ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

İnsanı Erdemli Kılan Değerleridir | İbrahim Ülger

16.03.2021
3.614
A+
A-
İnsanı Erdemli Kılan Değerleridir | İbrahim Ülger

Kusursuz insan olmak veya kusursuz insan aramak aptallık veya ahmaklıktır. Coğrafyamız bu kesimle doludur. Hepimiz bu süreçleri yaşadık ya da yaşamaya devam ediyoruz. Böyle olduğu içindir ki hayatımızı ya aldatmak ya da aldanmak üzerine inşa etmişiz. Bu durumdan kurtulmak istiyorsak, bugüne dek zihnimize yüklenen kavramlarla hesaplaşmak onları zihnimizde söküp atmak, onun yerine değerleri inşa etmek zorundayız. O halde değer nedir? Sorusuna verdiğimiz cevap bizi ya hakikate götürür ya da aldatmaya veya aldanmaya sürükler.

Değerlerimizi hakikat üzerine inşa edersek olayları veya olguları olduğu gibi kabul eder, onun üzerinde kendimize bir yön belirleriz. Kendimizi doğanın bir parçası olarak görür, onunla uyum içinde yaşamayı merkezimize koyarsak, önce doğaya saygı ve sadakati temel alır, suları kirletmez, ağaçları gereksiz yere kesmeyiz. Toprağın değerini bilir, birlikte yaşadığımız hayvanlara zulmetmeden yaşamayı öğreniriz, Birlikte yaşadığımız insanlara da aynı tavrı sergiler, kimseye kötülük yapmayı düşünmeyiz. Zulmetmekten kaçınır, ne kendimizi başkasından üstün ne de aşağı görür, hayatımızı ona göre belirler, düşüncelerimizi bu minval üzerinde inşa ederiz. Temel referansımız doğa olduğu için, akrepten uzak durur, yırtıcı bir hayvanla aramıza mesafe kor, kendimize muhtaç olan diğer canlıları da korumayı hedeflediğimiz için, çevremizdeki inanlarla aynı tarzda ilişki kurmuş oluruz. İnsanların, hayvanların toplamı olduğu gerçeğini gözden uzak tutmaz ona göre davranırız. Bu durumda saf ve gereksiz güvenle veya güvensizlikle değil, olması gerektiği gibi davranırız.

Kendimize yapılmasını istemediğimiz hiç bir davranışı başkasına yapmaz, başkasına yapmayı düşündüğümüzün, kendimizin de karşılaşabileceğini hesaplayarak hareket ederiz.

Bu durumda “aldatıldım” diyenlerin aslında başkasını aldatma çabası içinde olduğunu ava giderken avlandığını hesaplamak durumundayız. Ya da o denli ahmak durumdayız ki kendimizi tanımadığımız için başkasını da tanımamış oluyoruz. Bu durumda yapılması gereken, sizi aldatanla hesaplaşmak yerine kendinizle hesaplaşmalıyız.

İnsanız yanılırız, aldatılırız, önemli olan bunda ders çıkarmak değerlerimizi yeniden gözden geçirmek zorundayız. Yaşananlardan ders çıkarmasını bilmiyorsak değerlerimiz aşınmıştır.

Özet; sık sık aldanıyorsak değerlerimiz yerle bir olmuştur.

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/   Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mehmet Adlım dedi ki:

    Değerli Hocam “Işığın Kaynağı Doğu” serisindeki çalışmalarınızdan Zerdüşt kitabı ile ilgili size danışmam gereken bir kaç husus var. İletişim bilgilerinize ulaşmadım. O sebeple burdan yazmak zorunda kaldım. Size ulaşabileceğim bir iletişim kanalını mehmetadlimr@outlook.com hesabına yazarsanız sevinirim.