ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 23°C
Gök Gürültülü

Reklamlar Bitti, Film Başlıyor | İbrahim Uysal

Reklamlar Bitti, Film Başlıyor | İbrahim Uysal

Hani teşbihte de , fıkrada da hata olmazmış. Biz de buradan yeni yıla girelim bakalım. Bugün yeni yılın üçüncü günü. Yılın misafirliği bitti.

–“Hoş geldin yeni yıl” demenin bir alemi yok!..

–Adam rüyasında ölmüştür.

–Rüya bu ya, toplanma yerinde kocaman “Cennet” ve “Cehennem” reklamlar panoları ve kapıları vardır. Hangisini istersen “buyur gel, gir” derler.

–Adam da, Cehennem kapısından kafasını bir uzatır ki, ooo içeride neler var neler, kimler var kimler.

–Ellerinde kadehler ile güzel kadınlar, yakışıklı erkekler, yem yeşil çiçekli ve meyveli bahçeler, denizler, ırmaklar, ormanlı dağlar vs.

–Dünyada etmediği kötülük, çevirmediği dolap kalmamış uyanık kapı aralığından bunları görünce hemen dalar.

–Orada ne var ne yok ise yer, içer, eğlenir. Değme keyfime, değme.

–Aradan bir süre geçer, ve birden Cehennem görevlisi belirir.

–Elinde kocaman bir kılıç, derken o yem yeşil ovalar, dağlar ırmaklar birden yok olur; göbeğine kadar lağım pisliği ile kala kalır.

–Uyanık adam, birden itiraz eder “Oooppp!.. n’oluyoruz ya?” Dışarıda ki panoda da böyle anlatılmıyordu.

–Cehennem görevlisi kocaman ağzı ve dişleri ile sırıtarak:

–“Beyim, reklamlar bitti, şimdi, herkes amuda kalksın, yoksa ayaklarınızdan ben asarım!..”

–Zavallı uyanık adam boğazı kurumuş, kanter içinde çığlıklarla, karısının şaşkın bakışları içinde uyanır. Ve rüyasını anlatır.

–Artık her şeyi felaket boyutunda yaşamaktan, kendini bir şey sanan “abuk subuk insanların” yapıp, edip, söylediklerinin bedellerini ödemekten bıktığımdan;

–kaç gündür ne tv haberi, ne gazete okuyorum. İnternetten ve kitaplığımdan seçtiğim kitap ve dergilere dalıp, dalıp gidiyorum.

–Sevgili Nükhet Kılıçay paylaşmış da gördüm.

–“ÇOK İYİYİMİŞ!!!, Sosyal devlet gibi tam da!

2021 yılı Çerçeve Fiyatları

* Uzak – Yakın Çerçeve Bedeli: 37.80 TL

* Yerli Üretim Çerçeve Bedeli: 43.20 TL

Gözlük Camı Fiyatları 2021 yılında aşağıdaki gibidir.

* 10.98 TL— 12.08 TL—15.38 TL—16.46 TL”

–Yazın bir semt pazarında görmüştüm, Çin malı “kullan at” gözlükleri bile 25 TL idi.

–Ne akaryakıta, ne elektirik ve doğal gaza, ne de “Her Türkün bir gün mazhar olacağı ve binlikler ile ödenecek trafik, maske, vb cezalarını” saymıyorum bile.

–Maaş artışları mı?

–Sosyal Devleti “tu kaka” yapmıştınız ya. Buyurun Liberal Devleti güle güle yaşayın. Devletin her kapısında ayrı bir ücret tarifesi ve uygulamsı. Belediyede bir ayrı, köyde, kasabada bir ayrı, saraylarda, villalarda bir ayrı. Yersen!..

–Eeee kimilerine göre yüz yıllık reklam arasını bitirmiştiniz ya. Reklam arası bittiğine göre, asıl film başlıyor. Eeee bunları siz seçmemiş miydiniz?

–Af edersiniz, bu film biletini siz aldınız be.

–Nereye baksam bir alem.

–Yerel Mahkeme İstinat’ı, İstinat Yargıtayı, Anayasa Mahkemelerini hiç birisi hiç birini dinlemiyor. Gündem olmak isteyen bir “zat-ı şahene” de, türbansız yer kalmış gibi, “türbanlı hakim” diyerek gündemi değiştiriveriyor.

–Ehh teşekkür etmişlerdir içlerinden.

–İste bu yazılanları ister okuyun, ister okumayın,

–İster ciddiye alın ister almayın. Artık umurumda değil Neden mi?

–CHP’li belediyelerden tutun, CHP’li bir çok yere kadar, “CHP’Lİ YETİŞMİŞ ADAM” kıtlığı mı var, CHP’lilere kıran mı girdi kardeşim de, iktidar Miletvekilinin kocasını danışman, bilmem kimin bilmem neyini bilem ne yapıyorlar,

–kusura bakmayın da, herkes de trene bakar gibi bakıyor.

–Ben yılladır bürokrasinin içinde, hem sağdan hem soldan “çirkin ördek” yarusu olmuş birisi olarak, olanları pek hayıra alâmet görmüyorum.

–Valla bana göre “hava hoş”. “Mala davara zararı yok” ama siz goy goyculuğa devam edin.

–Eskiden padişahler çok şanssız adamlarmış,

–“PADİŞAHIM SEN ÇOK YAŞA” diyen adamlara altın verirlermiş.

–Şimdi mi, kendi işine adam tutuyor, padişahların kıçlarında koşuyor, yazıyor, çiziyor, resimler, fotolar ile meşgüller.

–2021’e girdik değil mi? Girdik de;

–Acaba Mehmet Akif ne demek istemiş olabilir:

–“Katranı ezmekle olurmu ki şeker, Cinsine tükürdüğüm cinsine çeker.”

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.