ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Haftanın Kitabı – Montaigne Denemeler kitabından seçkiler…

Haftanın Kitabı – Montaigne Denemeler kitabından seçkiler…
2. Hiçbir zaman kendi evimizde değiliz, her zaman olduğumuz yerin ötesindeyiz. Korku, arzu, umut bizi geleceğe doğru yönlendiriyor ve olacak olanla oyalayarak olanın anlamından uzaklaştırıyor. (s.18)
3. Kendini ilgilendiren şeylerle uğraşan kimse ilk olarak kendini, kendine özgü olanı tanıması gerektiğini anlayacaktır. Ne olduğunu bilen kişi, başkalarının yaptıklarıyla ilgilenmez. (s. 19)
4. Kendi olanaklarımız ve gücümüz dışındaki şeyler için yemin etmemeliyiz. Çünkü olaylar her zaman bize bağlı değildir ve gerçek anlamda elimizde olan tek şey, istemektir. İnsanın görevleriyle ilgili bütün kurallar mutlaka istemekle gerçekleşir. (s. 24)
5. Bir papaz, tanıdık bir köpeğin bize dilini bilmediğimiz bir insandan daha iyi eşlik edeceğini söylemiştir. Sessizlik, yalandan daha etkilidir.(s.31)
6. Diğer bütün erdemler gibi yiğitliğinde bir sınırı vardır. Eğer bu sınır aşılırsa insan kendini erdemin karşısında bulur.(s. 38)
7. Korkuya katlanamaz hale gelip, kendini asan, boğan, atlayarak insanların olması bize korkunun ölümden daha katlanılmaz ve tedirgin edici olduğunu gösterir. ( s.47)
8. Kader, hayatı boyunca ne kadar gülmüş olsa da, insan, hayatının en son gününün nasıl geçtiğini görmeden mutluyum diyemez.(s.49)
9. Tutkulu ve şanlı bir hayat sürdürmek için düşünüldüğünün tersine tedbire ve kuşkuya daha az yer vermek, onları hayatımızın dışında tutmak gerekir. Korku ve güvensizlik, kötü darbeleri davet eder. (s.71)
10. Başkalarının aptallıkları ve zayıflıkları bile çocuğa birçok şeyler öğretecektir. Herkesin tutum ve davranışlarını gözlemleyerek iyiye özenecek, kötüyü küçümseyecektir.(s.84)
11. Bilgili kişi her yerde mutlu olamadığından yalnızlığı seçmez, bir saray kalabalığının ortasında bile mutlu olabilir. Eğer seçim hakkı varsa kaçacaktır, görünmez bile olabilir. Gerekirse sosyal hayata katlanır ama özgür ise ikinci yolu seçer.(s.108)
12. Halkımızın davranış modeli olarak kendi adet ve davranışlarımızı almasını gayet iyi anlıyorum. Ama sadece halktan insanların değil, bütün insanların yaptığı hata da, kendi doğdukları yerdeki adetlerin dışında başka hiçbir adetle yaşayamayacaklarını düşünmeleridir.(s.130)
13. Bütün hareketlerimiz bizi açığa vurur… bir at sadece yarışta nasıl hareket edeceğine göre değil, aynı zamanda yürüyüşüne ve ahırda nasıl dinlendiğine göre de yargılanır.(s.133)
14. Eski çağlarda bir çalışma sanatı uzmanını mesleğinin küçük şeyleri büyük görüp, büyük göstermek olduğunu söylemiştir, tıpkı küçük bir ayak için büyük bir ayakkabı yapan bir ayakkabıcı gibi. ( s.136)
15. Eğer bazen kendimizi incelemek, başkalarını denetlemek ve bizim dışımızdaki şeyleri tanımak için harcadığımız zamanda düşünme zahmetine katlanırsak, iç düzenimizin ne kadar zayıf ve kusurlu parçalardan oluştuğunu kolayca görürüz.(s.138)
16. İnsanlar bazen gereksiz ve önemsiz titizlikler yaparak fark edilmek isterler. Bütün dizeleri aynı harfle başlayan şiirler yazan şairler vardır.(140)
17. Önceden kararı verilmiş, dingin bir eylem olmalı ve dua özel saygı ve dikkati korumaya yatkın bir bedenle edilmelidir.(s.144)
18. Felsefeciler iyi niyetli bir insanın dünyanın bütün şöhretini elde etmek için parmağını bile oynatmayacağını, çünkü buna değmeyeceğini söylemişlerdir.(s.170)
19. Ölüm karşısında en cesur en doğal duruş, korkmadan, endişe etmeden ölüme bakarak durmak ve hayatını sürdürmeye devam etmektir.(s.191)
20. Kim ne derse desin, insanın köşeye çekilip yaşadığı hayatta da diğer hayatlarda olduğu kadar, hatta belki daha zor görevlerle karşılaşmak mümkündür. (s.236)
İZDİHAM

ETİKETLER: ,
Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine yer alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde edebiyat, sanat, Kitap, Sinema, resim, müzik, Edebi yazım tarihi vb. pek çok farklı alandan Yazı Atölyesi Edebiyat platformu bünyesinde sizlerin de yer alacağını düşünüyoruz. Bu amaçla sizlerden gelen edebi değeri olan öykü, hikâye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, film tanıtım vb. yazıları, yazar biyografisi, Türkiye ve dünya klasik edebiyatına ilişkin anı, eleştiri yazılarla eserlerinize yer veriyoruz. 2009’dan bu yana yayın hayatını kararlılıkla sürdüren Yazı Atölyesi, bir antoloji niteliği taşımaktadır. Yazı Atölyesi bünyesinde, edebiyat ve sanata gönül vermiş çok değerli yazım emekçilerinin kitap tanıtımları ve eserlerinin yer almaktadır. Kısaca sizlerin katılımıyla dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.