ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Dönmeyi düşündüler

Dönmeyi düşündüler

|Gündüz Emre Yastı|

“Bakın efendiler, burada düğmesi kopuk bir mebus, on-beş yaşında bir nefer, bebesini kağnısında büyüten bir millet var!
Size süslü kelimeler etmeyeceğim.
Dönmeyi düşünmediler demeyeceğim misal. 
Çünkü dönmeyi düşündüler. 
Analarını, babalarını, yavrularını düşündüler, yüzüne bakmaya kıyamadıkları yavuklularını düşündüler.

Sabanı düşündüler misal, bir tas tarhana komak için sofraya, sabah akşam çektikleri sabanı. Sürdükleri tarlayı, yuğdukları yüreği düşündüler bir nazlı bakışın karşısında.

Ama düşündüler beyler, dönmeyi düşündüler. Dönüp de vatanı nasıl kurtardıklarını alıp oğullarını kızlarını kucaklarına, kurulup baş köşeye anlatmayı düşündüler, kucaklarında ölen garındaşlarının acısını sır belleyip, bir teheccüd secdesinde gizli gizli ağlamayı düşündüler.

Lakin kaçmayı asla düşünmediler!
Bakmadılar beriye, korktular, korktular her insan gibi.
Ama korkan yüreklerine döndüler de “La Tahzen!” Dediler. Bellediler, şehid diriydi, saçları kınalıydı, Çanakkale Konyaydı, Trabzondu, Mekkeydi, Kudüstü.
Anaydı Çanakkale, babaydı, namustu, ardı.
İmandı..

Dedim ya, size süslü kelimeler etmeyeceğim. 
Şunu diyeceğim yalnız;
Yapmaları gerekeni yaptılar.

Bu İmanı , bu şuuru bir nişan gibi taşıyıp, kim ola göğsünü etmeye cihana siper?

Sen ey şehidim, güzel yüzlü, pak alınlı şehidim. Anasının öpmelere kıyamadığı, yarinin beklemeyi bırakmadığı şehidim. Sevgilim,Aslanım, Yiğidim.

Allah hepinizden razı olsun, vatan size minnettardır, ümmet size minnettardır, mazlum size minnettardır. İte çakala bağrını duvar yapan ne millet varsa hepsi size minnettardır. 
Allah şehadetinizi kabul eylesin, şuurunuzdan nasip eylesin.”

“Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor, 
Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor! 
Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker! 
Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer. 
Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi… 
Bedr’in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi. 
Sana dar gelmiyecek makberi kimler kazsın? 
‘Gömelim gel seni tarihe’ desem, sığmazsın.


M.Akif Ersoy “

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.