ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Günün Kitabı | Aşk ve Gurbet | Nuri Kaymaz

Günün Kitabı | Aşk ve Gurbet | Nuri Kaymaz

Aşık Ekberi Gülbaş kimdir?

Asıl adı Ali Ekber Gülbaş olan Ekberi, 1940 yılında Malatya Arguvan’a bağlı çavuş köyünde doğdu. İlkokulu köyde tamamladıktan sonra Malatya’da Atatürk ortaokuluna başlamış ancak bitirmeden ayrılmak zorunda kalmıştır. Arazi ve geçim kaynaklarının yetersizliği köyün sürekli dışarıya göç vermesine neden olmuş ve bunun sonucu olarak okul hayatını noktaladıktan sonra gurbete gitmeye karar vermiş ve İstanbul’a gitmiştir.

Ekberi; çavuş köyünde gülbaş kabilesinde hakverdi oğlu bektaş’ ın torunu ibrahim’ in oğludur.

Böylece ekberi için Aşk ve Gurbet şiirleri başlamış olur. 1962 yılında askere gider ve 1964 yılında köyü çavuş’a döner. Bu arada gurbetle başlayan şiirlerini yazmaya devam eder.Malatya’da gayret ve sebat gazeteleri gibi yerel basında şiir ve yazıları yayımlanır.

1969 ‘da İstanbul Maltepe Tekel’de işbaşı yapar. 1970 yılında naklini Malatya Tekel başmüdürlüğüne alır ve 1986 yılında buradan emekli olur. 1990 yılında tekrar İstanbul’a dönüş yapar. 1966’da ehlibeyt yolu gazetesinde çalışmaya başlar. Aynı zamanda cem dergisi de yayın hayatına girer. Bu arada bu dergide de şiirler yazmaya başlamıştır.

“Aşk ve Gurbet” isimli ilk şiir kitabı 1966’da yayımlandı. 1986 yılında emekli olduğunda ikinci “Aşk ve Gurbet” şiir kitabı yayımlanır. Üçüncü kitabı “Aşk ve Gurbet” 2000 yılında yayımlanmıştır. Bu arada kültür bakanlığının açmış olduğu şiir yarışmalarında mansiyon ödülleri alarak şiirleri yayımlanmağa değer bulunur. Birçok şiiri kitaplarda yayımlandı. Kitaplarındaki birçok şiir bestelenerek kaset, radyo ve televizyonlarda okundu.

Yayımlanan kitapları, basım yer ve yılları:

Aşk ve Gurbet, birinci kitap. Yeni savaş matbaası, İstanbul 1966.

Aşk ve Gurbet, ikinci kitap. Gayret matbaası, Malatya 1986.

Aşk ve Gurbet, üçüncü kitap. Karar matbacılık, İstanbul 2000.

———-

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.