ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 24°C
Çok Bulutlu

Dört Yanımız | Nuri Can

Dört Yanımız | Nuri Can

Dört yanımız kirli paralar, menfaatler, iki yüzlülükler, ucuz değerlerle sarıldı..

İlişkiler vıcık vıcık; ihanet, riya, sahtekarlık tiksinti veriyor insana. Çirkinliklerden, çirkefliklerden uzak durmak için ancak hayal dünyasında teselli edebiliyoruz kendimizi.

Vicdanlarını kirletenler rüyalarımızı da kirlettiler ne yazık ki, kirli, çirkin emellere alet ediliyoruz çoğu kez. Bu yüzden zaman zaman insanlara olan güvenimizi yitiriyoruz. İnsan kalmak, onurlu insan gibi yaşamak isteyenlere çok ağır geliyor yaşadığımız çağ.

Dört yanımız kirli paralar, menfaatler, iki yüzlülükler, ucuz değerlerle sarıldı.. Çeşitli dalavereler, alavereler, oyunlar, entrikalar, ucuz çıkar ilişkileri kaptı dostluğun, vefanın, dürüstlüğün, mertliğin yerini.
Kirlenmiş bir dünyanın ağırlığı altında kalmışız, her gece televizyonlarda yalan ve sahtekarlık melodileri dinletilerek uyutuluyoruz ve aynı melodileri kulaklarımıza üfleyerek uyandırıyorlar bizi her sabah. Çevremizi üçkağıdın, yalanın sahtekarlığın utanmazlığın pis kokuları ve kara bulutu sarmış.

Mertliği namertliğe, dostluğu çıkarlara kurban ettiler. Yıldızların yerini süslü avizeler, ayın, güneşin yerini de kara bulutlar aldı. Denizleri kirlettikleri gibi doğayı da kirlettiler. Sevgiyi, insanlığı kirlettikleri gibi yürekleri de kirlettiler. Aşk, şehvete yenik düştü. Göz yaşlarımız da akmıyor artık, yüreğimiz de yanmıyor. Katılaştıkça katılaştık. Her gün biraz daha uzaklaştık inceliğin, saygının, sevginin, hoşgörünün, doğruluğun senfonisinden.

Nuri CAN

Formun Üstü

Formun Altı

Ah Benim, Kırılgan, Çocuk Kalbim, Nuri Can,

Nerde o ışıl ışıl dünya, o yıldızlı geceler, zifir karanlık geceler.
Nerde o cırcır böcekleri, kurbağa sesleri, rüzgar ve su sesleri. Ağaçların hışırtısı…
O onbir yaşım, yıldızları toplama yarışına girdiğimiz dünya tatlısı Perihan ninem, Sabahları “siz daha uyuyor musunuz” diyen sevecen dedem. Her geldiğinde gözlerimden öpen, dünyanın en güzel insanı Rıza Dayım… İstanbul da her yıl yolunu gözlediğim Ali Amcam…
On İki yaşımda acısını çektiğim kırılan kolum, gözyaşlarım, kusmam… dudağımda bilmediğim, anlamadığım ninemden öğrendiğim dua. Ağladığım, üşüdüğüm, acıktığım günler, temmuz sıcağında çatlamış dudaklarımla su içtiğim çeşme? Gönül dolusu sevdiğim kız, güldüğüm zamanlar. Vah neredesin çocuk gözlerim? Sevdiğini hilesiz seven çocuk kalbim neredesin?

Şimdi narkozlu bir hasta gibi acımayı, sevmeyi, hissetmeyi, gülmeyi unutmuş gönlüm vah! Vahki, vah!…

Nuri CAN

ETİKETLER: ,
Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.