ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 16°C
Çok Bulutlu

Sosyal Medyanın zaman tünelinde dolaşmak

Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  

Sosyal Medya Zaman Tünelinde neler var? / Yazı Atölyesi

 

 

TÜBİTAK’ın reddettiği İlayda Şamilgil, NASA’nın Mars projesine seçildi!

 

Uluslararası Uzay İstasyonu astronotlarından Scott Kelly, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, uzayda yetiştirilen çiçeğin ilk kez açtığını duyurdu.

 

&&&

Ekolojik Denge Tehlikede

Yazı-Atolyesi- (14)

Bilim adamları, insanın neden olduğu iklim değişikliğinin, deniz besin ağları üzerinde uzun vadeli etkisi olabileceğini ortaya koydu.

 

Ulusal Bilimler Akademisi Tutanakları dergisinde yer alan çalışmada, Kuzey Atlantik Okyanusu’nda bulunan bitkisel planktonların kutuplara doğru hareketinin bilinenden daha hızlı olduğu belirlendi.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi Jeofizik Akışkanlar Dinamiği Laboratuvarı’nda çalışan Princeton Üniversitesi araştırmacısı Andrew Barton, BBC News’e yaptığı açıklamada denizlerde bulunan bitkisel planktonların, deniz besin ağları ve küresel biyojeokimyasal döngü açısından çok önemli olduğunu belirtti.

İklim insan ya da doğal faktörlerle değiştiğinde farklı organizmaların ne tepki verdiklerini tam olarak bilmiyoruz” diyen Barton çalışmanın, bu organizmaların insan kökenli iklim değişikliğine tepkisini ölçmeyi amaçladığını söyledi.

Araştırmalarında iklim değişikliğinde bitkisel planktonların sadece sıcaklıktan değil, okyanusta değişen besin ve ışık koşullarından da etkilendiği bulgularına ulaştıklarını ifade eden Barton, çoğunlukla fiziksel ortamın tamamen bazen de önemli ölçüde değiştiğini kaydetti.

Çalışmanın bitkisel planktonların kuzey doğuya doğru hareket edebileceğini gösterdiğini dile getiren Barton, bu değişimin daha önce hiç olmadığı kadar hızlı gerçekleşmesinin beklendiğini anlattı.

Barton, bitkisel planktonların bazılarının daha fazla hareket ettiğini, bazıları ise hiç hareket etmediğini söyledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Çöl Göbeği” 106 Yıl Sonra Açtı.

thumbs_çöl-çiçeği- urfa- da- açtı-- 15- yıl- sonra- yazı- atölyesi

Avusturyalı botanikçi Enrica Handel-Mazetti tarafından ilk kez 1910 yılında Şanlıurfa’da tespit edilen ve daha sonra izine rastlanmayan yöreye özgü “çöl göbeği” bitkisi, Harran Üniversitesi (HRÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Akan tarafından yürütülen çalışmalarda keşfedildi.
Facebook’tan sonra Twitter’ı hackledi

 

Daha önce Facebook’u hackleyip sitenin kurucusu Zuckerberg’in profilinden mesajlar gönderen Doğukan Özkan bu defa da Twitter’ın canlı yayın uygulaması Periscope’u hackleyerek kendisine sınırsız kalp gönderdi.
facebook-tan-sonra-twitter-i-hackledi-yazı- atolyesi-
Daha önce Facebook’u hackleyip, kurucusu Mark Zuckerberg’in profilinden mesajlar gönderen Doğukan Özkan, bu defa da Twitter’ın canlı yayın uygulaması Periscope’u hackledi.
 
Facebook’un birçok açığını bulup düzelttiren Adanalı Doğukan Özkan, sitenin kurucusu Mark Zuckerberg’in profilinden attığı mesajlarla dikkat çekmişti. Bu defa da Twitter’ın canlı yayın uygulaması Periscope’u hackleyen Özkan, kısa sürede kendisine 2 milyon kalp gönderdi.
 
Bu açık sayesinde Periscope yayını sırasında gündem olmayı sağlayan kalpleri sınırsız ve aralıksız gönderen Özkan, birçok ünlünün de bu açık sayesinde Periscope kanallarında prim yapmak istediğini anlattı.
 
Bulduğu açıklar sayesinde Facebook’un kendisiyle iletişime geçtiklerini ve kodları onardıklarını ifade eden Doğukan Özkan, Periscope’un da açıkları düzeltmek için kendisiyle iletişime geçtiğini söyledi. Özkan şunları söyledi:
 
 
“AÇIĞI ÇÖZECEKLERİNİ SANMIYORUM”
 
“Benim işim bu. Bilgisayarı, teknolojiyi ve interneti kullanış amacım bu. En iyi yapabildiğim şey sistem açıklarını bulmak. Her zamanki gibi bu tarz büyük platformlarda sistem açıklarını arıyorken Periscope’daki bu büyük açığı keşfettim ve istediğim gibi açığı kullanabiliyorum ve kendime çok kısa bir sürede milyonlarca kalp gönderebiliyorum. Belki çok iddialı olacak fakat ben yöneticilere bunu nasıl yaptığımı açıklamadan bu açığı bulup çözebileceklerini de sanmıyorum zaten. Bu yüzden açığı şimdilik kendi hesabımda kullanmayı düşünüyorum. Eğer bana daha büyük imkanlar verilirse, daha büyük işler yapabileceğime inanıyorum.”

 


WhatsApp bu telefonlardan çekiliyor

WhatsApp bu telefonlardan çekiliyor

Popüler anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, bazı telefon firmalarından desteğini çekeceğini açıkladı. 
Günümüzün en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan ve  Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp, Nokia S40, Symbian S60 ve BlackBerry'den (BlackBerry 10 da dahil) desteğini bu yılın sonunda çekeceğini açıkladı. Benzer durum Android 2.1 ve 2.2 ile Windows Phone 7.1 için de geçerli olacak.   


Emniyet uyardı o maili sakın açmayın!
Emniyet uyardı o maili sakın açmayın!
Emniyet Genel Müdürlüğü, “ssm@egm.gov.tr” adresinden yollanan zararlı e-postalar için uyardı. Belirtilen e-postanın polis tarafından kullanılmadığını belirten yetkililer, kullanıcıların bu mail konusunda dikkatli olmalarını istedi.

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığınca, sahte oluşturulduğu anlaşılan “ssm@egm.gov.tr” mail adresinden kamu kurum ve kuruluşlarına, içerisinde zararlı yazılım bulunan e-posta gönderimleri yapıldığı bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğüne ait böyle bir e-posta sunucusunun olmadığı ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Emniyet Genel Müdürlüğüne ait e-posta sunucularından gönderilmeyen ve Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığından gönderiliyor gibi görünen e-posta içeriğinde bulunan “Word” dokümanının zararlı yazılım içerdiği tespit edilmiştir. E-postanın ekini açan kişilerin bilgisayarlarının ağ bağlantısını kesip önemli verilerini yedekledikten sonra sistemlerindeki zararlı yazılımı temizlemeleri gerekmektedir” Olayla ilgili zarar gören kurum ve kuruluşlarının İl Emniyet Müdürlükleri bünyesindeki Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerine müracaatta bulunmaları istendi.

Kadın Cinayetleri Önlenebilir

Her koldan mücadele edilirse Kadın Cinayetleri Önlenebilir!

şiddete- kadın- cinayetlerine- hayır- yazı- atölyesi-

Slack Üstünden Skype Görüşmesi Yapılabilecek

slack-skype-görüsmesi

Slack uygulaması bir buçuk yıl öncesine kadar pek fazla kişi tarafından bilinmiyordu. Hatta kimse tarafından bilinmiyordu desek yanlış olmaz.

İş yerinde her gün yapılan işler hakkında konuşmak, iletişim kurmak her mesajlaşma uygulamasıyla sağlanamayabiliyor.Skype, Messenger ve benzeri uygulamalar yazışma ihtiyacını giderse de iş yerinde herkesin her an gerçekleştirilen işler konusunda konuşabileceği bir uygulamaya ihtiyaç duyulabiliyor. Slack uygulaması işte bu ihtiyacı gidermek adına geliştirilmiş bir uygulama olarak şimdilerde öne çıkmaya başladı.

Şimdi ise Slack ve Skype güçlerini birleştiriyor. Bugün çıkan özelliğiyle ile artık Slack üstünden Skype görüşmelerinizi başlatabileceksiniz.

Bu özellik sayesinde bulunduğunuz kanalda yada çalışma arkadaşlarınızın direkt mesaj sayfalarında ‘/skype’ komutunu kullanarak görüntülü konuşmayı tek komut ile başlatıyorsunuz. Kanalda bu komutu kullandığınızda kanalda bulunan herkesi ortak görüşmeye alırken, birebir de görüşmeler yapabiliyorsunuz. İşin bir başka güzel tarafı ise bunları yapmak için Skype hesabına ihtiyacınızın olmaması. Yani kanalda yada birebir görüşmede ‘/skype’ komutu kullandığınızda direkt olarak görüşmek istediğiniz kişiye bağlanıyorsunuz.

 

 

Whatsapp Ücretli mi? Tartışması Son Buluyor.

1453126001846

Dünya genelinde yaklaşık 1 milyarı aşan aktif kullanıcı sayısı ile internet almindeki en önemli programlardan biri olan WhatsApp’tan yeni bir açıklama geldi.

Bugün konuşan WhatsApp kurucusu Jan Koum, müjdeli haberi verdi. WhatsApp’taki yıllık 1 $’lık abonelik ücretini komple kaldıracaklarını söyledi.

Buna sebep olarak ise dünya üzerinde birçok WhatsApp kullanıcısının kredi / banka kartı olmamasına ve bazı kullanıcıların bu yüzden tedirginlik yaşaması gösterildi. Koum, bazı kullanıcılar tarafından “caydırıcı” faktör olarak görülen bu abonelik sisteminin kalkmasıyla beraber WhatsApp’ın daha sağlıklı şekilde büyümesini umuyor.

 

Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışması Başvuruları Başladı

akbank

Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışması Başvuruları Başladı

Çağdaş sanat alanındaki gelişmeleri desteklemek ve genç sanatçılara destek olmak amacıyla Akbank Sanat ve Resim ve Heykel Müzeleri Derneği işbirliğiyle düzenlenen “Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışması” için başlayan başvurular 2 Nisan’a kadar sürecek.

Adayların akbank_gso@akbank.com e-posta adresi üzerinden ya da posta yoluyla başvurabileceği yarışma; tüm T.C. vatandaşlarının, Türkiye’deki Güzel Sanatlar Fakültesi, İletişim Fakültesi, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi ve Sanat ve Tasarım Fakültesi 3. ve 4. Sınıf, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katılımlarına açık.

Yarışma jürisinin değerlendirmesi sonucu; birinciliğe değer görülen eser 15 bin, ikinci 10 bin, üçüncü ise 5 bin TL para ödülü almaya hak kazanırken, ödül alan ve jüri tarafından sergilenmeye değer görülen eserler, 25 Mayıs – 30 Temmuz 2016 tarihleri arasında Akbank Sanat’ta düzenlenecek sergiyle sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Yarışma Takvimi

Başvuru Tarihleri: 04 Ocak – 02 Nisan 2016

Sergilenmeye değer görülen eserlerin açıklanması: 22 Nisan 2016

Akbank Sanat Ödülü kazanan eserin açıklanması: 24 Mayıs 2016

Sergi süresi: 25 Mayıs – 30 Temmuz 2016


Şair Nazım Hikmet, doğumunun 114. yılında, 1951 yılının Haziran ayında ülkesine veda ettiği Tarabya rıhtımında denize karanfiller atılarak anıldı.

nazımhikmet

 

 

 

 

Sosyal paylaşım sitesi Twitter kullanıcıları, artık 24 saatlik anketler yerine 5 dakikalık anketler düzenleyebilecek.

3

Çağdaş sanat alanındaki gelişmeleri desteklemek ve genç sanatçılara destek olmak amacıyla Akbank Sanat ve Resim ve Heykel Müzeleri Derneği işbirliğiyle düzenlenen “Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışması” için bugün başlayan başvurular 2 Nisan’a kadar sürecek.

akbank

Gelecek beklediğimizden de yakın! Boston Kpro, yapay kornea ve bir lensin birleşmesiyle oluşturuldu. Görme yetisi oldukça kısıtlı olan bir kadın bu operasyondan sonra neredeyse 6-7 kat daha iyi görmeye başladığını belirtti.

lens

 

 

Irkçı mesajlar ve içeriklerle baş etmekte zorlanan sosyal medya devi Facebook, bu sorunla baş edebilmek için köklü medya kuruluşu Bertelsmann ile anlaştı.

bertelsmann

 

Online müzik platformu Spotify, efsane müzisyen David Bowie’nin ölümü sonrasında San Francisco’da bulunan ofislerindeki şirket bayraklarını yarıya indirdi.

spotify

 

 

 

Popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Testlerine devam edilen özellik, kullanıcıların arama yaptığı kişiler hakkında daha fazla bilgiye ulaşmasını sağlıyor.

 

instagram

 

 

 

Google Maps yakında nereye gideceğinizi tahmin edecek. “Sürüş Modu” olarak adlandırılan özellik geçmişinizi ve o anki konumunuzu göz önünde bulundurarak gideceğiniz yere dair tahminlerde bulunmaya çalışacak.

maps

 

 

Google, sanal gerçeklik yarışında geride kalmamak için şirket çatısı altında sanal gerçekliğe özel ayrı bir departman oluşturma kararı aldı.

sanal

10 yılı aşkın süredir hayatımızda olan ve o zamandan beri ücretsiz video görüşme imkânı sağlayan Skype PC’lerde grup görüşme özelliği sunan Microsoft’un görüntülü sohbet servisi, bu özelliğini artık mobil platforma da taşıdığını duyurdu.

skype
45 Yaş ve Üzerindekiler İnternette Bilgi Paylaşırken Dikkat!

kk

 

 

 

 

 

Kaspersky Lab’ın kısa süre önce gerçekleştirdiği tüketici anketlerine göre, 24 ve daha genç yaşlarda olanlar ise çevrimiçinde kendileri hakkında bilgi vermeye daha yatkın ve korunmak için daha az önlem alıyorlar. Ama diğer yandan potansiyel tehditleri daha iyi anlıyor ve daha kolay bir şekilde tanıyabiliyorlar.

Türkiye’nin de aralarında olduğu ülkelerde yapılan araştırmada gençler için çevrimiçinde veri paylaşmanın günlük bir uğraş olduğu ve %83’ünün çevrimiçinde özel mesajlaşma hizmetlerinden faydalandığı ortaya kondu. (45 yaş üzerinde bu rakam yüzde 53) Yaşlıların üç katı genç kullanıcı, çevrimiçinde en az bir kez sakıncalı içerik paylaştığını itiraf etmiş: yüzde %23’ü.

Söz konusu yazılım yüklemek ve dosya indirmek olduğunda genç nesil daha sabırsız. %26’sı, yazılım yüklerken hükümler ve koşulların ayrıntılarını atladıklarını belirtmekte. Bu, ne tür bilgilere erişim hakkını elde ettiklerini, hangi ek programları indirmiş olabileceklerini veya işletim sistemi ayarlarının nasıl değiştirilmiş olabileceğini bilmedikleri anlamına geliyor olabilir. 45 yaş üzerindekilerin sadece %12’si küçük yazıları görmezden geliyor. Gençler ayrıca, dosya indirirken de daha dikkatsiz; üçte biri (%31) dosyaları farklı kaynaklardan indirirken bu oran daha yaşlı kullanıcılarda sadece %10.

24 veya daha genç yaştakilerin dörtte biri (%24), bir yazılım indirirken engellediği takdirde güvenlik çözümünü devre dışı bırakıyor; daha yaşlı katılımcıların sadece %13’ü bunu yapıyor.

Ancak Kaspersky Lab’ın araştırmasına göre, potansiyel bir tehditle karşılaştıklarında gençler, zararlı yazılımları tanıma konusunda daha deneyimli. Dört örnek arasından bir şarkı indirmeleri istendiğinde, en tehlikeli ‘.exe’ dosyası üç gençten biri (%30) tarafından seçilirken, 45 yaş üzerindekilerin neredeyse yarısı (%42) tarafından seçiliyor. Güvenli ‘.wma’ seçeneği yaşlı kullanıcıların sadece beşte biri tarafından seçilirken gençlerin %29’u bu seçeneği tercih ediyor.

Daha az kısıtlamalı çevrimiçi davranışlarının ışığında genç kullanıcıların bir zararlı yazılımla karşılaşma olasılığının daha büyük olduğunu görmek şaşırtıcı değil. Yaşlı kullanıcıların %34’üne kıyasla 24 yaş ve altındakilerin %57’si 2015 yılı içinde zararlı yazılımlardan etkilenmiş. Çevrimiçi riskler konusundaki deneyimsizlikleri nedeniyle zararlı yazılımların yaşlı kurbanlarının nasıl kurban olduklarını anlamadıklarını söylemeleri daha olası: 24 yaş altındakilerin sadece %10’una karşılık %17.

 

yazı- atolyesi- bilişim- sosyal medya- ağı- yazilim (3)

Facebook Mesajlaşma Ürünleri Başkan Yardımcısı David Marcus, Facebook Messenger uygulamasının aylık kullanıcı adedinin 800 milyonu geçtiğini açıkladı.

facebooktan-bomba-karar!-artik-uretecek

Apple, yüz ifadelerine bağlı olarak duyguları ölçebilen bir yapay zekâ kullanan firmayı, Emotient ‘i satın aldığını duyurdu.

 

apple-compra-emotient-3

 

Astronomlar Samanyolu’ndaki 70 bin yıldızın yaşını hesaplayarak galaksinin şu ana kadar oluşturulmuş en kapsamlı yaş haritasını çıkardı. En yaşlı yıldızların yaklaşık 12 milyar yaşında olduğu tahmin ediliyor.

samanyolu

 

Hyundai elektrikli otomobilini görücüye çıkardı.

Honda Elektrikli Araba

Bakanlar Kurulunda imzaya açılan “Kişisel Verilerin Korunması Kanun Tasarısı”, kişisel verilere Avrupa Birliği standartlarında koruma getirecek.

1229357_5

 

 

6 SensorLabs’ın geliştirdiği Nima bu tür glütene karşı alerjisi bulunan insanların hayatlarını değiştirebilir. Nima’nın yiyeceği taraması ve glütenin varlığını tespit etmesi iki dakika sürüyor.6SensorLabs-Product

 

 

Netflix artık Türkiye’den de erişilebilir durumda.

 

netflix-streaming-isnt-full-1080p-hd-in-some-brows_rssp_1920

 

 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamen yerli yapay kan üretildi. Sıvının tüm kan gruplarıyla uyumlu olduğu belirtildi.

yapay kan

 

 

Mikroblog sitesi Twitter’ın, paylaşılan mesajlar için belirlenen 140 karakter sınırını artırarak 10 bine çıkarmayı planladığı belirtildi.

 

1136899_620x410

 

 

Yahoo, yeni kullanıcılarına “Yahoo Messenger”a hoşgeldiniz demek amacıyla izinleri dışında gönderdiği, 500.000 den fazla spam kısa mesaj yüzünden mahkeme ile karşı karşıya.

 

140912021725_yahoo_logo_512x288_getty_nocredit

 

 

Volvo, giyilebilir teknolojiler kapsamında kullanıcılarına kolaylıklar sunmaya devam ediyor. Microsoft ve Volvo işbirliği sayesinde aracınızı sesle kontrol edebileceksiniz.

s-0cc950221364f2f534a256ccbf358b4343a6326b

 

 

Yandex.Çeviri servisi bundan böyle Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi’nin yazarı J.R.R. Tolkien’in geliştirdiği Elfçe ile de hizmet verecek.

1451898453_Yandex__eviri__Elf__e-e1451901889258

 

Türkiye’de Gerçekleşecek İlk Protohack Hackathon 13 Şubat’ta İTÜ Teknokent’te gerçekleşti.

 

protohack-hackathon

 

iOS ile yayın hayatına başlayan Apple Music Android kullanıcıları için de uygulamasını yayına aldı.

 

apple-music-not-really

 

Artık hemen hemen bütün Facebook kullanıcılarının aktif olarak kullandığı Messenger, Mac bilgisayarlara geliyor.

 

screen800x500

 

 

 

&&&

Google Karton Vr İzleyicileri Satmaya Başladı

Google Mağazalarında Cardboard VR satışına başladı.

&&&

Gap’taki Araştırmalar “Hesaplama Merkezi”Yle Hız Kazanacak

Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi’nden detaylar Merkezin içindeki bilgisayar kümesinden detaylar Merkez’e parmak iziyle girişten detaylar Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın’ın konuşması HRÜ Bilgisayar Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akif Nacar’ın konuşması Bilgisayar sisteminden yapılan çalışmalardan detaylar GAP’taki araştırmalar “Hesaplama Merkezi”yle hız kazanacak HRÜ bünyesinde kurulan Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi, tohum, gen, ürün ve yer altı kaynaklarının analizinden mayın ve maden tespitlerine kadar pek çok alandaki araştırmalara önemli kolaylıklar sağlayacak Merkez, 32 bilgisayar kümesiyle tüm araştırmacılara açık olacak HRÜ Rektörü Prof. Dr. Taşaltın: “Bu merkezimiz sadece üniversitemizde bir bölüme değil ülkemizdeki bütün araştırmacılara açık olacak” MEHMET FATİH ASLAN – Tarım ürünlerinden tohum ve genlere, maden ve mayın tespitinden yer altı kaynaklarının analizine kadar, bilişim, tarım ve yenilenebilir enerjinin konu edildiği tüm araştırmalara yardımcı olabilmek amacıyla Harran Üniversitesi bünyesinde “Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi” kuruldu.

&&&

Süper-Dünya Gezegeninin Atmosferi İncelendi

Astronotlar ilk kez yabancı bir yıldızın yörüngesindeki “süper-Dünya” gezegeninin atmosferindeki gaz miktarını ölçtü.

&&&

Razer Nabu Watch Kendine Hayran Bırakıyor

Saatim akıllı olsun ama saat önceliğini geriye itmesin diyorsanız Razer Nabu Watch ilginizi çekebilir.

&&&

Nakit Akışı İçin Selfie Çekmeye Hazır Mısınız?

MasterCard adlı popüler kart firmasının amacı kullanıcıların kimliğini doğrulamak için parmak izi yerine daha kolay elde edilebilir ön kameralı selfie sistemini kullanmak.

&&&

Erü’de Ortodontik Tedavi Süresini Kısaltacak Cihaz Geliştirildi – Kayseri

Diş hekimliği muayenehanesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Yağcı’nın açıklamaları ERÜ’de ortodontik tedavi süresini kısaltacak cihaz geliştirildi TÜBİTAK’ın da destek verdiği proje kapsamında geliştirilen cihaz, tedavi süresini yaklaşık 6 ay kısaltmanın yanı sıra tek dişe titreşim uygulayabilmesi, kullanım kolaylığı ve maliyetiyle yurt dışında üretilen benzerlerine fark atıyor Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yağcı: “İstediğimiz yerde hareketi hızlandırırken istemediğimiz yerde hareketin hızlanmasını engelliyoruz.

&&&

Avrupa Uzay Ajansının (AUA) dünyayı gözlemleyecek üçüncü araştırma uydusu Sentinel – 3A’nın başarıyla uzaya fırlatıldığı bildirildi.

&&&

Oppo Super Vooc Sayesinde 15 Dakikada Şarj

Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi sırasında özel bir toplantı düzenleyen Çin merkezli Oppo firması hızlı şarj konusunda yeni bir dönem başlatacak Super VOOC teknolojisini ilan etti.

&&&

Mobil Dünya Kongresi’nin Kralı Lg G5 Seçildi

GSM Association tarafından düzenlenen Global Mobil Ödülleri töreni gerçekleşti ve sekiz ayrı kategoride Mobil Dünya Kongresi 2016’nın ve geçen senenin en iyileri seçildi.

&&&

Osmanlı Savaşları” Bilgisayar Oyunu Oldu

Osmanlı dönemindeki savaşlardan esinlenerek 3 yıl önce web tabanlı 3 boyutlu strateji oyunu geliştirmeye karar veren 4 arkadaş, buldukları finans desteği sayesinde projelerini “geceli gündüzlü çalışarak” tamamladı.

&&&

Kütahya’da “Deney Hayvanlarını Kullanım Kursu”

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Tıp Fakültesi bünyesinde açılan “Deney Hayvanlarını Kullanım Kursu” sona erdi.

&&&

Htc’nin Yeni Akıllı Saati Tüm Bildiklerinizi Unutturacak!

Metal yekpare kasalı akıllı telefonları ile kullanıcıların bir numaralı tercihi olan HTC, giyilebilir cihaz sektöründe de oldukça iddialı. Giyilebilir cihaz konusunda piyasaya sunmuş olduğu bileklik ile sektöre giriş yapmasından sonra sessizliğe çekilen firma şimdilerde ise yeni bir akıllı saat üzerinde çalıştığının bilgisini duyurdu.

&&&

Apple’ın 15 Mart’ta Düzenleyeceği Etkinlik İptal Edildi!

Geçtiğimiz hafta düzenlenen kongre sonrasında firmaların üst düzey akıllı telefonları kullanıcı ile buluştu.

&&&

Dinamik Dünya Galerisi” Kocaeli’de Açılıyor

TÜBİTAK tarafından Kocaeli Bilim Merkezi için yaptırılan, 72 yeni düzeneğin yer aldığı Dinamik Dünya Galerisi, 20 Şubat’ta ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak.

&&&

Engelli Vatandaşların Bilim Keyfi

Osmangazi Engelli Bakım Merkezi’nde (OBAM) eğitim gören engelli vatandaşlar, Bilim ve Teknoloji Merkezi’ni gezdi.

&&&

Whatsapp Nokia ve Blackberry Markalarına Güncelleme Dağıtmayacak!

Günümüzün en popüler uygulaması olan WhatsApp, akıllı telefon firmalarının en büyük yol arkadaşı olma özelliğine sahip. Sürekli güncellenen işletim sistemi versiyonları ile anlık olarak kendini geliştiren WhatsApp, bir zamanların akıllı telefon devleri olan Nokia ve BlackBerry ile yollarını ayırıyor.

&&&

Htc One M10 Rakiplerinden Bir Adım Önde Olacak!

One serisi akıllı telefonları ile kullanıcılar tarafından istediği ilgiyi göremeyen HTC, şansını yeni akıllı telefonlarda denemeye kararlı. Gerçekleştirilen MWC 2016 etkinliğinde büyük ilgi gören LG G5 ve Samsung S7’nin ardından HTC’de yeni One ailesine katılacak olan akıllı telefonu M10 ile ilgili bilgiler yayımlamaya başladı.

&&&

Çomü Rektörü Prof. Dr. Acer Açıklaması

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, “ÇOMÜ öğretim üyesi anlamında gerilemeye başlamış bir üniversiteydi.

&&&

Türk Yapımı Zula Steam Yolunda

Türkiye’de geliştirilen ilk ve tek MMOFPS oyunu Zula’nın Greenlight oylaması başladı.

&&&

24k ve 18k Altın Kaplamalı Galaxy S7 ve S7 Edge İngiltere’de Satışta!

Şıklık ve gösteriş anlamında en çok değer kazanan ve yatırım aracı olan altın, özellikle akıllı telefonları da süslemeye başladı.

&&&

Samsung Galaxy A9’un Üst Versiyonu A9 Pro Ortaya Çıktı!

Samsung’un orta segmentte yer alan A serisi akıllı telefonlarını baştan aşağı yenilemesinin ardından piyasada bir hareketlilik yaşandı.

&&&

Hitman Sistem Gereksinimleri Açıklandı

Bu senenin merakla beklenen bir diğer oyunu Hitman için sistem gereksinimleri resmi olarak açıklandı.

&&&

Kocaeli’de Bilişim Vadisi’ne Uzman Yetiştirilecek

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ), Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) ve İŞKUR işbirliğiyle gerçekleştirilecek “Nitelikli Bilişim Uzmanı Sertifika Programı”na başvurular yarın başlayacak.

&&&

Apple’dan Bahar Hediyesi 21 Mart’ta!

Yeni iPhone ve iPad modelleri yakında geliyor.

&&&

Zula Karadeniz’e Açıldı

Türkiye’de geliştirilen ilk MMOFPS oyunu Zula’da gelişim hız kesmiyor.

&&&

Homefront The Revolution Tüm Dlc’leri Bedava

Crytek hayranlarının yepyeni bir umudu olan ve bir hayli sağlam kaliteye sahip FPS oyunu Homefront The Revolution için sevindirici haberler var! Gelen bu yeni haber, oyuncuları bir hayli sevindirecek.

&&&

Raspberry Pi 3 64bit ve Wifi Destekli

Raspberry Pi 3 selefinden %50 daha performanlı geldi.

&&&

Şanlıurfa’da Tarım Arazilerinin Hava Kirliliğine Etkileri Ölçülüyor

Şanlıurfa’da Tarım Arazilerinin Hava Kirliliğine Etkileri Ölçülüyor

Şanlıurfa’nın Harran Ovası’nda GAPTEAM tarafından yürütülen projeyle tarım arazilerinin havaya saldığı karbondioksit oranının ölçümü yapılıyor

&&&

Yerli Yapım Oyun Boxyjump Çıktı!

BoxyJump oynaması kolay ve zevkli, minimal tasarıma sahip bir parkur oyunu. Karakterimiz bir kutu.

&&&

Türkiye’de İlk Kez Canlı Hücre Düzeyinde Etken Madde Üretilecek

Türkiye’de İlk Kez Canlı Hücre Düzeyinde Etken Madde Üretilecek

Sağlık Bakanlığı’nın Ar-Ge’de yerli yatırımcılara destek açıklaması üzerine TRPHARM İlaç Türkiye’de ilk kez canlı hücre düzeyinde etken madde üretecek.

&&&

Tarım Arazilerinin Hava Kirliliğine Etkileri Ölçülüyor

Küresel ısınmanın baş aktörlerinden hava kirliliğinde tarım arazilerinin etkisinin araştırılması için Şanlıurfa’da önemli bir çalışma yürütülüyor.

&&&

Türk Telekom yine bir ilke imza atıyor

Fenerbahçe – Beşiktaş derbi maçında stadyumdaki tüm seyircilere iki saat boyunca Wi-Fi’dan ücretsiz internete girme fırsatı sunarak yine bir ilke imza atıyor.

&&&

İphone’nu Öldüren Hata Mesajı

Apple’ın mobil işletim sisteminin başı, dünyanın dört bir yanındaki iPhone cihazlarında kalıcı arızalara neden olan bir güncellemeyle dertte.

&&&

Bu Kadar Rastlantı Olur Mu?

Lise yıllığında yer alan bir resimde, aynı soyadına sahip 4 kız öğrenciyi yan yana oturdu.

&&&

Ejder Yolu Online Şubat Etkinlikleri

Ejder Yolu Online’da Şubat Etkinlikleri Devam Ediyor Şubat ayında oyunun sıkı takipçileri kadar oyuna yeni başlayan oyuncuları da pek çok oyun içi etkinlik ve hediye bekliyor Çin merkezli Sala Game’in tarayıcı tabanlı ücretsiz rol yapma oyunu Ejder Yolu ülkemizde birinci yılını doldurmaya yaklaşırken oyuncu topluluğunu genişletmeye de devam ediyor.

&&&

Logitech ve Ubisoft İşbirliği ile G810 Orion Spectrum Klavye

Logitech, Tom Clancy’s The Division tutkunlarına gelişmiş bir PC deneyimi sunmaya hazırlanıyor.

&&&

Apple Watch ile Tesla Model S’i Uzaktan Çağırabilirsiniz

Tesla Model S için Remote S Uygulaması! Tesla’nın uzaktan çağırma özelliği sayesinde garajınızdaki aracınızı ayağınıza getirtmeniz mümkün olacak.

&&&

Adil Kullanım Kotasına Yeni Düzenleme Geliyor

İnternet kullanıcıları Adil Kullanım Kotasının kalması için uzunca bir süredir çaba sarfediyorlar.

&&&

Zula Steam’de Yeşil Işık Yaktı

Türkiye’de geliştirilen MMOFPS oyunu Zula, Greenlight oylamasında 17. günde mutlu sona ulaştı.

&&&

Beşiktaş’ın Yengesinden Sınırları Zorlayan Dans!

Beşiktaş’ın Yengesinden Sınırları Zorlayan Dans!

Sırp yıldız Jelena Karleusa, jürisi olduğu yarışma programında yaptığı dans ile yürek hoplattı.

&&&

Keybase Paylaştığınız Dosyalara Özel Şifrenizi Koyacak

Mesaj şifreleme hizmeti veren Keybase yeni bir şifreli dosya paylaşma sisteminin Beta sürümünü yayınladı.

&&&

Bir Okulda Öğrenciler İş Hayatına “Özenle” Hazırlanıyor

Okulda çalışan öğrencilerden detay Okul Müdürü Osman Tezgiden’in açıklaması Çalışan öğrencilerden detay Bu okulda öğrenciler iş hayatına “özenle” hazırlanıyor.

Afyonkarahisar’da Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, uygulamalı olarak mesleklerinin inceliklerini öğrenip, iş hayatına hazırlanıyor Afyonkarahisar’da Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri mesleki deneyim ve tecrübeleri uygulamalı öğreniyor.

&&&

4 Dolarlık Akıllı Telefon İçin Dolandırıcılık Suçlaması

Geçen haftalarda ilk olarak duyurduğumuz Hindistan’da satışa sunulacak 4 dolarlık akıllı telefonu hatırlarsınız. Bu ucuz akıllı telefon sanılandan çok daha kısa sürede 30 Bin adet ön sipariş almayı başarmıştı ki şirketin başı dolandırıcılık suçlamasıyla derde girdi.

&&&

Hezarfen Ahmet Çelebi” Gibi Uçuran Oyun

Bursalı bir firmanın özel yazılım ile geliştirdiği oyunlaştırılmış simülasyon, vücut hareketleriyle yön verilen Hezarfen Ahmet Çelebi ya da bir astronot formundaki üç boyutlu model sayesinde, çocuklara uçma hissi yaşatıyor.

&&&

Uui’deki Rus Kozmonotlar Uzay Yürüyüşü Yaptı

CAPE Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) görevli iki Rus kozmonot, hem ülkelerine sembolik bir mesaj göndermek hem de örnek toplamak için uzay yürüyüşüne çıktı.

&&&

Öğretmenin Okulda Yaptığı Deney Uzay Roketine İlham Oldu

Fen bilgisi dersinde yaptığı deneyin sonucunu 20 yıl araştıran Giresunlu sınıf öğretmeni Celalettin Turkar iç darbe ile hareket edebilen roket projesi hazırladı.

&&&

Btm, “Meb Eğitim Bilişim Ağı”Nda Yer Alacak

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), FATİH Projesi kapsamında “Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Bilişim Ağı”nda (EBA) yer alacak.

 

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.