ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

“Şerbet” Okuyucuyla Buluştu

“Şerbet” Okuyucuyla Buluştu

Ödüllü Yazar, Dursaliye Şahan’ın yeni eseri

Çevirmen, Gazeteci, eserleriyle bir çok ödüle layık görülen Yazar Dursaliye Şahan’ın yeni kitabı “ŞERBET” piyasaya çıktı. Gazetemiz konuk köşe yazarlarından Dursaliye Şahan’ın “ŞERBET” adlı kitabı okuyucuyla buluştu ve yoğun ilgi gördü.
Yazar Dursaliye Şahan’ın, 15 Temmuz darbesi ve aşkı harmanladığı roman türündeki kitabın önsözünde “Okulun baş belası, kapıcı Suna’nın tek varlığı, basketbol maçlarının aranılan oyuncusu, küfürbaz Şerbet; platonik aşkı Arda’nın peşinde koşarken 15 Temmuz 2016’da daha önce hiç duymadığı bir sözcükle tanışır: Darbe! 17 yaşındaki Şerbet o gece birden bire büyür” bilgileri yer aldı.
Dursaliye Şahan kimdir?
Yazar Dursaliye Şahan çocuk hikayeleri ile başladığı yazın hayatını kadın, göçmenlik ve ırkçılık temalarının ağır bastığı öyküler ile sürdürdü. Londra’da gazetecilik yaptığı yıllarda yazdığı ‘Döndü’ adındaki tiyatro oyunu sahnelendi. Son yıllarda sinema öyküleri yazan Şahan, ayrıca Karikatürist Semih Bulgur ile birlikte bant karikatürler hazırlıyor.
Çocuklara, engellilere ve yetişkinlere yaratıcı yazı ve kısa film öykü atölyeleri düzenleyen Şahan, sonuncusu “2012 Abdullah Baştürk İşçi Edebiyatı Ödül” olmak üzere, on beşten fazla öykü ödülünün sahibidir. Halen gazetecilik ve yazarlık yapan Dursaliye Şahan’ın, Halkevleri’nin “Türkiye Öykü Yarışması Dalında İkincilik Ödülü alan eseri Kültür Bakanlığı tarafından bastırıldı (1988). Şahan, 2010’da HRT Hatay Yerel Televizyonu’nda kültür sanat programlarına çıktı.
Yayımlanmış Eserleri: Hikâye Hırsızı (2011 Layla Yayınları), Fakir Cennet (2007 Crea Yayınları), Zabit Londra’da (2011 Layla Yayınları), Ve Tanrı Aşkı Yarattı (Color Yayınları), Londra’dan Bir Kadın Döndü (1998 Kültür Bakanlığı), Asi’den Taşan Öyküler (Ürün Yayınları), Uçan Halı (Antakya / Hatay Belediyesi Çocuklar için Sosyal Sorumluluk Projesi), Yahya Kanbolat anısına öykü ödülleri kitabı (2009)
Ödülleri: 2012 Hikâye Hırsızı öykü kitabına; Abdullah Baştürk 2012 İşçi Edebiyatı ödülü, 2010 Mimarlık Öyküleri Yarışmasında Okunmaya Değer Öykü (Nevbahar Hanımın Evi), 2007 Tarık Buğra Öykü Yarışmasında yayımlanmaya değer öykü (Alev), 2006 Holla Türk Evi, Hikaye Yarışması ikincilik ödülü (Sakine), 2006 KASİAD (Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve inc. Dern.) Öykü Yarışması Mansiyon, 2006 Anafilya Öykü Yarışmasında derece, 2006 Edebiyat Dünyası Öykü Yarışmasında ikincilik (Çay Şekeri), 2005 CullTurkey Okuma Kulübü Öykü Yarışması ikincilik (Takıntılı Kadın), 2005 SES (Sağlık Emekçileri Sendikası) Öykü Yarışması Mansiyon (Parmaklar), 2004 SBS Radyosu Avustralya Öykü Yarışması İngiltere Birinciliği (Parmaklar), 1998 Halk Evleri Öykü Yarışması Türkiye 2.ncisi (Döndü), 1996 Toplum Postası Türkçe Hikaye Yarışması İngiltere birinciliği (Kale), 1995 İmece Kadın Derneği Kadın Öyküleri Hikaye Yarışması İngiltere birinciliği (Parmaklar), 1987 Güneş Gazetesi Türkiye Öykü Yarışması Mansiyon (Leo), 1972 Hayvanları Koruma Cemiyeti Türkiye Orta Öğretim Hikaye Yarışması birincilik (Aynı). -Mehmet ÖZGÜN-

Kaynak: Antakya Gazetesi 

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.