ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu

Çocuk Gelinler – Pedofilleri Kutsayanlar!

03.01.2016
696
A+
A-
Çocuk Gelinler – Pedofilleri Kutsayanlar!

Çocuk Gelinler – Pedofilleri Kutsayanlar! isikbinyili

 

Dursaliye Şahan

Çarşamba, 12 Şubat 2014

Çocuk gelinlere bizzat tanık oluyorlar.  Duyuyorlar.
Habersiz olmaları mümkün değil.
Ama onlara yukarıdan böyle bir emir gelmiyor ki.
Tersine. Bölgedeki yerli halka saygılı olun. Onların gelenek görenekleri size uymasa da siz uyumlu olun talimatı ile çalışıyorlar.
Evlilik nedir? İki insanın beraberliğini resmiyete dökmesi. Devlet memurları aracılığı ile… Yani nikahın mührü resmi makamların ve orada çalışan devlet memurlarının elinde.

Peki, evlilik koşulları yok mu? Elbette var. Örneğin birçok ülke de hâlâ eşcinsellerin evlenmesi yasak.

Yine birçok ülkede birden fazla eş ile evlenmek de yasak ama Suudi Arabistan gibi dini kurallarla yönetilen ülkelerde bir erkeğin dört kez evlenmesine izin var.

Bu gibi ülkelerde beşincisine talip olan erkek sayısı ne kadardır, çok zorlarlarsa bunun iznini de özel haller filan diyerek alabiliyorlar mı? Bilmiyorum. Hoş ikiden sonraki sayının önemli olmadığını düşünüyorum. Ha iki kadın bir arada ha yedi kadın bir arada ne fark eder? Hatta bu durumda yedi ikiden iyidir gibime geliyor. (Biri de mi isyan edip o adamı boğazlamaz!?)

Konuyu dağıtmayalım. Evliliğe engel başka ne gibi koşullar var? Örneğin akıl hastalarının, çok yakın akrabaların evlenmesi de yasak.

Ha bir de evlilik yaşı var. Bu konudaki limit sınırlaması ülkeden ülkeye değişiyor. İnternetten birkaç tane örnek buldum.

ABD: pek çok eyalette 18, İngiltere: 18. Ebeveyn rızası varsa 16. Almanya: 18. Ebeveyn rızası ve mahkeme kararı varsa 16. Türkiye: 2002 yılından beri 18. Ebeveyn rızası varsa 17. Olağanüstü koşullarda mahkeme kararıyla 16’ya düşürülebilir. Çin Halk Cumhuriyeti: Erkeklerde 22, kadınlarda 20. Afganistan: Erkeklerde 18, kadınlarda 16. Suudi Arabistan: Limit yok.

Liste uzayıp gidiyor. Biz sonuncusunu ele alalım. Evlilik yaşında limit tanımayanı. Yazmadan geçemeyeceğim: Yuh artık!

Evlilik yaşında sayı ve limit tanımayan bir anlayış ile tartışmak akıntıya değil hayali kürek çekmek gibi bir şey.
Aklıma ilk gelen Amerika.

Bakmayın siz astığım astık, kestiğim kestik gibi görünen ülkelere. Onlar kapalı kapılar ardında bir başka ülkeden icazet almadan adım atmaz.

Lafı uzatmanın dolaştırmanın anlamı yok. Güçlü ülkeler istese dünya genelinde çocuk gelinlerin dramına son verebilir. İşlerine gelen konuda müdahale edip felakete sürükledikleri ülkelere işlerine gelmediğinde kolayca sırtlarını dönmelerine şaşırmamak gerek.

Pedofillerin korunmadığını söyleyebilirler mi?

Benim tek umudum UNCEF ve Dünya İnsan Hakları.

Ülke dahiline gelecek olursak (ki aynı şekilde çözüm birkaç yetkilinin iki dudağı arasında.) Nikah memurları, imamlar, muhtarlar, öğretmenler, kaymakam, vali ve diğerleri.

Çocuk gelinlere bizzat tanık oluyorlar. Duyuyorlar. Habersiz olmaları mümkün değil. Ama onlara yukarıdan böyle bir emir gelmiyor ki. Tersine. Bölgedeki yerli halka saygılı olun. Onların gelenek görenekleri size uymasa da siz uyumlu olun talimatı ile çalışıyorlar.

Nasıl ve neden oluyor bu? Birçok nasılı ve nedeni var ama çoğunluğun oluşturduğu çerçeve şöyle görünüyor:
Daha çok yoksul, gelişmemiş bölgelerde görülen küçük kız çocukları para, toprak karşılığı veya kültürlerindeki geleneklere göre yetişkin erkeklerle evlendiriliyor.

Elbette küçük bir kız çocuğunun babası veya dedesi yaşındaki yetişkin bir erkekle aynı yatağa girme kabusuna istekli olmayacağını söylemeye gerek yok.

Burada anlaşılamayan bir nokta da toplumun toplu cinnet hali. Küçük bir kız çocuğunu pedofillerin kucağına atarken bunu bir de düğün ve gelenek bahaneleri ile kutlamaları.

Kızlar ne zaman kuma gömülüyordu? Bakire kızların kurban edilme geleneği ne vakit kayboldu. Dedesi yaşında bir pedofile teslim edilen küçük kız mı daha çok korkar yoksa kuma gömülen kız mı?

Pedofilleri korumaktan ne zaman vaz geçecekler?

cocuk-gelin
(c) Dursaliye Şahan & Işikbinyili.Org – http://www.isikbinyili.org – 12 Şubat 2014, İstanbul.

Kaynak: http://www.isikbinyili.org/index.php/cocuk-gelinler-pedofilleri-kutsayanlar

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.