ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Günün Kitabı | Ana | Pearl S.Buck

Günün Kitabı | Ana | Pearl S.Buck

Kitap değerlendirme yazarı; Ali İhsan Dilmen

Pearl S.Buck tarafından kaleme alınmış bir roman.

Komünist devrim öncesi bir Çin köyünde geçiyor.

Eminim kitabı okurken eğer bir köy geçmişiniz varsa romanda anlatılan köy hayatını okurken sık sık köy hatıralarınız tazelenecektir.

Anlatılan köy hayatının Anadolu’nun herhangi bir köy hayatından farklı olmadığı duygusuna kapılacaksınız.

Romanın kahramanı üç çocuklu bir Ana..

Toprakla geçimini sağlayan Ana’nın hikâyesi kocasının üç çocuktan sonra ailesini ve köyü terk etmesiyle başlıyor.

Ana, bir kaynana iki erkek ve gözü kör olmaya doğru giden bir kız evladıyla hayata tutunma mücadelesiyle devam ediyor.

Uzun zaman kocasının kendilerini terk etmesini gizliyor ve şehre indiğinde kocası adına mektup yazarak köye gelmesiyle kocasının terk etmesini köylülerden gizliyor..

Adeta kendi yalanına kendisi inanıyor.

Ama kocanın yıllar geçmesine rağmen gelmemesi üzerine artık kocasının dönmesinden umut kesiliyor..

Ana köz bir kız, yaramaz küçük erkek çocuk ve bir şekilde küçük yaşta annesine yardıma başlayan büyük erkek evlat…

Derken ürettikleri ürünleri satın alan kahyaya duyduğu duygusal yakınlık ve işlenen günah..

Bu günahın utancı ve hamileliğini sonlandırmasının günahı altında kendinin ve çocuklarının başına gelen olumsuzlukların sorumluluk duygusuyla kendini suçlu hissetmesi…

Kör kızın, küçük oğlunun başına gelenler hep kendi günahının bedeli olduğu düşüncesi..

Kitaptan Alıntı

”Bütün ömrünü şöyle bir düşündü; ölenlerini, kaybettiklerini, bunca yılın içinde ne kadar az sevinç yüzü gördüğünü aklına getirdi ve derdi kabardı: O da, hiç öfke, hırs duymadan, kendini koyverdi, ıstırabın bütün varlığını kaplamasını bekledi, adeta bu acılarla taşa taşa doldu. Toprağa kapandı, sanki üstünden ağır, çok ağır, ezici bir şey geçiriliyormuş gibi, kemiklerini kıran bir acı ile bu kabul ettiği elemin, yığılan, çöken baskısı altında, suratını gökyüzüne doğru çevirdi, adeta can çekiştiği, ölümle karşı karşıya geldiği şu dakikada:

~Günahlarımın borcunu ödeyebildim mi artık? Yetti mi, bitti mi artık çilem, cezam? diye haykırdı.

O vakit gözyaşları boşandılar; kadın ihtiyar başını mezara koydu, dikenlerin, otların ardına yüzünü soktu, böylece ağladı.”

Okumak isteyenler kitabı ancak ikinci elden bulabilir..

KİTAP TANITIM BÜLTENİ | REMZİ KİTABEVİ

İnsan ruhunun derinliklerine seslenen bu eserde, tek bir isim geçmez. Nine, Ana, Oğul, Koca. Bir köy ve birkaç köylü… Bu bir Çin köyüdür. Ama onu okurken, Çin’i unutacaksınız. “Çinli Ana”yı değil, bizim Anadolusuzdan bir Ana’yı görür gibi olacaksınız.

Eserin başından sonuna kadar ismini bile söylemeyen bu “Adsız Ana”ya, zaten sadece analığın canlı bir heykeli diye bakmak gerekir.

Çevirmen:       Mebrure Alevok

Yayın Tarihi:   01.06.2006

ISBN:   9789751402134

Dil:      TÜRKÇE

Sayfa Sayısı:    251

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/   Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.