HESAP GÜNÜ:Antik Kerameikos mezarlığında bir ceset bulunduğunda Komiser Haritos neredeyse rahat bir nefes almıştı. Ancak bu durum kısa sürmüştü. Baskı altındaydı. Patronu onu terfi olasılığı konusunda uyarmıştı, bu yüzden yanlış bir hamle yapmaktan ya da birinin ayağına dolanmaktan kaçınmalıydı.

BATI: “Batı, bir açıdan uzatılmış bir masal gibi okunuyor. Yine de koşup dinozorları bulma arzusunun önüne geçemiyor insan. Gücü inançta, büyülenmede ve kavranılmaz bir dünya karşısında bunun yalın, saf gerçekliğinde yatıyor.” CynanJones.

İşte o kitaplar;


//Seçimlerimi belirleyen gizli korkularım nelerdir?

SCOTT Allender’den DUYGUSAL ZEKANIN ENNEAGRAMI. Duygusal zekâ (EQ), kişisel ve profesyonel başarının en büyük belirleyicilerinden biridir ve duygusal zekâyı etkili bir şekilde kullanmanın yolu da onu kendi kişilik tipinizle bağdaştırmaktan geçmektedir. Bu kitapta, sertifikalı EQ koçu ve Enneagram öğretmeni yazar, kişisel farkındalık ve sağlıklı bir yaşam için kişiliğinize özel bir yol çizmenize yardımcı oluyor. Yazar, popüler Enneagram sistemini kullanarak dokuz Enneagram tipinin her birinin duygusal zekânın beş temel becerisi olan kendini algılama, kendini ifade etme, kişilerarası ilişkiler, karar verme ve stres yönetimi ile nasıl uyum sağladığını gözler önüne seriyor.

256 SAYFA. (MONA KİTAP)


//Sahip olunması gereken 12 beceri

CİHAN Buğdaycı’dan 1 HAYAT 12 BECERİ Etkili Anlamlı ve Başarılı Yaşamak İçin Yeni Bir Yolculuk. Neden bazı insanlar geleceğe karşı tutkuluyken diğerleri endişelidir?Geleceğe duyulan endişenin, yerini tutku ve heyecana nasıl bırakabileceğinin yollarını gösteren bu kitap, sürdürülebilir başarı ve mutluluğa ulaşmak için sahip olunması gereken 12 beceriyi anlatıyor. Gelişime açık, geleceğe karşı tutkulu bir bakış açısı geliştirmek ve tatmin olmuş başarılı bir zihne sahip olmak isteyen insanların neler yapması ve hangi yolları izlemesi gerektiğini tüm detaylarıyla anlatan Psikolog rehberlik ediyor. Başarılı ve mutlu olmak amacıyla geleceğe dair hangi becerilere sahip olmamız gerekiyor? Hangi becerilerimizi öne çıkarmamız son derece önemli ve hangileri eski önemini yitirerek hayatımızdan çıkacak?

224 SAYFA. (NEMESİS KİTAP)


//An’da kalarak yaşamaya davet ediyor

RANA Beri’den ANDA KALMAK. Hayat, her AN’ı fark ederek gerçekten yaşamaya değer… Kitap, tek bir AN’a çakılıp kalmak değildir. Ortamdan ve gerçeklikten kopmak, uçup gitmek de değildir. ANBEAN akışta olup hayatın ritmine uygun biçimde yaşamaktır. Asla pasif bir eylem değildir. Aktiftir, canlıdır, hayatın içindendir. Zihnimizi fark edip AN’da kalabildiğimizde, geçmişle ilgili pişmanlıklar ve gelecekle ilgili endişeler dağılıp gider. Bu gelgitler artık enerjimizi çalmadığı için de çok daha canlı ve verimli oluruz. Böylece fazla düşünüp çaba harcamadan o an için ve kendimiz için yapılması gereken en doğru şeyi doğallıkla bulup yaparız.

152 SAYFA.(REMZİ KİTABEVİ)

 


//Hayatta kalabilmek için düzen kurar

MARLEN Haushofer’den DUVAR. Orta yaşlı bir kadın, kuzini Luise ve kocası Hugo’yla birlikte dağda, onların av köşkünde birkaç gün geçirmek ister. Varışlarının ardından çift komşu köye yürüyüşe çıkar ama geri dönmez. Ertesi sabah kadın aşılamaz, görünmez, saydam bir duvara çarpar: Duvarın arkasında ölü katılığı hâkimdir. Kadın dünyanın geri kalanından tecrit edilmiş, dar ve sınırlandırılmış doğa parçasının ortasında, çevresinde kendisine yanaşan bir köpek, bir inek ve bir kediyle birlikte hayatta kalabilmek için bir düzen kurmaya, yeni hayatına yön vermeye çalışır. Robinson Crusoe kadar sürükleyici. Doris Lessing.

208 SAYFA. (YAPI KREDİ YAYINLARI)

 


// Krizle sarsılan Atina’da her şey altüst olmuştu

PETROS  Markaris’ten HESAP GÜNÜ/Bir Komiser Haritos Polisiyesi 7. Zengin Yunanlılar vergi ödemiyor, yoksul Yunan halkı ise buna ya öfkeleniyor ya da içinde bulundukları durumlardan dolayı umutsuzluğa kapılıyordu. Ancak meçhul bir adam ikisini de yapmayı reddedip harekete geçmişti: devlet adına tehdit mektupları, baldıran zehri ve oklarla. Krizle sarsılan Atina’da her şey altüst olmuştu. İşlerin sakin ilerlediği tek yer cinayet masasıydı. Kilometrelerce ötede bile tek bir cinayet vakası yoktu, cinayet masasındakiler sadece sıkıcı evrak işleriyle uğraşıyordu. Antik Kerameikos mezarlığında bir ceset bulunduğunda Komiser Haritos neredeyse rahat bir nefes almıştı. Ancak bu durum kısa sürmüştü.

416 SAYFA.(ALFA YAYINCILIK)//Tehlikeli yolculukta onu sürprizler beklemekteydi

CARYS  Davies’ten BATI. Amerikalı bir yerleşimci ve dul kalmış bir baba olan CyBellman, kulağına gelen bir haber karşısında şaşkınlık, büyülenme gibi güçlü hislerin etkisinde kalır: Kentucky içlerindeki derin bataklıklarda tarih öncesinden kalma dev hayvan kemikleri bulunmuştur. Merakına yenik düşen Cy, dev canavarların halen yaşadığı söylentilerinde gerçeklik var mı öğrenmek için kızı Bess’i kendi başının çaresine bakmak üzere ardında bırakarak yola koyulur. Gelgelelim Mississippi Nehri’nin öte tarafındaki ıssız sınır bölgesini tarayacağı bu tehlikeli yolculukta onu sürprizler, rastlantılar ve tuzaklar beklemektedir. “Masal ya da efsanelere has o kati ve dolaysız gücü bütünüyle barındırıyor… Carys Davies muazzam yetenekli bir yazar.” Colm Tóibín.

144 SAYFA. (CAN YAYINLARI)

//

 

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.