ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Hande Şererciler’in Heykelleri Londra’da

18.06.2021
524
A+
A-
Hande Şererciler’in Heykelleri Londra’da

Ha: Ar’ın Yeni Sergisi Venedik’te, Hande Şekerciler

Sanatçı ikilisi ha:ar’ın (heykeltıraş Hande Şekerciler ve dijital sanatçı Arda Yalkın) yeni sergisi “Pulse: Electric Mannerism”, 19 Haziran – 26 Temmuz tarihleri arasında Venedik’te yer alan GAD’da (Giudecca Art District), MoCDA ve CerModern iş birliğiyle gerçekleşiyor. İkilinin daha önce CerModern’de sanatseverlerle buluşan çalışmaları şimdi yolculuğuna Venedik’te devam ediyor. Londra merkezli J.D Mallat Gallery tarafından temsil edilen heykeltıraş ve yeni medya sanatçısı Hande Şekercileri seecstasy Self Portrait no.1 adlı heykeliyle Londra’da, Mayfair Sculpture Trail’de yer alıyor.

“THE_SPACE_WE_LIVE_IN”

Venedik’i bir buluşma, karşılaştırma, araştırma, yeniden başlatma yeri olarak gören kurumlar, küratörler, sanatçılarla uluslararası iş birliklerinden oluşan “ağ”, GAD’ın Covid 19 acil durumuna vermeye çalıştığı yanıt olarak dikkat çekiyor. “THE_SPACE_WE_LIVE_IN”, 21 Mayıs’tan Aralık ayının sonuna kadar GAD alanlarında yer alacak 12 sergi, söyleşi, performans, küratöryel proje ve yerleştirmeden oluşan zengin bir dizi etkinlik serisinin başlığını oluşturuyor. Mimari, uzay, bilim ve sanat hakkındaki projeleri bir araya getiren etkinlik dizisine Ha:ar da “Pulse: Electric Mannerism” sergisiyle dahil oluyor.

“Pulse: Electric Mannerism”

19 Haziran – 26 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek “Pulse: Electric Mannerism”, aynı zamanda GAD (Giudecca Art District) ve MoCDA (Museum of Contemporary Digital Art) iş birliğinin de açılışını yapıyor. Serginin küratörlüğünü Serena Tabacchi ile işbirliği içinde Chiara Braidotti ve Filippo Lorenzin üstleniyor.

ha:ar’ın çalışmaları, Rönesans ve Barok dönemlerinin büyük ustalarını, geçmişi yeniden yorumlayan bir dizi kompozisyon ile fiziksel ve sanal bir ortamla ilişkilendirerek keşfediyor. Maniyerist bir etki öneren ha:ar‘ın çalışmalarının her bir ögesi mistik pozlarda tasvir edilirken, Barok resmini anımsatan bulutlarla çevrili dramatik bir bedensel gerilim ile karakterize ediliyor. Sanatçıların benimsediği teknoloji, izleyicinin önünde durmak ya da estetik deneyimin odak noktası olmak niyetinde değil; daha ziyade, yeni anlamların keşfedilmesine yardımcı oluyor. İnsanlığın yarattığı medeniyetle, ürettiği teknolojiyle ve varoluş biçimiyle çatışma konularına odaklanan sanatçı ikilisinin sergisinde İmkansız Heykeller serisinden işleri yer alıyor.

Ha:ar ’ın tıpkı CerModern’deki sergisinde olduğu gibi seçkiye Hande Şekerciler’in heykelleri eşlik ediyor. ha:ar’ın üretimleriyle diyalog kuran heykeller, dijital ve somut gerçekliklerin yansımalarını araştırıyor. Sanatçı, Rönesans yankısına dalmış görünen bir insan figüründen yola çıkarak, öznelerin kimliğini altüst ederek onları saç ve giysi gibi karakterize edici unsurlardan arındırıp özgürleştiriyor. Böylece izleyici bedenleri anonim olarak, herhangi bir sosyal yapının ötesinde görme fırsatı yakalıyor.

“Geçmişi bugünün merceğinden yeniden yorumlamak, kendi zamanımızı anlamamıza nasıl yardımcı olur? Postmodernist referans noktalarının kaybıyla karşı karşıya kaldığımızda, kendimizi yönlendirmek için geçmişimizle yeniden bağlantı kuruyor ve vizyonumuzu, günlük hayatı giderek yaygınlaşan teknolojik boyuta taşıyan bir geleceğe dönüştürüyoruz.”

Fiziksel sergi deneyimi ardından artırılmış gerçeklik ile başka bir seviyeye taşınacak. Bu teknoloji sayesinde ve Garage Atlas ile ortaklaşa, gerçek dünyada yaratılamayan eserler ve heykeller, izleyici ve çevre ile diyalog hâlinde mekânda sanal olarak ortaya çıkacak.

Sergi; CerModern, Evo Log, GarageAtlas ve Contemporary İstanbul Foundaiton iş birliğinde hayata geçiyor.

Hande Şekerciler’in Heykelleri Mayfair Sculpture Trail’de

İzleyicilerin sanatla güvenli bir şekilde bağlantı kurabileceği, geçici ve kalıcı sanat eserlerini keşfedebileceği Mayfair Sculpture Trail, 2 – 27 Haziran tarihleri arasında gerçekleşiyor. Etkinlikte, Londra merkezli J.D Mallat Gallery tarafından temsil edilen heykeltıraş ve yeni medya sanatçısı Hande Şekerciler de ecstasy Self Portrait no.1adlı heykeliyle yer alıyor.

Toplumsal meselelere heykel perspektifinden yaklaşan Hande Şekerciler’in figürleri Helenistik ve Rönesans sanat eserlerinden ilham alıyor. Kıyafet, saç, cinsiyet gibi detaylardan arındırılmış bronz heykeller, çelişkili ve farklı ruh hâllerini yansıtıyor. Sanatçının “farklılığı” sıradanlaştıran yaklaşımı, kimliksiz figürler üzerinden ütopik bir dünyanın kapılarını aralıyor. Fiziksel detayların ve varlığın ötesine geçerek yaşanan an, duygu ve ruha şahitlik etmeyi öneriyor.

Haar 1

ha:ar 

Impossible Sculptures No:24

CGI (Computer Generated Image)

(Bilgisayar İle Üretilmiş Görüntü) 

Computer Controlled Light Box

(Bilgisayar Kontrollü Işıklı Kutu)

200×175 

2021

Haar 2

ha:ar 

Impossible Sculptures No:23

CGI (Computer Generated Image)

(Bilgisayar İle Üretilmiş Görüntü) 

Computer ControlledL ight Box

(Bilgisayar Kontrollü Işıklı Kutu)

200×166

2021

Hande Şekerciler

ecstasy self-portrait no:1 

92x112x101 cm

3+1 edition

Bronzewith Custom Made Chemical Patina

2020

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.