ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 19°C
Sağanak Yağışlı

Şeytan Diyor Ki Küfür Edeyim, Edemem Ki | Hatice Altunay

Şeytan Diyor Ki Küfür Edeyim, Edemem Ki | Hatice Altunay

Bugünlerde hepimizin kurduğu bir cümle… Şeytan diyor ki dediğim noktalardan biri haddini bilmeyen insanların, ahkâm kesmeleri özellikle kitap fuarlarında tanık olduğum çirkinliklerdi ne yazık ki…

Şeytan diyor ki devasa egolu bu yazar ve şair takımına iyi bir tokat at ki kendine gelsinler dediğim oluyordu. Benden iyi yazar yok, benden iyi şair yok. Tescilliyim, üstadım, ödüllüyüm

Yazın dünyasına yeni başlamışsan adın, sanın duyulmamışsa ya da bir ünlünün koltuklarından çıkmamışsan yanmışsın kardeşim.

Bencillikleri ve egoları ile yanındaki yazar ve şair arkadaşlarını hiç niyetine sayması, baştan sona kendini övmesi, hep kendisini anlata anlata okuyucuyu bıktırma halleri ile aslında acınacak durumda oluyorlardı.

Yan yana olduğumuz eril ve dişil egolarıyla ezici baskı yaratan kimliklerden kimileri zaman içinde okurdan ağır tokatlar yedi.

Şeytan diyor ki içinde kurduğum cümlelerim doluvermişti.

Kadın kadının kurdu. Erkekler şeytan sofraları kurdu.

Hiç kimse kendine ve çevresine dürüst olmuyor ki…

Şeytan diyor ki şu ikiyüzlü insanların göstermelik maskelerini indir yere… Gerçek yüzüyle yüzleşsin.

Şeytan diyor ki erkek olaydım, eril dünyaya iyi bir ders vereydim dediğim olmuştur.

Başta, babamdan başlamak üzere…

Kadın kadın gibi olmalı diyen eril dünya, kadının gülüşü, giyinişi erkeği yoldan çıkarır görüşüne neden takılır.

İnsanlara, hele erkeklere güvenmemeyi öğreten sistem içinde ne derece dürüstlük vardır.

“Neden ben insanlara güvenmemeyi öğrenip ruhumu kirleteyim. Onlar güvenilir olmayı öğrensinler.” Kızılderili sözündeki gibi içten ve dürüst olmayı başaramaz mıyız?

Şeytan diyor ki ahlak maskesi, din maskesi, kültür ve sanat maskesi, siyasi maskelerin hepsini çıkart, çıplak kalsın içyüzüyle yüzleşsin insanlar.

“Eğitim kıvılcımla ateş yakmaktır, boş bir kabı doldurmak değil.” Sokrates

Köklü ve sağlıklı eğitim sürecinde eğitilseydik, “şeytan diyor ki…” gibi sinirlerimizi bozan sözcüklere gerek olmayacaktı.

   Hatice Altunay

 

*Seçkin Zengin’nin hazırladığı dosyada yer almış KLAROS Yayınları tarafından kitaplaştırılmıştır.

Hatice Altunay
Hatice Altunay
Hatice Altunay Biyogragi 1962 yılında Muğla’da doğdu. Uludağ Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Evli ve bir çocuk annesidir. Mesleğinin 31 yılını Marmaris’te sürdürmektedir. Meslek yaşamı boyunca Kültür ve sanatla iç içe olmuş, öğrencilerinin sanat çalışmalarını yerel basında ve dergilerde yayınlanmasını sağlamıştır;birlikte sosyal sorumluluk proje çalışmaları yürütmüştür.Gülümseyen Turkuaz, Gün Aşığı/Buğulu Şiirler imece kitaplarıdır. Yurtiçinde yapılan öğretmenler arası şiir ve öykü yarışmalarında birincilik, ikincilik ödülleri vardır. Güncel Sanat Dergisinin düzenlediği Kaygusuz Abdal şiir yarışmasında üçüncülük, 2015 yılında yapılan Hacı Bektaş Veli Şiir yarışmasında üçüncülük, Kusader’in düzenlediği 100 Yıl Çanakkale Öykü yarışmasında mansiyon ödülü almıştır.2016 Çukurova Edebiyatçılar Derneğinin düzenlediği “Anne “ temalı yarışmada üçüncülük ödülü, Osmaniye’de Yaşar Kemal öykü yarışması ikinciliği, Hatay Dörtyol kültür sanat etkinliği şiir yarışmasında birincilik ödülleri almıştır. Yazarın Geç Kalan Sezgi adlı şiir kitabı, Fısıldayan Kadın, Ellerin Sevgi Dokuması İçimde Bir Serçe , Dersimiz Sevgi, İnsanlığın Ortasında Kayıp Kadınlar, adlı kitapları vardır. Çocuk yazını üzerine Güneşin Kelebekleri, Atatürk Çiçeği, Meral Kutlug İlsever ile altı yaş ve üzeri için Gülcan’ın Renkli Dünyası adlı kitapları, Güz Fısıltıları adlı minik şiir kitabı bulunmaktadır. Yazar şiir, öykü, deneme, gezi seçkilerinde yer almaktadır. Dergileri Edebiyatın mutfağı gören yazar Yaşam Sanat, Tmolos Edebiyat, Berfin Bahar, Güncel Sanat, Kasaba Esintisi, Nif Edebiyat vb dergilerde ve yerel basında yazılarını sürdürmektedir. Kitap yayınlamak isteyen öğrencilerine önder olmakta, onlarla birlikte Genç Kalemler projesinde yer almaktadır. Yayınlanmaya hazır şiir, deneme, öykü ve roman dosyaları bulunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.