ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Edebiyat Dünyasından Kısa Duyurular

Edebiyat Dünyasından Kısa Duyurular

Kerim Özbekler | Gazeteci-Yazar-Şair

Öğrendiğim tek şey, kötülerin ve güçlülerin her alanda hakim olduğu bir dünyada yaşıyor olmamız. (Şener Şen)

48 YAZAR VE ŞAİR AYDIN’DA OKUYUCULARI İÇİN KİTAP İMZALAYACAK, KİTAP VE ŞİİR SERGİSİ AÇACAK.

Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği ile Söke Yazarlar ve Şairler Derneği yöneticilerinin organizesi ile Aydın Adnan Menderes Bulvarı üzerinde bulunan Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne ait, ’’Vali Yazıcıoğlu Kültür ve Sergi Salonu’’nda 08-09-10-11-12 Ocak 2024 tarihlerinde aşağıda isimleri yazılı olan yazar ve şairlerin kitap imza-kitap ile şiir sergileri açık olacaktır.

Galeride yer alacak yazar ve şairlerin isimleri, aşağıdaki şekildedir. Şükrü Öksüz,Savaş Sarıkaya, Yaşar Uyar, Erkan Acar, Ergün Gül, Ayten Bozkır, Salih Erdem, Hasan Sürer, Tülay Sarayköylü, Abdulkadir Güler, Oyhan Hasan Bıldırki, Beyhan Erdoğan, Şaban Kahraman, Levent Topludal, Hüseyin Zeybek, Abdullah Bedeloğlu, Ayşegül Derin, Ali Nihat Düzgün, Sermet Apaydın, Osman Gökçe, İbrahim Kiraz, Melek Meral, Mehmet Işılak, Çetin Aslan, Zeynep Eman, Cemal Şimşek, Saadet Kılıçaslan, Aysel Akgün, Bekir Aygül, Güner Tekin, Deniz Süheyla Ergüler, Fuat Gürsoy, Hamide Balıkçı, Mehmet Vergili, Ünver Pazarlı, Yankı Köseoğlu, Aşır Tunca, Ali Haydar Öztürk, Ahmet Ünal, Nejla Baştuğ, Kevser Akın, Ergün Doğan, Yaşar Çağbayır, İbrahim Soyalar, Mehmet Tenekeci, Rafetdin Bülbül, Ahmet Yalçınkaya, Mehmet Oral.

İlgilenenlere, önemle duyurulur.

***

GAZETECİ-YAZAR ALİ GENÇLİ KUŞADASI’NDA 2.DEFA NOSTALJİ GAZETELERİ SERGİSİ AÇACAK.

10 Ocak 2024 Çarşamba günü, saat.13.30’da;Kuşadası Belediyesi İbramaki Sanat Galerisi-Türkmen Mahallesi, Atatürk Bulvarı, No.50/7 Kuşadası-Aydın

Tel.0-256-4604040 veya 4447114 Fax.0-256-6404088 adresinde, ’’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’’ nedeni ile Gazeteci ve Yazar Ali Gençli tarafından ’’2.Nostalji Gazeteleri Sergisi’’nin açılışı yapılacaktır, sergi 10-11-12 Ocak 2024 tarihlerinde açık olacaktır. ilgilenenlere, önemle duyurulur.

***

RİZE’DE YAYINLANAN MAVİ YEŞİL EDEBİYAT VE ŞİİR DERGİSİ 25 YILINA GİRDİ.

2000 yılının başında yayım hayatına başlayan Mavi Yeşil Edebiyat ve Şiir Dergisi okurunun karşısına bu kez 25. yıl heyecanıyla çıktı, Ocak 2000’de başlayan iki aylık yayımını aksatmadan sürdüren Mavi Yeşil Edebiyat ve Şiir Dergisi Ocak-Şubat 2024 tarihli 145. sayısıyla 25. yılına başladı. Hilmi Haşal, Veysel Çolak, Elif Burcu Özkan, Furkan Kayış, Ersin Engin ve İbrahim Tığ, yeni yılın başındaki sayısının şairleri. Selma Tonay Elhan ve Nurdan Aladağ ise bu sayının öykücüleri. Tanpınar hakkında 2 yazı var dergide.

Edebiyat ortamında sözü çokça edilen Tanpınar ile Ataç ilişkisini Oğuz Demiralp yazdı. Hasan Öztürk de Berkiz Berksoy ile Tanpınar hakkında konuştu. Şener Şükrü Yiğitler’in Şükûfe Nihal yazısı, edebiyat ilgililerinin gözünden kaçmamalıdır. Çağla Göksel Çakır, adı daha çok bir şiiriyle bilinen Cahit Sıtkı hakkında yazarken Canan Aktaş da Ülkü Tamer’in bir şiiri için yazdı. Uzak diyarlardaki Betül Bayraktar, sinemadan edebiyata uzanan zengin içerikli yazısıyla yer aldı dergide. İrtibat kurmak isteyenler, aşağıdaki e posta adresini kullanabilirler. maviyesildergisi@gmail.com

***

İMBİK KÜLTÜR SANAT VE EDEBİYAT DERGİSİ’NİN 18.SAYISI ÇIKTI.

Uluslararası Sanat ve İlim Derneği’nin sahibi olduğu 2 ayda bir çıkan ve 64 sayfa olarak yayımlanacak olan sanat, ilim ve edebiyat eserleriyle kitap tanıtımlarının yer aldığı İmbik Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi’nin 18. sayısı yayınlandı. İmbik Dergisi içinde sanat, ilim. Edebiyat eserleriyle, kitap tanıtımlarıyla yer almak isteyenler eserlerini. kitap kapaklarını ve tanıtım metinlerini, usiddernegi@gmail.com mail adresimize word sayfası olarak gönderebilir.

***

SANAT KRİTİK YAZILARINIZI BEKLİYOR.

Soru ve önerileriniz için bizimle aşağıdaki adreslerden iletişime geçebilirsiniz.

Yazı göndermek için: editor@sanatkritik.com

Atölyelerimiz hakkındaki sorularınız için: atolye@sanatkritik.com

Reklam vermek için: reklam@sanatkritik.com

Meşrutiyet Cad. Avrupa Pasajı, No:8 Kat:2 Beyoğlu-İstanbul

Twitter: @sanatkritik Instagram: sanatkritik

Editör: Abdullah Ezik (abdullah.ezik@sanatkritik.com)

***

Sevgili dostlar hafta sonu şehir dışında olacağımdan derginin yönünü gözlemeyesiniz istedim.

Selamlar saygılar
Tayyib Atmaca

Hecetasları Dergisi 107 sayısı.

LİNKİ

http://hecetaslari.com/hecetaslaridergisi/hecetaslari107sayiOn5ocak2024.pdf

***

Merhaba Kerim Bey,

Aşağıdaki metni, mail zincirine ekleyebilir misiniz?

Selam ve sevgiler, 30 Aralık 2023 Cumartesi-22.44.

Güray  Gümüş

***

Merhaba,

Türk dili ve edebiyatı alanında, doktora yapıyorum. Mesleğim, editörlük. Kırmızı Kedi Yayınları-Beyan Yayınları-Monografi Yayınları- Mühür Yayınları-İzmir Kalkınma Ajansı Kültür Yayınları (Kamu kuruluşu), çalıştığım yayınevlerinden bazıları. Yerel gazetecilik tecrübem de bulunmaktadır, mesai saatlerim dışında ihtiyaç duyan yazarlarımız için editörlük-redaksiyon ve danışmanlık hizmeti veriyorum. Profesyonel Osmanlıca çeviri, editörlük ve Türkçe ve edebiyat özel dersi için de iletişime geçebilirsiniz.

Güray Gümüş

0-546-5601735

guraytded@gmail.com

***

Sayın GÜRAY GÜMÜŞ,

Yazınız facebook’ta yayınlanmıştır, 10 gün sonra ki bültende de yer alacaktır. Bu vesile ile çalışmalarınızda başarılar dilerim, 31 Aralık 2023 Pazar-10.29.

KERİM ÖZBEKLER

***

Merhaba,

Yönetim danışmanı-eğitmen-yazar Canan Duman’ın yeni kitabı ”İşte Aranan Lider’’in basın bültenini paylaşıyorum.

Detaylı bilgi almak için bana ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim.

Nur Selin Aydın

0-533-0965242

info@cananduman.com

canan@cananduman.com

***

YAZI DÜKKANI WEB SİTESİ YAZARI OLABİLİRSİNİZ

Yazı Dükkanı Akademisi web sitesi, ağırlıklı olarak yazın dalında kurgulanmış bir paylaşım alanıdır.

Konuları arasında; öykü, söyleşi, anı, gezi yazısı, bölümler halinde yayınlanan roman, deneme, kitap eleştirileri, makale, felsefe yazıları, anı, biyografi, kaynaklara dayalı inceleme/araştırma, uzmanların uzmanlık alanları ile ilgili halkı bilgilendirici yazıları gibi düzyazılar ile şiir türleri yer alır.

Sitemizde yazmak isteyen yazarlar, yazarlık başvurusunda bulunabilirler.

Yazarlık başvurusu için aşağıdaki bilgilerin düzenlenerek sitemizin mail@yazidukkani.com ya da Yazı Dükkanı Yazı Kurulu Başkanı Recai Oktan’ın recaioktan@hotmail.com e-posta adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Başvuran yazarın aşağıdaki bilgileri kendi seçimine göre düzenlediği biçemde iletmesi gerekiyor.

Güncel profil fotoğrafı

Adı, Soyadı

Etkin olan e-posta adresi

Telefon numarası

Doğum yılı

Yaşadığı Şehir ve Ülke

Öğrenim durumu

İlgilendiği ve sitemizde yayınlatmak istediği tür/türler

Kısa özgeçmiş

Varsa yayınlanmış eser/eserleri

Başka hangi kaynaklarda/mecralarda yazı ya da şiirlerinin yayınlandığı

Yazarın yazı kurulumuza iletmek istediği notlar

Üretimde bulunduğu tür/türlerle ilgili yayınlanmış ya da yayınlanmamış en az iki örnek

Başvuran yazarlar, yazı kurulu değerlendirmesi olumlu sonuçlandığında yazarlığa kabul edilirler.

Yazı Dükkanı Akademisi sanatsal etkinliklerini sürdürürken, eğitime destek etkinlikleri de gerçekleştiren, tümüyle gönüllülük esasıyla bir araya gelmiş yazarlar topluluğudur. Sitemizdeki yazarlar yayınlanan yazıları ile ilgili telif ya da başka bir ad altında ücret almazlar. Bu nedenle, yazarlık başvurusu olumlu karşılanan yazarlar, Yazı Dükkanı web sitesi ve/veya facebook sayfasında yayınlanan veya yayınlanacak olan tüm eserleri için telif ücret ve haklarından feragat ettiklerini belirten, örneğini ileteceğimiz bir taahhütnameyi boşluklarını doldurarak mail@yazidukkani.com adresine e-posta olarak iletirler.

YAZI DÜKKANI AKADEMİSİ

***

TÜRK EDEBİYATI’NIN BOHEMLERİ KİMLERDİ?

“Bohem” deyince akla Paris gelir. Türkiye’de bohemler olabileceği, üstelik bunların Necip Fazıl Kısakürek, Peyami Safa, Mahmut Yesari ve Aka Gündüz gibi yazarlardan oluşabileceği pek akla gelmez. Çünkü günümüzden baktığımızda Necip Fazıl Kısakürek, Peyami Safa gibi isimler olsa olsa Bohem’e karşı olur diye düşünürüz. Oysa bu değerli yazarların bohem bir hayat tarzını sürdürdükleri yılları olmuş. Bu yaşam dönemleri kitaplara da geçmiş. 1930’ların başında Fikret Adil’in Asmalımescit’teki evinde toplanıp Beyoğlu’nun çeşitli mekanlarında gecelerini geçiren bu grubun yaşadıklarını yine Fikret Adil başta “Asmalımescit 74” olmak üzere “İntermezzo” ve “Avâre Gençlik & Gardenbar Geceleri”nde anlatır. Kitabına alt başlık olarak “Bohem Hayatı” ibaresi koymaktan da çekinmemiş Fikret Adil. Nasıl bir hayat yaşadıklarının bilincindedir.(METİN CELAL)

***

YAYIN ORGANLARIMIZI-DERNEKLERİMİZİ TANIYALIM

Ali Akkaş

Sungurlu Gazetesi

Şekerpınar Mahallesi, Çorum Caddesi, Özel İdare İş Hanı, No.60/1 Sungurlu-Çorum

0-364-3117982

sungurlugazete@gmail.com

sungurlugazetesi.net

***

Murat Zortul Babaeski Gazetesi

Gazikemal Mah. İnönü Cad. No:3 Babaeski-Kırklareli

0-541-4977736 babaeskigundemgazetesi@gmail.com babaeskigundem.com

info@babaeskigundem.com

***

Fakir Yılmaz

Kuzey Anadolu Gazetesi

İnönü Caddesi, No.50 Ardahan

Tel.0-532-2678015

Faks.0-535-4183258

fakiryilmaz323@hotmail.com

www.kuzeyanadolugazetesi.com

***

Ramazan Seydaoğlu

Dergizan Uluslararası Sanatçılar Derneği

Hacı Halil Mahallesi, İsmetpaşa Caddesi,

Şahinler İş Merkezi, K.2, No.203

Gebze-Kocaeli

Tel.0-505-3156909

NOT: Saat 21.00’den sonra aranmaması rica olunur.

Ramazan Seydaoğlu (Başkan) Whatsapp açık

***

Süleyman Alfa

Alfa Anadolu TV-Hatay Gazete

Hatay

0-554-1603127

suleyman.alfa27@gmail.com

***

UMUDUN KADINLARI DERGİSİ’NİN 2023 YILI SON SAYISI ÇIKTI

Dergimizin, 2023 yılının son sayısı çıktı. Site bağlantımız, aşağıda. Dileyen, site içerisinden YouTube’a da ulaşabilir. Sağlıklı ve umutlu yıllar. http://www.umudunkadinlari.com/sayi/23

Şule Sepin İçli

***

İPEKYOLU HABER AJANSI SAKARYA VE KOCAELİ TEMSİLCİSİ ARIYOR

Kerim Abi, Sakarya ve Kocaeli’den 1’er temsilci lazım İpek Yolu Haber Ajansı’na. Basın kartı vs. olacak, o illerin haberlerini ve belediye resmi kurumları takip ile abonelik yapacak bu. Abonelikleri ben hallederim, onların yerine.(09 Ocak 2024 Salı)

Atiye Danış (Gazeteci) Gönen-Balıkesir

NOT.Atiye Danış’a facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

***

ÇUKUROVA EDEBİYATÇILAR DERNEĞİ (ÇED) YÖNETİCİLERİ BU YIL ADANA’DA YAPILACAK OLAN 16.KİTAP FUARI’NDA AĞIRLIĞINI HİSSETTİRECEK

  1. Çukurova Kitap Fuar’ında, Tüyap’la ortak proğramları organize eden derneğin etkinlikleri aşağıdaki şekildedir.

15 OCAK 2024 PAZARTESİ;

AKDENİZ SALONU

14:00 – 14:45

Söyleşi: Çukurova’nın Değerleri-Mehmet H. Doğan

Konuşmacı: Cemal Ünal

Düzenleyen: TÜYAP-Çukurova Edebiyatçılar Derneği

16 OCAK 2024 SALI;

AKDENİZ SALONU

12:00 – 12:45

Panel: Hasan Hüseyin Çabuk Anması

Moderatör: Muharrem Öztürk

Konuşmacılar: Ahmet Ünsal, Bekir Dağsever, Mehmet Demirel

Düzenleyen: Çukurova Edebiyatçılar Derneği

14:00 – 14:45

Söyleşi: Çukurova’nın Değerleri-Dadaloğlu

Konuşmacı: Bekir Dağsever

Düzenleyen: TÜYAP-Çukurova Edebiyatçılar Derneği

17:00 – 17:45

Söyleşi: Çukurova’nın Değerleri-Karacaoğlan

Konuşmacı: Karaca Yakup

Düzenleyen: TÜYAP-Çukurova Edebiyatçılar Derneği

17 OCAK 2024 ÇARŞAMBA;

AKDENİZ SALONU

13:00 -13:45

Söyleşi: Çukurova’nın Değerleri-Turan Altuntaş

Konuşmacı: Mehmet Demirel Babacanoğlu

Düzenleyen: TÜYAP-Çukurova Edebiyatçılar Derneği

14:0014:45

Panel: Arif Nihat Asya (Hayatı Ve Bayrak Şiirinin Yazılış Hikâyesi, Şiirlerinden Örnekler)

Moderatör: Yaşar Yıltan

Konuşmacılar: Mustafa Naci Özer, Faruk Aktaş, Cemal Ünal

Düzenleyen: Çukurova Edebiyatçılar Derneği

***

16:00 – 16:45

Söyleşi: Çukurova’nın Değerleri-Muzaffer İzgü

Konuşmacı: Mustafa Naci Özer

Düzenleyen: TÜYAP-Çukurova Edebiyatçılar Derneği

18 OCAK 2024 PERŞEMBE;

AKDENİZ SALONU

12:00 – 12:45

Şiir Dinletisi: Şiirin Sesi

Moderatör: Halise Tekbas

Katılımcılar:

Enver Seçinti,

Bekir Halk, Mustafa Temel, Cemal Ünal,

Ismail Bunduk,

Sibel Demirel Burhan Bilgiç, Süleyman Bektaş, Fatoş Tekbaş,

M Naci Özer,

Bekir Dağsever, Fuat Duymaz, Sureyya Filiz ,

TC Lutfi Küpeli Mehmet Şahin , Yakup Karaca , Mehmet Öztürk, Haydar Çağlar, Emin Doğan,

Mehmet Demirel Babacanoğlu, Şükran Bayrak, Sıtkı Demir,

Musa Dinç.

Düzenleyen: Çukurova Edebiyatçılar Derneği

17:00 – 17:45

Söyleşi: Çukurova’nın Değerleri-Demirtaş Ceyhun

Konuşmacı: Mustafa Temel

Düzenleyen: TÜYAP-Çukurova Edebiyatçılar Derneği

19 OCAK 2024 CUMA;

AKDENİZ SALONU

13:00 – 13:45

Söyleşi: Çukurova’nın Değerleri-Kamuran Şipal

Konuşmacı: Süreyya Filiz

Düzenleyen: TÜYAP-Çukurova Edebiyatçılar Derneği

16:00 – 16:45

Söyleşi: Çukurova’nın Değerleri-Şener Şen

Konuşmacı: Fatoş Tekbaş

Düzenleyen: TÜYAP-Çukurova Edebiyatçılar Derneği.

İLGİLENENLERE, ÖNEMLE DUYURULUR.

EDEBİYATÇILAR FEDERASYONU (ASKEF) ORTA ASYA ÜLKELERİNE GEZİ DÜZENLEDİ

BÜYÜK ASYA TURU ÖZBEKİSTAN-KIRGIZİSTAN- KAZAKİSTAN

Haydi dostlar, özlem sona eriyor. Türk kardeşlerimizle kucaklaşmaya gidiyoruz.

Pasaportlu- Vizesiz

BUKHARA- SEMERKAND- TAŞKENT- FERGANE- CELALABAD- BİŞKEK- ALAMATI

* 3 ülke 28 şehir

09-18 Mayıs 2024

9 GECE- 10 GÜN

1 gün 9 Mayıs 2024

İstanbul-Bukhara

9 Mayıs Perşembe günü Saat 11.00 da İstanbul havaalanında buluşuyoruz bilet işlemlerimizin ardından Özbekistan havayolları HY 286 sayılı uçağı ile Saat 13.55 de Özbekistan’ın Bukhara şehrine hareket ediyoruz. 4 saat 10 dakikalık bir yolculukla yerel saatle 20.05 de Bukhara havaalanına iniyoruz bilet ve gümrük işlemlerinden sonra bizleri bekleyen rehber ve aracımızla akşam yemeği için yerel bir restorana geçiyoruz. Ardından serbest zaman ve Konaklama KONAKLAMA BUKHARA-ÖZBEKİSTAN

  1. gün 10 Mayıs 2024 Bukhara

Sabah otelde yapacağımız kahvaltının ardından gezimiz başlıyor. Bukhara şehir turumuz sırasında, Sitora-i Mohihosa Yazlık Sarayı, Chor Bakr Nekropolisi, Poyi Kalon Ansambli kendine dâhil eden İsmail Somoni Türbesi, Çeşme-i Eyüp Makam Türbesi, Bolo Havuz Camii, Ark Kalesi, Poyi Kalon Minaresi, Kalon Camii, Miri Arab Medresesi, Toki Zargaron, Toki Telpakfuruşon Çarşı gezileri görülecek yerler arasındadır. Maggoki Attori Camii, Lyabi-Khauz Compleksi, Hoca Nesriddin Anıt Heykeli ve Nodir Devonbegi Medresesi görülecek yerler arasındadır. Turumuzun ardından yerel restoranında akşam yemeği sonrası, KONAKLAMA BUKHARA-ÖZBEKİSTAN

  1. gün 11 Mayıs 2024 SEMERKAND-ÖZBEKİSTAN

Sabah otelde erken saate yapacağımız kahvaltının ardından Semerkand yolculuğumuz başlıyor yaklaşık 4 saatlik bir yolculukla Semerkand’a ulaşıyoruz. Şehir turumuza başlayacağız. Rotamızın ilk varış noktası Orta Asya Türk mimarlığının nadir örneklerinden biri olan Registan Meydanı olacak. Registan Meydanı üç medreseden ibarettir: Uluğbey Medresesi, Şiir-Dor Medresesi ve Tilla-Kari Medresesi. Registan Meydanını gördükten sonra fotoğraf molasının ardından gezimize devam ediyoruz. İslamiyeti Orta Asya’ya getiren Qusam Ibn Abbas’ın mezarının da bulunduğu efsanelere konu olan Shahi Zinda Kompleksi, ünlü imparator Timurlenk’in mezarı ile Semerkand’ı kültürel anlamda zirveye taşımış imparatora adanmış Uluğbey Gözlemevi, Merkez Çarşı ve Gur Emir Mozalesi de şehir turu esnasında göreceğimiz yerler arasındadır. Semerkand’da yerel restoranında akşam yemeği sonrası gece 350 km GECE YOLCULUĞU Taşkent’e varıyoruz.

  1. GÜN 12 Mayıs 2024 TAŞKENT-ÖZBEKİSTAN

Taşkent’de sabah kahvaltısı ardından turumuz başlıyor. Barak Han Medresesinden oluşan Khazrati Imam Kompleksi, Muyi – Mübarek Cami – Halife Osman`ın kendi el yazmasıyla yazmış olduğu Kuran-ı Kerim ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed`in kutsal altın saçının bulunduğu cami, Khodja Akhrar Valin`ın Cuma Camisi, Kukeldaş Medreselerini ziyaret edeceğiz. Taşkent’in en canlı pazarı olan ÇARSU oryantal çarşıda alışveriş için serbest zamanımız bulunuyor. Turumuz öğleden sonra Taşkent’in yeni kesiminde devam edecek olup; Bağımsızlık Meydanı, Amir Temur Heykeli, Taşkent Metrosu, Cesaret Anıtı, ve Taşkent TV kulesi (dışarıdan) ile gezilerimizi tamamlayacağız. Akşam yemeğimizi yerel restoranda aldıktan sonra otelimize transfer ve geceleme otelimizde. KONAKLAMA TAŞKENT.

  1. gün. 13 Mayıs 2024 FERGANE –ANDİCAN-CELALABAD

Sabah erken saatte kahvaltımızı otelde yapıyoruz ve Fergane’ye doğru yola çıkıyoruz. 5 saatlik yolculuktan sonra Ferganeye varıyoruz. gezimiz başlıyor.

Merkezi Park ve Al-Fergani anıtı, Yerel bilgi ve kukla tiyatrosu müzesi, Yangi Çek” ve “Nur-Jomiy Camiler. Rus Dram Tiyatrosu, Fergana Eyalet Üniversitesi, Memurlar Evi”, Rodonej Aziz Sergius Tapınağı. Ardından tarihi şehir Andican’a geçiyoruz. Andican, tarihi yapıları ve yemyeşil parkları ile gezilip görülmesi gereken güzel şehirlerden biridir. Şehrin en göz alıcı tarihi yapısı Juma camidir. 19. Yüzyılda yapılan cami 123 metre uzunluğundaki görkemli minareleri ile ihtişamlı bir yapıdır. Şehrin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden birisi de Babur parkıdır. Şehrin cazibe merkezi olan park Babür kralına adanmış ve içerisinde Babür Edebiyat Müzesi bulunan park ziyaretçi akınına uğrayan yerlerden biridir. Yine Babür meydanının doğusunda bulunan Navoi parkı görülmeye değer güzelliktedir. Andican’a 30 Km. uzaklıkta olan Davan devletinin başkenti Ershi antik kenti ilgi çekici güzelliktedir. Kutsal yerleri ile ünlü olan Andican’da mabetler mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. İmam-Ota, Tuzlik Masar, Ok Gur, Spring Shirmanbulak ziyaret edilmesi gereken başlıca mabetlerdir.

Akşam yemeği ve KONAKLAMA CELALABAD- KIRGIZİSTAN

6 GÜN 14 Mayıs 2024

Sabah otelde kahvaltımızın ardından Celalabad ta gezilecek yerleri geziyoruz ve yola çıkıyoruz.

4 saatlik yolculukla Toktagul’e ulaşıyoruz ve hemen gezimiz başlıyor. Toktagul: Bruno Kalesi,Atatürk Parkı,Taş Rabat Kervansarayını geziyor. Akşam yemeğimizi yerel bir restauranta alıyoruz ardın otelemize geçip dinleniyoruz

Celeabad –Bişkek arası TOKTOGUL-KIRIGIZİSTAN KONAKLAMA

7 GÜN 15 Mayıs 2024

Bişkek yolculuğumuz başlıyor. 4 saatlik yolculukla Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’ varıyoruz. Akşam yemeğini yöresel restoranda yiyeceğiz ardın otelimize yerleşeceğiz.

KONAKLAMA BİŞKEK-KIRGIZİSTAN

8 GÜN 16 Mayıs 2024

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek turumuza başlıyoruz. Turumuzda, Pobeda Meydanı (Zafer Meydanı), Duboviy Parkı (Oak Park), Merkez Ala-Too Meydanı, Ulusal Sanat Müzesi, Enstrüman Müzesi, Ulusal Filarmoni ve diğer birçok ilgi çekici yerleri ziyaret edeceğiz. Ancak Asya Çarşımızı ziyaret etmeden Bişkek turumuz henüz tamamlanmış değil. Burada hareketli yerel hayatın birçok fotoğraflarını çekme imkânı bulacaksınız. Bu çarşı kumaş ürünlerin, mal satan ve satın alanlar ile renkli halıların pazarıdır. Gezi sonrası yerel restoranda geleneksel akşam yemeğimizi alıyoruz. Yemeğimizin ardından otele transfer ve geceleme otelimizde.

KONAKLAMA BİŞKEK-KIRGIZİSTAN

9.GÜN 17 Mayıs 2024

Sabah kahvaltımızdan sonra 4 saatlik bir yolculukla Kazakistan Almatı şehrine geçiyoruz

Almatı’ya varışımızın ardından şehir turumuz başlayacak. İlk durak, II. Dünya Savaşı sırasında General Ivan Panfilov’un komutası altında Almatı bölgesinden insanlardan oluşan ve adını alan 28 Panfilov askerinin bulunduğu park. Parkın kendisi yerel halk ve ziyaretçiler için çok popülerdir. Parkın içinde, sonsuzluk ateşi, farklı kahraman karakterlerin anıtlarını, Yükseliş Katedrali’ni, XX yüzyılda güçlü bir depremden sonra yapılan Rus Ortodoks ahşap kilisesi bulacaksınız. Sadece yürüme mesafesinde bulunan, Almatı – “Yeşil Çarşı” veya Yeşil Pazarının turistik cazibesinin tadını çıkaracaksınız. Bu yürüyüş bizi Kazakistan’da yaşayan farklı halkların ana lezzetlerini bulabileceğiniz gerçek oryantal bir pazarı tanımamız için fırsat olacak. Burada yiyecekleri deneyebilir ve açık bir şekilde yerel lezzetli ürünleri çok uygun bir fiyata satın alabilirsiniz. Almatı yerel restoranında akşam yemeğimizi aldıktan sonra otelimize transfer ve geceleme otelimizde.

KONAKLAMA ALMATI-KAZAKİSTAN

10 GÜN 18 Mayıs 2024

Sabah geç kahvaltımızı otelde yapıp Almatı şehir turu ve kalan yerleri geziyor. Yeşil bir tepede 1100 metre yükseklikte bulunan bir park olan Kok-Tobe ziyareti ile noktalayacağız. Burası yerli halk ve turistler arasında oldukça popülerdir. Teleferik boyunca bir gezintiye çıkacağız ve 10 dakika içinde şehrin muhteşem panoramik manzarasını seyredeceğiz. Park ayrıca ziyaretçilerine diğer eğlence hizmetlerini de sunuyor: restoranlar, çocuk oyun alanı, küçük bir hayvanat bahçesi, dönme dolap, hızlı tren ve çok daha fazlası.

Ardından havaalanı transferimizi gerçekleştiriyoruz. İstanbul yolculuğumuz için bilet ve gümrük işlemlerimizi yapıyoruz.

Air Astana KC 911 sefer sayılı uçağı ile yerel saatle 17.50 de uçuşumuz başlıyor. 6 saatlik bir yolculukla yerel saatle 20.55 de İstanbul havaalanına iniyoruz.

* TOPLAM ÜCRET 1400 DOLAR

400 dolar peşinat yatıranlar katılımcı sayılacak

Ocak 250 dolar

Şubat 250 dolar

Mart 250 dolar

Nisan 250 dolar

Şeklinde ödeme yapılabilir

*DAHİL OLANLAR

İstanbul- Bukhara gidiş ve Alamatı- İstanbul dönüş uçak biletleri İstanbul’a gidiş –dönüş ulaşım

Özbekistan-Kırgızistan-Kazakistan otobüs ve geziler

9 gece konaklama

9 sabah kahvaltısı

9 akşam yemeği

Türkçe rehber

Yurt dışı sağlık ve seyahat sigortası

*DAHİL OLMAYANLAR

Yurt dışı çıkış harcı 150

Tüm öğlen yemekleri

Otellerde alınan ekstralar

Müze ve ören yerlerine giriş ücretleri

**

Azerbaycan’dan katılmak isteyenler Sona İsmayılova hanıma müracaat edecekler.

İletişim;Savaş Ünal Tel: 0-553-9160667 Antalya

***

BEĞENDİĞİM ŞİİRLER

YALAN VAR

Baştan sona her yerde

Ağızlarda yalan var

Eski dürüstlük nerde ?

Tepelerde talan var.

*

Kalmadı hiç ar-haya,

Taptık sanki paraya…

Yüzlerse olmuş kaya,

Tükürseler gülen var.

*

Tat vermiyor aşımız,

Var mı doğru işimiz?

Hoş değil gidişimiz,

Bu yollarda kalan var.

*

Değişik bir yol tuttuk,

İnsanlığı unuttuk,

Neden böyle sapıttık?

Elbette ki bilen var.

*

Sarıldık hep maddeye,

Kalmaz dünya kimseye,

Bu sapkınlık da niye ?

Ettiğini bulan var.

İSMAİL KARA (Karozan) ANKARA

karozan@gmail.com

***

GÜLDÜRÜN BEYLER

Neden ağlattınız neden üzdünüz

Milletin yüzünü güldürün beyler

Kervanı toplayıp yolda düzdünüz

Artık cehaleti öldürün beyler

*

Erenler derine dalın derine

Kanmadım ne cinine ne perine

Taşları oturtun artık yerine

Hakkı adaleti buldurun beyler

*

Gerçeğin sesini neden kestiler

Yalanları gürlediler estiler

Bak boşu boşuna durur testiler

Su akarken hemen doldurun beyler

*

Milleti kandırır periler cinler

Ağalar eğlenir yoksullar inler

Ayıp kullanılmaz imanlar dinler

Gösterişsiz namaz kıldırın beyler

*

Anladık ağasın ve de paşasın

Sanma ki Allahsın tövbe haşasın

İnsanı yaşat ki devlet yaşasın

Haksızlığı görüp çıldırın beyler

*

Böyle mi buyurdu Hazreti Adem

Alamaz olduk ne fıstık ne badem

Erenler geliştik büyüdük madem

O zaman bize de bildirin beyler

*

Nedense değişmez cahilin huyu

Kurumuş ağaca vermeyin suyu

Söyleyen olursa eğer doğruyu

Ne dövüşün ne de saldırın beyler

*

Alparslan o işi geçin Alparslan

İyi karar verin seçin Alparslan

Geçinebilirsen geçin Alparslan

Şu pahalılığı kaldırın beyler.

OZAN ALPARSLAN (08 Ocak 2024 Pazartesi) KONYA

***

GÖZÜ KÖR OLSUN

Deniz varken gemimizi karaya

Batıranın iki gözü kör olsun

Heryıl memleketi daha geriye

Götürenin iki gözü kör olsun

*

Bak elin semada dönen kuşuna

Biz battıkça gider elin hoşuna

Maaş alıp masamızda boşuna

Oturanın iki gözü kör olsun

*

Seçmeliyiz aklar ile karayı

Unuttular geleneği töreyi

Yiye yiye bütçedeki parayı

Bitirenin iki gözü kör olsun

*

Kimi beyefendi kimisi köle

Memleketin sırrı söylenmez ele

Cennet gibi yurdu şimdiki hale

Getirenin iki gözükör olsun

*

Aşık devaiyem söyle sağları

Seyretmeli o meyveli dağları

Boş boşuna maden yüklü dağları

Yatıranın iki gözü kör olsun.

AŞIK DEVAİ

*

NOT.AŞIK DEVAİ’NİN SAYFASI’NA ”FACEBOOK ARAMA KUTUSU”NA Aşık Devai YAZARAK ULAŞABİLİRSİNİZ, İLGİLENENLERE ÖNEMLE DUYURULUR

Çok var olasın abim, hayırlı cumalar. 04 Ocak 2024 Perşembe-20.51 (Aşık Devai)

***

ARTVİN’DEN MEKTUP VAR

Üstadım, bir iki kitabınızı bana gönderin lütfen. Okuyup, köşemde yorumlamak isterim. Edebiyat dünyasına sunduğunuz katkılardan dolayı sonsuz mutluluğumu belirtir, içtenlikle saygılarımı sunarım.(04 Ocak 2024 Perşembe-11.27)

ÖMER YERLİKAYA

GAZETECİ-YAZAR-SERHAT ARTVİN GAZETESİ KÖŞE YAZARI ARTVİN

***

Sayın ÖMER YERLİKAYA, adres-telefon ve e postanızı yazar mısınız ? (04 Ocak 2024 Perşembe-11.29))

KERİM ÖZBEKLER (GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR) NAZİLLİAYDIN

Tel.0-534-4326054

E Posta.kerimozbekler34@gmail.com

***

Duyuruları tek tek veya toplu olarak Kerim Özbekler imzası ile yayın organlarında yayınlamak serbesttir.

Kerim Özbekler
Kerim Özbekler
1 Kasım 1951 tarihinde Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde dünyaya gelmiştir, 1957 yılında Turan İlkokulu'nda ilkokula başlamış. Cumhuriyet Mahallesi'ne taşındıkları için ilkokulu 3.sınıftan sonra Cumhuriyet İlkokulunda devam etmiş ve ilkokulu burada bitirmiştir. 1967 yılında Atatürk Ortaokulu'na kaydolmuştur, ortaokula kaydolduktan sonra İHA-HHA-AA-THA gibi zamanın önemli haber ajanslarında muhabirliğe başlamıştır. Bu nedenle ortaokul'dan ayrılarak çalışma hayatına atılmıştır, 1967 yılında Nazilli'ye bağlı İsabeyli Kasabası'nın lisanslı futbolcusu olmasına rağmen gazetecilik nedeni ile bu işi yürütememiştir. Bu arada ilk şiiri Düzce'de yayınlanan Ferman Gazetesi'nde Halit Çelikoğlu tarafından 14 yaşında iken yayınlanmıştır, 1 Mart 1972 yılında askerlik görevini yapmak için Sivas'a gitmiştir. Sivas'ta Temeltepe'de acemilik eğitimini bitirdikten sonra Bursa'da ki Işıklar Askeri Lisesi'nde 2 ay daktilo kursu görmüş, tekrar Sivas'a dönerek Askerlik Şubesi'nde askerliğini tamamlıyarak terhis olmuştur. Terhis edidikten sonra Nazilli Sümerbank Fabrikası'na yapılan bir imtihanla 1.olarak 15 Nisan 1974 yılında işçi olarak girmiştir, burada 8 ay çalıştıktan sonra çıkmış ve 5 Kasım 1974 yılında Ticaret Ajansı ismi ile bir ticarethane açmıştır. Ticarethane 1 yıl sonra veresiye mal satmaktan batmıştır, 5 Kasım 1974 yılında Yalnızlıklar Benimdir ismini verdiği ilk şiir kitabını yayınlamıştır. Bu kitabın 100-150 tanesi satılmış, gerisi elinde kalmıştır. 1 Kasım 1975 yılında Anadolu Basın isimli bir dergi yayınlamaya başladıysa da bu dergi de ilgi görmeyerek batmıştır, 1975 yılında Muhabirlik ismini verdiği mesleki bir kitap yazmıştır. Bu kitaptan sonra zamanın önemli gazetelerinden olan Son Havadis Gazetesi-İstanbul Gazetesi-Milliyet Gazetesi muhabirliklerine başlamıştır. 2 Ekim 1975 yılında Aydın'ın Yenipazar İlçesi'nde Efe Gazetesi'ni yayınlamaya başlamıştır, 9 Ağustos 1976 yılında merkezi Karabük'te bulunan Anadolu Gazeteciler Derneği Ege Bölgesi Başkanlığı'na getirilmiştir. 1976 yılında Şairler ve Şiirleri Antolojisi-Nazilli-Sanat Albümü-Varan Bir isimli 4 kitap yayınlamıştır. 1977 yılında Muhteşem Bir Eser isimli almanağı yayınlamıştır. 11 Aralık 1977 yılında Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde Bağımsız Belediye Başkanı adayı oldu, seçimi kaybetti, 8 Mart 1978 yılında Nazilli Turizm Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği'ne seçilmiştir, 18 Mayıs 1978 yılında Aydın'ın Bozdoğan İlçesi'nde Fısıltı Gazetesi'ni yayınlamaya başlamıştır. 22 Haziran 1978 yılında Aydın'ın Kuyucak İlçesi'nde Hizmet Gazetesi'ni yayınlamaya başlamıştır, 7 Ağustos 1978'de Aydın ve İlçeleri isimli kitabını yayınlamıştır, 24 Aralık 1978'de Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde Bağımsız Belediye Başkanı Adayı oldu, 2.kez bu seçimi de kaybetti, 1998 yılında Aydın Valiliği tarafından Cumhuriyetin 75.yılı münasebeti ile yayınlanan ''Yazarlar ve Şairler Antolojisi''nde hayat hikayesi ile vesikalık bir fotoğrafı yer almıştır. 1980 yılında çıkarmakta olduğu 3 mahalli gazeteyi kapatmıştır. 1981 yılında Ege Bölgesi Turizm Rehberi-İç Anadolu Bölgesi Turizm Rehberi-İzmir ve İlçeleri isimlerini taşıyan 3 kitap yayınladı, 1981 yılında Aydın ve ilçeleri'nde ki ilkokul-ortaokul ve liselerde kitap ve turizm üzerine 69 konferans verdi. 1982 yılında İç Anadolu Bölgesi isimli kitabı yayınladı, 1982 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2112 sayılı Tebliğler Dergisi'nde yayınlamış olduğu Aydın ve İlçeleri-İzmir ve İlçeleri-Ege Bölgesi-İç Anadolu Bölgesi isimli kitapları okullara tavsiye edildi. 1983 yılında Her Yönü ile Ege Bölgesi isimli kitabı yayınladı, 11 Mart 1984 yılında Nazilli Ticaret Odası Meclis Üyeliği'ne seçildi. 25 Mart 1984 tarihinde Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde bulunan Cumhuriyet Mahallesi Muhtar Adayı oldu, 253 oy alarak muhtarlık seçimini kaybetti, 1984 yılında Her Yönü ile Aydın ve İlçeleri isimli kitabı yayınladı, 1985 yılında 10.000 okula 10.000 kitap bağışladı. 22 Ekim 1985 yılında Ege Zeybeklerini Anma ve Yaşatma Derneği Nazilli Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği'ne seçildi, 1986 yılında Nazilli Ticaret Odası'nı temsilen Nazilli Vergi Dairesi Takdir Komisyonu Üyeliğine seçildi. 1986 yılında Ankara'da bulunan Folklor Araştırmaları Kurumu üyesi oldu, 1990 yılında Nazilli Halk Kütüphanesi Toplantı Salonu'nda 12 hafta süren ''Sevgi Yılı Kültür ve Sanat Toplantıları''nı organize etti ve yönetti. Burada yazı ve şiir yazanlara ücretsiz olarak çok sayıda gazete-kitap-dergi dağıttı, 5 Eylül 1991 yılında Nazilli Belediyesi adına Yayın ve Sanat Fuarı açtı. Burada bir çok gazeteci-yazar-şair-ressam-heykeltraş vb.gibi sanatçılar sergi açtı, Kerim Özbekler tarafından burada yüzlerce gazete-kitap-dergi vb.gibi döküman ücretsiz olarak dağıtıldı. 1992 yılında İstanbul'da 75 gazeteci-yazar ve şaire çalışmaları ile ilgili brifing verdi. Bu brifing haberi 50'ye yakın gazete ve dergide haber olarak yayınlandı, 1999 yılında SSK'den emekli oldu, 2005 yılında Aydın Hürsöz Gazetesi Şairler Antolojisi'nde hayat hikayesi ile birlikte şiirleri yayınlandı. 2005 yılında Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği üyesi oldu, 2006 yılında yapılan kongrede derneğin Denetim Kurulu Üyeliğine seçildi. 2006 yılında Aydın'lı yazar ve şair Şükrü Öksüz tarafından hazırlanan ''Hürsöz Gazetesi 2006 Şairler Antolojisi.'' isimli eserin 111-112-113-114.sahifelerinde vesikalık bir fotoğrafı. Hayat hikayesi ile şiirleri yayınlandı, Kerim Özbekler'in hayat hikayesi ve fotoğrafı;Ankara'da ikamet eden aslen Diyarbakır'lı olan Elvan Yayınları'nın sahibi İhsan Işık tarafından yayınlanan 13 ciltlik ''Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi''nin 2819.sayfasında da yer almıştır. 4-5-6 Mayıs 2007 tarihinde, Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde yapılan şiir şölenine, Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Şükrü Öksüz'ün daveti üzerine iştirak ederek sahnede şiir okudu, 2007 yılında Manisa'nın Salihli İlçesi'nde yaşayan E.öğretmen-gazeteci-yazar ve şair Gündüz Aydın'ın hazırladığı ''Sevgi Yolu Şairler Antolojisi-2007.'' isimli eserin 242-243-244-245.sahifelerinde, vesikalık bir fotoğrafı. Hayat hikayesi ile şiirleri yayınlandı, 4-5-6 Temmuz 2008 tarihleri arasında Yozgat'ta yapılan 9.Uluslararası Sürmeli Festivali Şairler Şöleni'ne, Yozgat Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Ahmet Sargın'ın daveti üzerine iştirak ederek sahnede şiir okudu, 16-17-18-19 Ekim 2008 tarihlerinde, Çukurova Edebiyatçılar Derneği Başkanı Halise Tekbaş'ın davetlisi olarak Seyhan Sosyal Kültür Sanat Derneği'nin düzenlediği 3.Çukurova Halk Kültür Festivali'ne iştirak ederek Adana'da Şairler Şöleni'nde sahnede şiir okudu, 7-8-9 Kasım 2008 tarihlerinde Antalya'da yapılan 5.Şairler Buluşması'na Güllük Şiir Derneği Başkanı Mustafa Ceylan tarafından davet edildi, burada kendisine Türk Şiirine yaptığı katkılardan dolayı plaket takdim edildi, 28-29-30 Mayıs 2010 tarihlerinde, Çanakkale Yazarlar ve Şairler Derneği Sponsoru Mustafa Berçin'in davetlisi olarak 2.Çanakkale Şairler Şöleni'ne iştirak etti ve sahnede şiir okudu, 26-27 Haziran 2010 tarihlerinde, Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Sabiha Serin'in davetlisi olarak ''Sivas 2.Şairler Şöleni.'' ne iştirak etti ve sahnede şiir okudu, 1-2-3 Temmuz 2010 tarihlerinde, Kapadokya Yazarlar ve Şairler Derneği Bşk.Ayşe Paslanmaz'ın daveti üzerine 5.Kapadokya Şairler Şöleni'ne iştirak etti ve sahnede şiir okudu, 24-25-26 Eylül 2010 tarihlerinde, Mümin Uluç organizesi ile Nevşehir'de yapılan 6.Kapadokya Şairler Şöleni'ne (davet üzerine) iştirak etti ve sahneye çıkarak şiir okudu, 18 Haziran 2011 Cumartesi günü, saat.17.00'de Ankara'da Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi'nde, Kültür Çağlayanı Dergisi 4.müzik ve Şiir Dinletisi öncesi E.Kültür Bakanlığı Araştırma ve Koordinasyon Dairesi Başkanı-Kültür Çağlayanı Dergisi Sahibi Hayrettin İvgin tarafından kendisine Türk Edebiyatına ve Şiirine yaptığı katkılardan dolayı ''Onur Belgesi.'' takdim edildi, 21 Şubat 2014-02 Mart 2014 tarihleri arasında yapılan, Nazilli Belediyesi 6.Edebiyat Festivali'ne iştirak ederek okuyuculara ücretsiz gazete-kitap-dergi dağıttı, 2014 yılında Mayıs ayında İstanbul'da Ozan Dergisi'ni çıkaran İsmailoğlu Mustafa Yılmaz'ın yayınladığı ''Ozan Gönül Şairleri.'' isimli eserin 113-114-115.sahifelerinde vesikalık bir fotoğrafı ile hayat hikayesi ve şiirleri yayınlandı, 25 Mart 2016 Cuma günü, saat.15.00'de Nazilli Belediyesi Tiyatro Salonu Nazilli-Aydın adresinde, Nazilli Belediyesi 7.Kültür Sanat Edebiyat Festivali açılış töreni sonrası kendisine Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık tarafından 50 yıldır ''Basın Yayın Sanat Dünyası'na Yaptığı katkılar.'' nedeni ile plaket takdim edildi. Plaketi, Belediye Başkanı Haluk Alıcık adına sahnede Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur Gazeteci-Yazar-Şair Kerim Özbekler'e takdim etti. Plaket takdimi sırasında ilçe yöneticilerinin tamamı sahnede yer aldı, 05 Kasım 2016 Cumartesi günü, Aydın'da yayınlanan 12 sahifelik Güzelhisar Gazetesi'nin 3575 sayılı nüshasının 9.sahifesinde Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Şükrü Öksüz'ün ''Sorular Bizden Cevaplar Kerim Özbekler'den.'' başlığı ile tam sahife röportajı yayınlandı.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.