ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Ünlü Rus Yazar Sergei Dovlatov Kimdir?

19.09.2021
711
A+
A-
Ünlü Rus Yazar Sergei Dovlatov Kimdir?

YAZAR HAKKINDA:

Sergei Dovlatov, 3 Eylül 1941’de Ufa’da doğdu. İlk kitabının seti KGB’nin emriyle imha edildi. Samizdat’ta yayınlandı. 1978’de yetkililerin zulmü nedeniyle Dovlatov, SSCB’den göç etti, New York’un Forest Hills bölgesine yerleşti ve burada haftalık New American gazetesinin baş editörü oldu.

Rusya’da, yazarın ölümünden sonra nesirleri (Underwood, Uzlaşma, Bölge, Zapovednik vb.) Resmi olarak yayınlanmaya başlandı. On iki yıllık göç sırasında ABD ve Avrupa’da on iki kitap yayınladı. SSCB’de yazar Samizdat ve yazarın Radio Liberty programıyla tanınıyordu.

Dovlatov’un inanılmaz derecede esprili ve aynı zamanda hüzünlü nesri klasik hale geldi ve hemen hemen her klasik gibi, atasözleri ve sözler şeklinde halka gitti. Sürgündeki uzun yaşamı boyunca yaklaşık on iki kitap yayınladı.

Sergei Donatovich’in kitaplarında doğru yoktur, çünkü içlerinde de kötü adam yoktur. Fikri basit ve asil: insanların ne kadar tuhaf yaşadığını anlatmak – bazen üzgün bir şekilde gülmek, sonra komik bir üzüntü… Sergey hem cennetin hem de cehennemin içimizde olduğunu bilir.

Sergei Dovlatov, 20. yüzyılın en ünlü ve en çok okunan Rusça konuşan yazarlarından biridir. Kitapları çok sayıda dile çevrildi. Hikayelerinin ve hikayelerinin çoğu filme alındı.

Ancak memleketinde yaşarken, eserleriyle okuyucuya ulaşamadı. Amerika Birleşik Devletleri’ne göçünden sonra, Rusya’da 80’li yılların ikinci yarısında büyük bir popülerlik kazandıklarında yayınlanmaya başladılar.

Öykülerinde saçmalık, insan kaderindeki düzenin temeli olarak hareket eder. Sıradan, görünüşte önemsiz insanlar olan kahramanları, tam da dikkatsizlikleri ve ilgisizlikleri nedeniyle parlak ve benzersizdir.

24 Ağustos 1990’da Rus yazar ve gazeteci Sergei Donatovich Dovlatov öldü. Eserleri genellikle hayatın anlamı ve ana bileşenlerinden biri olan aşk hakkında düşünmenizi sağlar. SmartNews, Sergei Dovlatov’un eserlerinden en güzel alıntıları ve alıntıları hatırladı.

3 Eylül 1941’de, savaş sırasında ailesinin tahliye edildiği Ufa’da, tiyatro yönetmeni Donat Isaakovich Mechik ve edebiyat düzeltmeni Nora Sergeevna Dovlatova’nın ailesinde doğdu. 1959’da Dovlatov, Leningrad Devlet Üniversitesi Filoloji Fakültesi’ne girdi. Zhdanova (Fin Dili Bölümü).

1978’de yetkililerin zulmü nedeniyle Dovlatov Viyana’ya göç etti ve ardından New York’a taşındı. Sürgündeki hayatının on iki yılı boyunca, ABD ve Avrupa’da basılan toplam on iki kitap yayınladı. SSCB’de yazar samizdat ve yazarın Radio Liberty’deki “The Writer at the Microphone” programı tarafından tanınıyordu.

Sergei Dovlatov, 24 Ağustos 1990’da New York’ta 49 yaşında, hastaneye giderken ambulansta kalp yetmezliğinden öldü. Queens, New York’taki Hebron Dağı Yahudi Mezarlığı’na gömüldü.

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.