ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

90’larda Türk Sineması

Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------

90’lı yılların unutulmayan filmleri 

Seks furyasının bitirdiği Türk Sinemasının küllerinden doğduğu yıllar. Türk sineması açlığını doyurmaya başlıyor. Dünya sineması ile yarışır nitelikte müthiş filmler ortaya koyuyor.


Her Şey Güzel Olacak
Bir ağbi kardeş hikayesi. Cem Yılmaz’ın ilk sinema filmi, Mahzar Alanson ağbisi rolünde. Yönetmen koltuğunda ise Ömer Vargı var.

Gemide
Müzikleri, diyalogları, kurgusu, karakterleri ile eşi benzeri olmayan bir Serdar Akar yapımı.

Sarı Mercedes
Otobüs adlı yasaklı filmi ile bilenen Tunç Okan’ın diğer bir filmi. Konu aynı ”Almancı” kesimi objektif bir biçimde ele alıyor filmi.

Ağır Roman
Metin kaçan’ın romanında uyarlanma Mustafa Altıoklar filmi. Kolera sokağının içinde yaşanan dramlar.

5. Gölge Oyunu
Türk sinemasında ele alınmamış bir konu. Metafizik, varoluşçu bir dram filmi.Türk sinemasının başarılı yönetmeni Yavuz Turgul yapımı.

 
 
Masumiyet
Ünlü bağımsız sinemacı Zeki Demirkubuz’un ikinci filmi. Her yönüyle etkileyici bir yapım. Türk sinemasının şaheserlerinden.

  1. Türk sinemasında seyirci çeken ilk film Bir Yavuz Turgul filmi. Türk sineması açısından bir dönüm noktası kabul edilir.

   Mayıs Sıkıntısı
    Nuri Bilge Ceylan’ın ikinci uzun metraj filmi. Türkiye’de minimalist sinemanın en güzel örneklerinden. Diyalogsuz sahneleri ile efsane bir yapım.

    
    Tabutta Rövaşata

   Yansımanlar grubunun müziklerini yaptığı bir Derviş Zaim filmi. Ahmet Uğurlu baş rolde. Bir sokak adamının aşkları, yaşamı, yaşayışı, bağlılıkları, tutkuları … Her yönüyle etkileyici bir yapım.


   Üçüncü Sayfa

   Küçük insanların hayatını anlatan bağımsız sinemacı Zeki Demirkubuz’un bir diğer filmi. Ekmek parasını figüranlıkla kazanan bir adamın acıklı hikayesi.

 


Hazırlayan: Görkem Cann

Kaynak: http://www.haberself.com/

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.