ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 31°C
Az Bulutlu

Türkiye’de En İlginç Azınlık Olan Kars Almanları

Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  

Belgeselin 1. bölümünde; Kars’ın Karacaören köyünde yaşayan Alman ailelerinin yaşam biçimleri, gelenekleri, Osmanlı topraklarına geliş hikayeleri ve Kars halkı ile ilişkilerinin konu edilmektedir.

Ülkemizin doğu ucundaki Kars, 93 harbi olarak bilinen savaştan bu yana bir Alman topluluğuna ev sahipliği yapıyor. Her ne kadar sayıları şimdi çok çok az olsa da bu insanların hikâyelerini bilmek önemli.

TRT’nin 2013’te yapmış olduğu “Tarihin Emanetleri – Karslı almanlar” belgeseli ile haberdar olduğum, belki de Türkiye’deki en ilginç azınlığı oluşturan insanlardır Kars Almanları.

Alman-Rus harbi’nde Ruslara esir düşen bu almanlar evvela Estonya’ya, daha sonra da 93 Osmanlı-Rus harbi sırasındaki, 1877 Kars muharebesi sonrasında Kars’a sürülmüşler.

100 yıldan uzun bir süredir bölgede kurdukları köyde yaşamlarını sürdüren bu insanlar, zaman içerisinde sağa-sola ve hatta Almanya’ya geri dönmüşler, en nihayetinde de oldukça az sayıda kalmışlar.

Bu grubun Türkiye’deki son yaşayanları Avgust Albuk ve kız kardeşi. Avgust ağabey, Kars Karacaören köyünde yaşıyor. Karıs’ı Türk, Erzurumlu. Bir kız, bir erkek çocukları var.

Avgust Ağabey lise mezunu ve kalifiye eleman olmasına rağmen işsizlikten ve yoksulluktan 15 senedir kurtulamamış. Çobanlık yapmış, köylülerinin hayvanlarına bakmış, traktör kullanmış. 2013’te evleri yağmurda yıkılmış, çadırda yaşamaya başlamışlar, sonra tamir edilmiş. Aynı yıl alman büyükelçi kendisini ziyaret etmiş. (fakat güya büyük germen ülkesi! Kendisi için pek bir şey yapmamış olmalı ki rastlayamadım bir bilgiye).

İşkur desteğiyle 3 yıldır çiçek yetiştiriciliği ve beton saksı işiyle uğraşıyormuş Avgust Ağabey Facebook paylaşımlarından anlaşılacağı gibi gerçekten pırıl pırıl, dürüst, ahlaklı, çalışkan birisi; insan evladı. Hala umudu var, hala zor günlerin geride kalacağı günü bekliyor, çabalıyor.

Keşke imkânım olsa da kendisine onlarca saksı siparişi verebilsem. Kars, Kağızman, Arpaçay, Selim, susuz, Akyaka belediyeleri… Yapın bir şeyler de elinden tutun bu güzel insanların.

Keşke memleketin her yanındaki yoksulluğa, işsizliğe çare bulabilsek… İçim kan ağlıyor. Binlerce güzel vatan evladının hala böyle hallerde olmasına… Nerede kaldı yurttaşlık, nerede kaldı sosyal devlet, nerde kaldı eşitlik…

Bu kadar dürüst, çalışkan, hoşgörülü ve yardımsever bir aile olmalarına rağmen maddi olarak çektikleri zorluk, bu dünyanın adaletinin olmadığının bir göstergesi…

Belgeseli şiddetle tavsiye ediyorum.

İnsanlar birbirine karşı saygılı ve sevgili olursa eğer, iki dinin tek bir hanede doğal bir şekilde yaşanmasının hiçbir kötü yani olmadığını gösterdiler bize. Resmen günümüz terörizmine, ayrılıklara, savaşlara cevap niteliğinde bir duruş sergilediler.

Avgust Albuk ve Kars Almanları hakkında daha fazla bilgi için TRT’nin hazırlamış olduğu “Karslı Almanlar” belgeseli…

Kaynak: seyler.eksisozluk.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.