ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 16°C
Çok Bulutlu

Dedektif Dergisi Atölyesi Yaratıcı Yazarlık Olgusu | Turgut Şişman

Dedektif Dergisi Atölyesi Yaratıcı Yazarlık Olgusu | Turgut Şişman

Büyüteç Öykü Atölyesi, Yaratıcı Yazarlık Olgusu, 2. Dönem Kayıtları Başladı…

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Dedektif-No.33-Kapak-baski-Buyutec-Oyku-Atolyesi-Yaratici-yazarlik-Turgut-Sisman-4.jpg

İletişim: dedektifdergi@gmail.com

Büyüteç Atölye yazar adaylarına doğru ve etkili yazma tekniklerini anımsatmak, öykü fikirleri geliştirmek ve profesyonel editör ve deneyimli yazar Zafer Köse ile birebir kendi öyküleri üzerinde uygulamalı çalışmalar yürütme fırsatını sunmak için 23 Kasım’da ikinci kez başlıyor.

Zafer Köse rehberliğinde gerçekleşen atölyenin ilkini başarıyla tamamlayan yazar adayları, yazdıkları öykülerin Herdem Yayınevi imzasıyla çıkacak kolektif bir kitapta çıkmasına hak kazandılar. Adayların beğeni ve takdirini kazanan ilk dönem atölye çalışmasının sona ermesini takiben, gelen talepleri dikkate alan atölye ekibi 2. dönem kayıtlarını almak için kolları sıvadı.

7 Hafta sürecek online eğitimin 6. Haftasında Polisiye Edebiyatın usta kalemi, Herdem Yayınevi editörü ve Dedektif Dergi Genel Yayın Yönetmeni Gencoy Sümer konuk olacak. Sümer, Polisiye Edebiyatın incelikleri, Polisiye kurgu teknikleri üzerine katılımcılara özel bir anlatım yapacak.

Atölye süresince yazılacak öyküler Herdem Yayınevi imzasıyla kitaplaştırılacak.

Zafer Köse (Atölye Rehberi) Kimdir?

Birgün, Vatan, Cumhuriyet, Radikal, Sol, Yurt gazetelerinde ve Sol Kültür, İlerihaber, İnsanokur, Kitapeki, Eleştirel Kültür, Sevdalım Hayat yayınlarında kitaplar üzerine eleştiri ve tanıtımlar yazdı.

Ayrıca, deneme ve öyküleri Maviada, Sanat Cephesi, Nikbinlik, Lacivert, Edebiyat Nöbeti, Bağlaç, Bavul, Edebiyatist, Masa dergilerinde yayınlandı,

10’dan fazla kitabın yazarıdır. Aykut Erdoğdu, Anıl Ural, Zülfü Livaneli gibi pek çok usta yazarın editörlüğünü üstlendi.

Evin Yolu kitabındaki bir öyküsü “Sınır Tanımayan Kelimeler” (Words Without Borders) oluşumu için İngilizceye çevrildi.

Edebiyat dergileri ve yayınevleri için editörlük ve redaksiyon çalışmaları yürütmekte, yayın kurullarında yer almaktadır.

Seyhan Livaneli Öykü Ödülü jüri üyesidir.

Gencoy Sümer (Konuk Yazar, Anlatıcı) Kimdir?

Gencoy Sümer’in ilk polisiye romanı Feneryolu Cinayetleri 2017 yılında yayınlandı. Polisiye romanın ikinci baskısı 2018’de, üçüncü baskısı 2020 yılında gerçekleşti.

Yazarın ikinci romanı Aile Sırrı ise 2018’de basıldı. Aynı yıl Göl Kıyısındaki Ev adlı hikaye kitabı da okurlarla buluştu.

Gencoy Sümer 2011 yılında internetin ilk polisiye temalı websitesi PolisiyeDurumlar.com’u kurdu. 2017 yılında ise yine internet üzerinden yayın yapan Türkiye’nin ilk dijital polisiye dergisi Dedektif’i yayınlamaya başladı. Kısa sürede birçok polisiye yazarını Türk polisiye edebiyatına kazandıran Dedektif Dergi yayınını halen başarıyla sürdürmekte.

Zonguldak doğumlu olan Gencoy Sümer, Kabatas Erkek Lisesi’nden sonra İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Fakültesi’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi’nde İktisat Politikaları Anabilim dalında Master ve Doktora yaptı. 1999 yılında İngiltere’ye yerleşen yazar halen Birleşik Krallık’ın en gizemli şehri York’ta yaşamını sürdürmektedir.

Güray IŞIK (Atölye Moderatörü) Kimdir?

Öyküleri Adam Öykü, Varlık, Masa, Edebiyatist gibi dergilerde yayınlandı.

2021 yılında Seyhan Livaneli anısına düzenlenen ve jüri başkanlığını Zülfü Livaneli’nin yaptığı öykü yarışmasında “Dev Masalı” ve “Tavşan Avı” öyküleriyle birincilik elde etti.

Aynı yıl Dedektif Dergi’nin düzenlediği Zehirli Kalem Polisiye Öykü Yarışmasında “Elanor’un Kırmızı Beresi” adlı öyküsüyle birincilik kazandı.

Zehirli Kalem Ödülünü kazanan öyküsüyle aynı adı taşıyan “Elanor’un Kırmızı Beresi” isimli kolektif kitap, Herdem Kitap imzasıyla 2021 ilkbaharında okuyucuyla buluştu.

​İlk kitabı Kaygıların Küçük Meydanı, Edebiyatist Yayınevi, etiketiyle Eylül 2021’de raflarda yerini aldı. Kitapta, Seyhan Livaneli Öykü Yarışmasında birincilik kazanan öykülerle birlikte on altı öykü yer alıyor.

Büyüteç Katılımcılarına Neler Katacak?

Atölye programı kapsamında katılımcıların yazacağı birer öyküden oluşacak kolektif kitap, Dedektif Dergi sponsorluğuyla, Herdem Yayınları tarafından yayımlanacaktır.

Atölyeyi başarıyla tamamlayan yazarlara isimlerinin yer alacağı birer sertifika verilecektir.

Kimler Katılmalı?

Yazmaya ve edebiyata ilgi duyan herkes katılabilir. Katılım için önceden öykü ve roman yazmış olma şartı aranmaz. Mevcutta öykü yazan, öykülerini teknik bakımdan geliştirmek isteyenler de Büyüteç’e katılabilir.

Atölye Kapsamında İşlenen Konular Hangileri?

Edebiyat, öykü, yazı üzerine düşünceler, temel kavramlar ve bilgiler.

‘Yazı’dan ‘yazın’a geçiş. Olay, kişi, mekân, zaman unsurlarıyla anlatıda anlam yaratma. Yaratıcı yazarlık olgusu…

Öykü ve yazma tekniklerini geliştirmek, e-posta iletişimiyle her katılımcının öykü taslağı hazırlamasına rehberlik etmek. Kurmacanın temel ilkeleri ve yazı teknikleri…

Metafor, alegori, imge vb. kullanımı…

Hikâye, hikâyeleştirme, atmosfer yaratma, biçim, üslup gibi kavramların tartışılması.

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.