ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Devlet-Güvenlik İlişkisi | Emre Aydilek

14.08.2020
25.584
A+
A-
Devlet-Güvenlik İlişkisi | Emre Aydilek

Osmanlı”dan Günümüze Yasal, Kurumsal ve Politik Dönüşümler.

Bu çalışmada ilk olarak, kamu güvenliğinin bu çift boyutlu kavrayış üzerinden açıklanması, buna ilişkin kavramsal, kuramsal literatürün sistematize edilerek kurgulanması ve çalışmanın yönteminin inşa edilmesi hedeflenmiş. Yönteme ilişkin çerçevenin oluşturulmasıyla, Osmanlı ve Türkiye dönemlerinde, güvenlik yönetimindeki dönüşümleri etkileyen temel dinamiklerin ne olduğu sorusu, teorik tartışmalardan destek alarak toplumsal ilişkiler çerçevesinde incelenebilmiştir.

Bu çerçevede, Osmanlı’dan günümüze kadar gelen yedi yüz yıllık süreçte, güvenlik yönetiminin birçok kez kurumsal ve yasal anlamda dönüşüme uğradığı tespit edilmiş. Bu dönüşümlerin analiz edildiği çalışmanın en temel bulgusu, güvenliğin, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde, toplumsal ilişkilerin düzenlenmesinde merkezi bir rol oynadığıdır. Bu rol, belirli bir tarihsel aralıktaki egemen sınıfların çıkarlarının korunması ve yeniden üretilmesidir. Çalışmamızda sözü edilen inşa ve yeniden üretim süreçlerinin, hangi yönetim teknikleri ile gerçekleştirildiği açıklanmaya çalışılmaktadır.

Öte yandan bu çalışmada, feodal ve modern dönem devlet yapıları, liberal ve makrsist ideolojiler, tarih yazıcılığı, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemleri siyasi ve toplumsal yapıları gibi konularda derin bilgiler mevcuttur. Bu yönüyle, çalışmanın devlet-güvenlik ilişkisine ilişkin analizlerin yanında, politika, sosyoloji ve tarih alanlarına da dokunduğu ve bu alanlarda önemli bir kaynak olarak kullanılması hedeflenmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.