ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Sadık Uygun Yayınları Roman Ödülleri Açıklandı

Sadık Uygun Yayınları Roman Ödülleri Açıklandı

Sadık Uygun Yayınları Cumhuriyetin 100. yılında başlattığı Çocuk Yazını Roman Yarışması sonuçlandı.

 Birincilik ödülüne Filiz Gündoğan’ın “Karahindibalar ve Fısıldanan Dilekler” adlı yapıtı değer görüldü.

Sadık Uygun Yayınları’nın Çocuk Yazını dalında açtığı roman yarışması sonuçlandı.

Kuruluşunun 26. yılında, eğitim alanındaki saygın ve güvenilir yayıncılık yaklaşımını çocuk edebiyatı alanına da taşımak üzere kültür yayınları alanında da çalışmalarını yoğunlaştıran Sadık Uygun Yayınları, “Çocuk ve gençlik yazınına yeni, nitelikli yapıtlar kazandırmak, bu alandaki çaba ve çalışmaları daha da görünür kılmak, desteklemek, değerlendirmek; ülkemiz çocuk yazınının gelişmesine katkıda bulunmak” amacıyla ilkini Cumhuriyetimizin 100. yılında düzenlediği yarışmaya 22 ilden 68 yazar başvurdu.

Çiğdem Sezer, Emek Yurdakul, Esra Seçil Uygun, Eşref Karadağ, Mavisel Yener, Ömer Açık ve Prof. Dr. Sedat Sever’den oluşan Seçici Kurul; finale kalan 20 dosyayı titizlikle değerlendirdi. Yarışmaya Antalya’dan katılan Filiz Gündoğan, “Karahindibalar ve Fısıldanan Dilekler” adlı yapıtıyla birinciliğe değer görülürken öteki ödüller, İstanbul’dan katılan iki adaya gitti. Deniz Alev Suer, “Ay Işığı Ekspresi” adlı çalışmasıyla ikinci; Yasemin Yılmaz Yüksek, “Çok Bilir Ne Söyler Tiyatrosu” yapıtıyla üçüncülük ödülünü kazandı.

Ayrıca yayınlanmaya değer bulunan yedi dosya ise şöyle:

Ben Bir Dünya Satıcısıyım, Ali Çelik / Isparta

Ben Neymişim Be Abi!,Eylem Karakuş / Bursa

Gökten Düşen Palyaço, Dilşad Deniz Kaya/ İzmir

Karantina Adası, Erinç Berk / İzmir

Kankalar Sınıfı, Dursaliye Şahan / İstanbul

Kedim Kime Benziyor, Pelin Cansu Sarıyıldız/ Ankara

Komşuuu, Biz Geldik!,Ersin Köseoğlu/ İzmir

Ayrıca yarışmaya dosya gönderen yazarların sadece %13’ünün, dereceye giren yazarların ise sadece %1’inin erkek olduğu görülmüştür.

Yarışmada derece alanlara ödülleri, Sadık Uygun Yayınlarının, aynı gün açılışı da yapılacak olan Alsancak’taki yeni Kültür merkezinde, 11 Mayıs 2024 Cumartesi günü düzenlenecek “Edebiyat Şöleni”nde verilecek.

Yayınevi Genel Müdürü Özgür Uygun Aydın, “Kurucumuz Sadık Uygun’un ‘Başka bir eğitim, başka bir dünya mümkün’ anlayışıyla çıktığı yolda çocuklarımız ve gençlerimiz için nitelikli yazınsal yapıtlar üretmek de düşlerimiz arasındaydı,” dedi.

Aydın, yarışmaya gösterilen ilgi nedeniyle bütün katılımcılara, seçici kurul üyelerine teşekkür ederken derece alanları da kutladı.

 

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.