ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Toplumsal Muhalefet Gazetesi 10.Geleneksel 2022 Yılı’nın Altın İnsanları! | Erhan Palabıyık

03.02.2022
916
A+
A-
Toplumsal Muhalefet Gazetesi 10.Geleneksel 2022 Yılı’nın Altın İnsanları! | Erhan Palabıyık

80 TANE ONURLU, NAMUSLU, DÜRÜST, ÇAĞDAŞ, HATAYI SEVEN, AYDIN, YAZAR, HUKUKÇU, SİYASETÇİ, MÜZİK ADAMI, SPORCU, ZANAATKÂR İNSANLARIMIZ İKİ TANE GÖRGÜSÜZÜN ÖNÜNDE DİZ ÇÖKMEYECEKLERDİR ELBET!


SİNEMA SANATI ALANINDA | YILIN SİNEMA ADAMI

1-  Prof. Dr. Semir ARSLANYÜREK: Senarist ve Yönetmen.


EDEBİYAT DALINDA | YILIN YAZARLARI

1-Adil OKAY: Firari Yazılar kitabı. Cezaevlerindeki mahkûmlarla her türlü dayanışma gösterip, İnsan hakları ihlallerine karşı mücadele edip, kamuoyu oluşturduğu, bu tavrını yıllardır sürdürüp, Ayhan Kavakla birlikte FİRARİ YAZILAR adlı kitabı yayınladığı için ödüle layık görülmüştür.

2-M.Adil ÇETİN: Hatay’ın Yazar ve Şairleri kitabından dolayı…

3-Naim BABÜROĞLU: Tarihin kıskandığı lider kitabı.

4-Cemile CEREB: Dağların Efendisi Kitabı.

5-Elif OVALI: Doğu’nun Kraliçesi’nin Tacı Antakya Köprüsü Kitabı.

6-Orhan YENİOCAK: Matematik Nerede? Kitabı.

7-Nevra ÇAĞLAYAN: Gülüşüne gizlediğim Öyküler.

8-Hatice Elveren PEKÖZ: “Mecliste Aşk” film hikâyelerinden oluşan kitabıyla. (Yazı Atölyesi Editörü https://yaziatolyesi.com/)


YILIN KİTALARI VE YAZARLARI

1-Neslihan Kanuncu Seçkin: SOTERİA- Hatay’da ve Hayatta Kadın adlı 28 Kadın yazarın ortak öykü kitabı çalışması,28 KADINIMIZ bu ödüle layık görülmüştür.

2-M.Adil ÇETİN: Hatay’ın Yazar ve Şairleri kitabı

3-Jozef  Hasek KILÇIKSIZ: Buzdan Kuşlar Ormanı kitabı.

4-Ahmet YANAR: Irak Türkmen Edebiyatında Çağdaş Hoyratçılar kitabı.

5-Şule Turan KOYUNCU: Salıncak


YAYINCILIK ALANINDA | YILIN YAYINCISI

1-Mehmet Ali SOLAK-  Güney Rüzgârı Dergisi sahibi.26 yıldır aralıksız büyük bir özveri ile dergiyi yayınlayıp, il ve bölge, ülke genelinde dağıtarak Kültürel katkı sağlamasından dolayı ödüle layık görülmüştür.


ŞİİR ALANINDA | YILIN ŞAİRLERİ

1-Nevra ÇAĞLAYAN

2-Mahmut Çetin ZORBA

3-Edip YEŞİL

4-Çetin KALKAN

5-Sabahattin YALKIN

6-Hüseyin FERHAD (Hüseyin Hameş)

7-Alev MERSİN

8-Halil İbrahim YILDIZ.


BASIN ALANINDA-YAŞAYAN GAZETECİ-YILIN GAZETECİSİ

 1-Şahiye SAY- Su Tanecikleri -Ayrıntılar ve Ötesi kitaplarından dolayı.


HALK KÜLTÜRLERİ ALANINDA-YILIN HALK KÜLTÜRLERİ ARAŞTIRMACILARI

1-Sait KÖSELER- Kırıkhan Halk Kültürleri kitabından dolayı.

2-Bülent NAKİB-  Hatay Folklor Araştırmalarından dolayı.


MOZAİK DALINDA-YILIN MOZAİKÇİSİ

1-Elif KÜLTEKİN- Antakya Mozaiklerini tanıttığı için.


HEYKEL DALINDA-YILIN HEYKELTIRAŞLARI

1-Mervan ALTINORAK ve DİLARA ALTINORAK- Hurda malzemelerden çeşitli heykeller yaparak çevre ve doğa kirlenmesine dikkat çektikleri için.


FOTOĞRAF DALINDA-YILIN FOTOĞRAF SANATÇISI

1-Necmi BURGAÇ- Antakya’nın Tarihi, Kültürel ve Doğal tüm değerlerini fotoğraflayıp arşivlediği, geleceğe miras hazırladığı için.


TELEVİZYON DALINDA

1-Fatih ERTÜRK– Tv Program yapımcısı


RESİM DALINDA-YILIN RESSAMLARI

1-Yusuf ALTUNAY

2-Perihan ÇAPAR

3-Atıf SOĞUKSU

Bu 3 sanatçıya, Hatay fotoğraflarını resme dönüştürmek ve ulusal, uluslararası platformlarda İlimizi, ülkemizi temsil ederek sergiler açmaktan dolayı ödüle layık görülmüşlerdir.


ARAŞTIRMA ALANINDA YILIN YAZARI

1-Kadir Aslan-ATATÜRK DÖRTYOLDA Kitabından dolayı. Kadir Aslan’ın yıllar öncesinden hazırlamış olduğu, ”FOTOĞRAFLARLA DÖRTYOL” (Kitabı Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin tarafından yayınlamamak için adeta yemin etmiş görünüyor).


ÜFLEME SANATLARI ALANINDA-YILIN ÜFLEME SANATÇILARI

1-Ali Zeynel ÇİFTÇİ

2-Cemil KAHİLOĞULLARI

3-İzzet ÖZKAN


KAYBOLAN EL ZENAATLARI YAŞATMAK / YILIN ZENAATKARLARI

1-Edip BAĞDATLI-  Ferforce Ustası – Geleneksel Demir İşleme Zanaatı.

2-Nahya GÜZELYURT-  Geleneksel Yorgancılık.


SPOR ALANINDA-YILIN YÜZÜCÜSÜ

1-Kamil KÖSEOĞLU-Milli Yüzücü. Yüzlerce müsabakada Hatayı temsil edip, Ulusal ve Uluslararası, Kıtalararası yarışmalara katılıp ödüller kazandığı için.


YILIN SPOR YAZARI

1-Metin DİNGİL-Hatay Spor Kulübü ve öneticileri, oyuncuları hakkında çeşitli öneri, eleştiri ve alternatifler sunan yazıları kaleme aldığı ve kulübü her anlamda desteklediği için.


BASIN ALANINDA-YILIN GAZETECİLERİ

1-Numan DİNGİL– Hatay Basınını duayeni (vefat etmiştir)

2-Ali YOLCU: HRT TV’de Ali YERAL ile yaptığı söyleşiden dolayı, Ali Yolcu taraflı yayınlar, programlar yaparak toplumun her kesiminden ağır eleştiriler alan bir TV Sunucusu ara-sırada gazetelerde köşe yazıları kaleme alıyor, toplumda kanaat önderlerine yer vermemesiyle tanınıyor. İlk defa EHDAV Genel Başkanı Ali YERAL’a objektif sorular sorup yanıtlarını da sansür koymadan yayınlayarak EHLİ-BEYT inanışıyla ilgili yanlış inançların kırılmasına, önyargıların çökmesine neden olmuştur. Bu medeni cesaretinden dolayı Ali Yolcu ödüle layık görülmüştür.

3-Suna ZEYTUN– Hatay Son Haber Gazetesi. Uzun bir süredir kadın olarak Antakya da tek başına Gazetesini yayınlayarak, dağıtımını sürdürmesinden, bir çok baskılara maruz kalmasına rağmen yılmadan, usanmadan gazeteyi yayınlamaya devam edip diğer kadınlara da mücadele alanında örnek olduğu için ödüle layık görülmüştür.


YILIN BÜROKRATLARI

1-Mustafa HAMBOLAT- Hatay İl Sağlık Müdürü. Pandami döneminde yaptığı özverili çalışmalardan dolayı. Bu ödül aynı zamanda tüm sağlık çalışanlarına verilmiştir.

2-Hüsnü IŞIKGÖR- İl Kültür ve Turizm Müdürü. Hatay genelinde Kültür-Sanat ve Edebiyat gibi alanlardaki etkinliklere her zaman destek verdiği, çeşitli kütüphaneler açtığı için bu ödüle layık görülmüştür.

3-Esma ATALAY-  İlçe Halk Kütüphane Müdürü (Özel nedenlerden dolayı Kırşehir İline tayin gitmiştir)Reyhanlı Kütüphanesinde ve İlçede yaptığı kültürel etkinliklerden dolayı ödüle layık görülmüştür.


HUKUK ALANINDA-YILIN HUKUKÇULARI

1-Mehmet Durgun-KIRIKHAN’LI- Cumhuriyet Savcısı-Yargıtay 11. Ceza Dairesi üyesi.

2-Ekrem DÖNMEZ-ANTAKYA’LI- Eski Hatay Barosu Başkanı-Avukat.

3-Mehmet SARUHAN-REYHANLI’LI- Avukat-Eğitimci.

Üç tane Anadolu insanımızın Hukukun en üst düzeyine gelmeleri ve başarıları dikkate alınarak değerlendirme yapılmıştır. Özellikle Sayın Mehmet Durgun ve Mehmet Saruhan’ın yükselişleri ve Ekrem Dönmez’in Ankara’daki toplumsal mücadelesinden dolayı bu ödüle layık görülmüşlerdir. Üçünün de Hataylı olması ayrıca bir gurur ve onur kaynağımızdır.


SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

1-Hikmet ÇİNÇİN- Antakya Ticaret Borsası Başkanı. Hataylı Sanayici ve İşadamlarının, Esnafların tüm sorunlarına eğilip, İlgili Bakanlıklara, Kurum ve Kuruluşlara, TBMM’sine raporlar halinde iletip çözüm alternatifleri oluşturduğu ve Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın Hatay Basınına verdiği 9,5 Milyon TL’yi gündeme getirip kamuoyu oluşturmasından ve Geleneksel ürünlerimizi tescillerinin yaptırmasından dolayı ödüle layık görülmüştür.

2-Ali YERAL: EHDAV Genel Başkanı ve Toplumsal Kanaat Önderi. Her konuda toplumsal sorunları demokratik ölçülerde dile getirip eleştiriler, öneriler, sunduğu için.

3-Mehmet ALAKUŞ: Hatay İnşaatçılar ve Boyacılar Odası Başkanı. Hatay’ın en çok sevilen ve sayılan oda başkanı olduğu için, Hatay da çeşitli fuarlar organize ederek ekonomiye katkı sağlayıp, ilimizin gelişmesine katkıda bulunduğu için. Gelecekte önemli yerlere gelecek insan olarak toplumda itibar gördüğü için ödüle layık görülmüştür. M. Alakuş Hatay’ın tüm insanlarını yaptığı oda seçimleriyle bir araya getiren ender insanlardan birisi olarak Hatay’da yerini almıştır.

4-Doğa ve Çevre Koruma Gönüllüsü Selda ASKER-Yıllardır Hatay’ın Doğa ve Çevresi için mücadele verip, takdir topladığı için.

5-Necmettin ZAROĞLU– Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı. Cilvegözü sınır kapısının açılmasının Hatay ekonomisi için zaruri olduğunu sürekli kamuoyunda dile getirip, ilgili Hükümetlere, Odalara, Konfederasyonlara Raporlar halinde yazıp çözüm istemişinden dolayı. Ayrıca Reyhanlı Organize Sanayi Bölgesinin oluşturulmasında önemli bir çaba sergilemesi, RTSO’nun sorunlarına üyeleriyle birlikte çözüm arayışlarında bulunması, çözümler üretmesi, Reyhanlı’nın ve Tüm Amik Ovasını çiftçilerinin sorunlarını ilgili bakanlıklara ileterek, üyelerin lehine kararlar çıkartmasından dolayı ödüle layık görülmüştür. Reyhanlı Ağız ve Diş sağlığı merkezine önemli destek ve yardımlarda bulunulması.

6-Murat HAYZARAN-HASİAD (Hatay Sanayici İş adamları Derneği) Başkanı.

Antakya esnaf, Sanayici, İşadamlarının tüm sorunlarını her türlü platformda dile getirip, çözümler, projeler sunması, Demokratik bir dernek oluşumu meydana getirmesinden dolayı ödüle layık görülmüştür.


HEYKEL ALANINDA-YILIN HEYKELTIRAŞLARI

1-Mehmet AKSOY– İnsanlık Anıtını yapan Sanatçı.

2-Abdullah ÖZALP– Harbiye(Defne) ilçesi Heykeltıraşı.

3-Ahmet BOSTANCI– Heykel ve Mozaik Sanatçısı.


MÜZİK ALANINDA-YILIN MÜZİSYENLERİ

1-Gökhan GÜNEY- Hatay da Çeşitli Belgesel nitelikli Televizyon çekimleri yapmış, Hatay’ın Tarihini, Sosyal, Kültürel ve Doğal güzelliklerini Yunus Bülbül’le birlikte tanıttıkları ve TV’lerde yayınladıkları için.

2-Yunus BÜLBÜL


EL SANATLARI ALANINDA-YILIN SANATÇILARI

1-Naim GÜLBOL ve Zeynep GÜLBOL- Pirografi yani Ahşap Yakma Sanatı.

2-Niyazi KÖLEOĞLU- Çimen sanatı, sap işlemeciliği.

3-Nehla SOLAK-Takı Tasarım-İpek Üzerine Nakış.

4-Nimet ZEYBEK- Üç boyutlu kâğıt rölyef resim yapımı ve El sanatları.

5-Hüseyin BİLGİN- Ressam ve Petrografi sanatı.

6-Sevil ALEYBEYOĞLU- Düğün Aksesuarları ustası.

7-Şadi Asfuroğlu- Üfleme Cam Yapımı.

8-Refik BÜYÜKAŞIK- İpek Börekçiliği ustası.


TOPLUMSAL ÖNDERLİK –YILIN TOPLUMSAL ÖNDERLERİ

1-Ali GÖÇMEN- Yazar-Siyasetçi-Gazeteci.

2-İsmet BOZOĞLAN- Araştırmacı-Yazar.

3-Duran YAŞAR- Toplumsal Araştırmacı.

4-Süleyman NAYMAN– Eğitimci-Diyabetle Yaşam Hatay Derneği Başkanı.


İŞ ALANINDA-YILIN İŞADAMLARI

1-Ahmet KARACIK– Kumlu Çırçır v e Prese Fabrikası sahibi.

2-M. Ali KUSEYRİ– İşadamı Savon Oteli sahibi ve Eski Antakya Ticaret Borsası Başkanı.

3-Ahmet HOROZ- İşadamı, Reyhanlı Kızılay derneği başkanı.


AHŞAP OYMA ALANINDA-YILIN AHŞAP USTASI

1-Ali ALTUN

 


KAYNAK: www.toplumsalmuhalefet.com/

Erhan Palabıyık
Erhan Palabıyık
Erhan PALABIYIK Gazeteci-Yazar-Araştırmacı. TOPLUMSAL MUHALEFET GAZETESİ 2017’İN EN POPÜLER İNSANLARINI SEÇTİ! 2017 HATAY VE TÜRKİYE’NİN, DÜNYA’NIN EN ÇOK KONUŞULAN ADAMLARI, OLAYLARI, EN İYİLERİ! Erhan PALABIYIK Gazeteci-Yazar-Araştırmacı.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.