ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Kör Penceremden | Filiz Gökdemir Köşker

17.03.2021
3.955
A+
A-
Kör Penceremden | Filiz Gökdemir Köşker

       Akıl doğru ellerde işlenirse ne güzel bir cevherdir. Erdemli saydığımız ve takdir ettiğimiz işlerin hepsi aklın eseri değil miydi? Bu sebeple saygı ve takdirimizi hak ediyorlardı. Aklımızı birazcık çalıştırmak ne kadar kolaydı halbuki. Bilginin kırıntısı bile ne canlar kurtarır, kelebek etkisinde ne mucizelere yol açardı. Kim bilir?

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Filiz-Gokdemir-Kosker-Siir-Kitabi-yazar-saiir-018-01-03-12-55-04-010-576-1024-1.png

   Bir kez öğrenilen bilgi ışığını saçmaya başlıyordu. İnsanın bakışı, duruşu, verdiği tepkiler, aldığı kararlar, nasıl da değişiyordu.

   Bilmemek her ne kadar bazı konularda geçici mutluluk sağlayabiliyorsa da, uzun vadede insanı ve çevresindekileri katbekat üzecek sorunlara yol açtığı aşikâr… Portakal çiçeklerinin o karşı konulamaz mis kokusuna nasıl düşünmeden koşuyorsak, Aklın getirdiği bilgiye de o güdüsel açlıkla koşmalıydık. Birbirimizin başarılarını kıskanıp, köstebek misali kuyular kazıp, öfkemiz, nefretimiz ve eksik yanlarımız ile diğer aklını kullanan insanların yolunu keserek, nefretini kazanıp, olumsuzlukları körüklemek, hangi akıllı varlığın seçebileceği bir yoldur ki. ‘Aklım durdu’ deyimini ne kadar çok kullanır olmuşuz. Buradan bakarak durumun vahametini kolaylıkla anlayabiliriz. Fazla bir çabaya gerek yok. Biraz düşünmek, yetiyor aklımızı kullanmaya.
    Biz neysek çocuklarımız o oluyor, o varlığa dönüşüyor. İnsanlık bu şekilde devir daim oluyor.
Öğrendiklerimizi kullanmadıktan, aklımızın süzgecinden geçirmedikten sonra, beynimiz sadece bilgilerin, saklanması için kullanılan bir depo olmaktan ileri gidemez. Sadece âtıl bir depodur.
Şansınız yaver gider de bir gün bir bilgi yarışmasına katılırsanız, belki biraz para kazanabilirsiniz.
Fakat sakın! unutmayın. Sizi alkışlayan ve ödüllendirenler sizi akıllı sanıyorlar.
Artık bu kadar alkışın ne için olduğunu biliyorsunuz, öğrenme sorununuz yok, farkındasınız.
Kullanılmayan sadece hava atmak için kullanılan bilginin önüne bir sıfır koyun.
Silkelenin, hareket edin fiile geçirin. Kabul edin. Tembelsiniz…
   Her gün uyuyup, uyanmak karın doyurup sorumluluklarımızı yerine getirmek, bir kısır döngüden başka nedir ki?
    Zaman kaybı olmaktan ibaret bir hayat mı? istiyorsunuz.
Yoksa kafatasımızın içindeki o et parçasını depolama alanı olarak kullanmaktan vazgeçip, kullandığınız aklın sefasını mı süreceksiniz. Karar sizin, hayat sizin, akıl sizin…
Fakat size bir tavsiyem var, sakın akıllı olduğunuzu ispata kalkmayın.
İnsan ruhu acı, sevinç, vs. her türlü duyguyu bilip, aynı şekilde yaşama yeteneğine sahiptir.
Hiçbir ruhu incitmeyin. Çünkü aynı duygulara ortaksınız. Aynı tepkileri vereceğinizden emin olabilirsiniz. İncittiğimiz yerden, incineceğimizin farkında saygıyla yaşamalıyız.
Filozofça- Filiz Gökdemir Köşker

Filiz Gökdemir Köşker
Filiz Gökdemir Köşker
  EĞİTİMCİ YAZAR. SANAT VE TASARIM SEVERLERİN KURUCUSU. rara4444 YAZAR HAKKINDA Yazar 12 Ocak 1968 de İskenderun da doğdu. İlkokulu İskenderunda, ortaokul ve lise eğitimini Urfa'nın Birecik ilçesinde Fırat kıyısındaki Birecik Kız Meslek lisesinde bitirdi. Gazi üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesinde dört yıllık lisans eğitimini tamamladıktan sonra istanbul Ümraniyede (Gastronomi) Aile ekonomisi ve Beslenme Öğretmeni olarak göreve başladı. Öğretmenliğinin 8 yılını yan ana dalı olan Teknoloji Tasarım branşında yapmıştır. 1994'te başladığı öğretmenlik hayatını GaziAntep, Bartın, Tarsus, ve son olarak Mersin /Arpaç Bahşiş  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Yiyecek içecek Hizmetleri öğretmeni olarak başarıyla tamamlayıp 2019 yılında emekli olmuştur.    Çok yönlü bir kişiliğe sahip olan FİLİZ GÖKDEMİR KÖŞKER yıllar içinde biriktirdiği insan manzaralarını ve psikolojik açıdan bir eğitimci gözüyle saptadığı gerçekleri kendi hayat süzgecinden geçirerek yazdığı romanlarda aktarmaya karar vermiştir.  Romanlarında gizli eğitim öğesini kullanarak kahramanlarını ve romanına konu olan olayları yaşamın içinden ve bire bir yaşayanların ağzından titizlikle seçmektedir. Sosyal  ve toplumsal olayların yanısıra kişisel ve psikolojik gelişime de parmak basan romanlarında suç unsurunun altında yatan sebepleri işlerken farkındalığı arttırmak amacıyla bir eğitimci hassasiyetiyle yazmaktadır. ESERLERİ: POLİSİYE ROMANLARI: "KEBBAT-1 AŞİYAN YOLLARINDA"/ "KEBBAT-2 SENİ GÖRÜYORUM"/ KEBBAT-3 KÖR"  dür. Seri dışında yazdığı polisiye romanı " BAY R" Yelpaze Kültür yayınları tarafından yayınlanmıştır. Otizm konulu "BİLGE" adlı romanı ise gerçek bir hayat hikayesidir. Yeni bir roman projesi üzerinde çalışmaları devam etmektedir. Halen Mersin/Erdemlide yaşamaktadır.  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.