ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Günün Yazarı | Gazanfer Eryüksel Kimdir?

19.12.2020
3.992
A+
A-
Günün Yazarı | Gazanfer Eryüksel Kimdir?

“Yer göktü, kuşlar bulut

Yakut sesliydi kül

Dudaklarında rüzgârın

Islıkla çaldığı

O yangın çiçeği sevginin”

Gazanfer ERYÜKSEL

Sevgili şiir severler, şiirin büyülü dünyasından hepinize sevgilerle merhaba.

Balad Şiir Vakfı’nın ilgiyle izlenen yaşayan şairlerimiz/ haftanın şairi köşemizin bu haftaki konuğu şair Gazanfer ERYÜKSEL.

Bu köşemizde, sizlerle buluşacak birbirinden güzel şiirlerinden bir kaç örnek için ve davetimizi kabul ederek konuğumuz olduğu için kendisine teşekkür ederiz.

Şimdi hep birlikte şairimizin eserlerine, kısa yaşam öyküsüne ve şiirlerine gidelim.

Siz okurlarımıza da teşekkürler, içten selamlar.

ÖZGEÇMİŞ:

Gazanfer ERYÜKSEL, 1952 Yılında İstanbul’da doğdu. Pertevniyal Lisesi ile İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İktisat Maliye Bölümünü bitirdi. (1975) Aynı yıllarda İstanbul Belediye Konservatuarı’nda Türk Müziği öğrenimi gördü. İstanbul Üniversite Korosu’nda beş yıl repertuar çalışması yaptı, İstanbul Radyosu’nun yayınlarına korist olarak katıldı. Kendi çabasıyla kanun öğrendi. Piyasada müzisyenlik yaptı. İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda müzikli oyunlarda çalıştı. Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nun kuruluş sürecinde (Zeliha Berksoy’un Genel Sanat Yönetmeni olduğu dönem) Sahne Direktörü, Basın Halkla İlişkiler Sorumlusu, efektör ve müzisyen olarak görev yaptı. (1990-1993)

İlk şiiri Yansıma Dergisi’nin Günümüz Türk Şiiri Özel sayısında yayımlandı. (1973) Daha sonra şiir ve yazıları Yeni Adımlar, Varlık, Hürriyet Gösteri, Milliyet Sanat, Kıyı, Dize, Mor Taka, Temren, Afrodisyas Sanat, Yazılıkaya vb dergilerde yayımlandı. Çorum’da yaşadığı dönemde “Yazılıkaya” adlı derginin kurucu ekibinde bulundu, sanat yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak çalıştı. Çorum Valiliği tarafından yayınlanan Çorum Çevre dergisini yönetti.

Gazi Üniversitesine bağlı Çorum Meslek Yüksek Okulu’nda İnsan Kaynakları, İşletme, İş ve İnsan İlişkisi dersleri verdi.

ÖDÜLLERİ:

Dünya Kitap 2. Şiir Ödülüne (1994) “Sükûtun Feryadı” adlı şiiriyle değer bulundu. Arkadaş Z. Özger adına İzmir’de düzenlenen şiir yarışmasının ilkine “Hep Çocuk Kalan” adlı dosyasıyla katıldı ve ödülü Yücelay Sal ile paylaştı. (1996) Ankara Çankaya Belediyesi ile Damar Dergisi’nin ortaklaşa düzenledikleri III. İlkbahar Şiir ve Öykü Yarışmasında “Aşk Hiçlik ve Her Şey” adlı dosyasıyla Büyük Şiir Dalında Birinciliğine değer bulundu. (1997)

KITAPLARI:

Hep Çocuk Kalan (Mayıs Yayınları, 1996), Ahir Zaman Tangoları (Dünya Kitap, 1996), Aşk Hiçlik ve Her Şey (Çankaya Belediyesi Yayınları, 1997), Bâtıni İlahiler (Şiirden Yayınları, 2011), Bergüzar Nefes (Kibele Yayınları, 2013). Şaman ve Zaman (Temren Yayınları, 2017), Günce Notları (Temren Yayınları, 2018), Nil Günleri (Temren Yayınları, 2019), Işığın 25. Karesi (Klaros Yayınları, 2020)

2011’de TRT Antalya Radyosu’nda Ramazan ayı boyunca “Yemekler Faslı” adlı yemek-edebiyat ilişkisini anlatan programı hazırlayıp Tayfun Yönlü ile birlikte sundu. Ayrıca yine dönemde TRT Antalya Radyosu’nda “Yayın Dünyamız” adlı kitap tanıtım programını hazırladı ve sundu. (2011Eylül – 2012 Mart arası)

Yemek ve edebiyat ilişkisi üzerine üç yıl süren araştırma sonucu hazırladığı dosya yayımlanmayı bekliyor. Bu araştırmasında yemek kültürünün edebiyata yansımalarını (şiir, destan, mani, bilmece, türkü vb.) derledi.

G. Eryüksel halen Antalya’da kanun çalmaya ve şiir yürümeye devam ediyor.

Adres: Kışla Mah. 57. Sok. 22. Ay Apt. No. 2 D. 4 Muratpaşa/Antalya 07040

Tel. 0532 401 71 62

gazafereryuksel@gmail.com

ŞİİRLERİNDEN ÖRNEKLER:

Sükûtun Feryadı

o kapı, o pencere, o duvar

babamın hediyesi saat

o gümüş yüzük bir de

adımın soyadımın

baş harfleri kazılı

yitirmenin çocuksu hüznü

o ev, o bahçe, o sokak

o kuyu, o tulumba, o taşlık

amcamın ud taksimi ile

inen akşamlar. Hasret

buruk tadı zamanın.

o nehir, o deniz, o gemi,

o çöl, o serap, o kız,

o Rum meyhanesinde Tarlabaşı’nda

bivefa sevinci buzlu rakının

düşlerin terleten kadehlerinde

o yaz / deniz mavisi, o güz / yağmur

kokusu, o kış / poyraz bıçağı,

o bahar / cemreler bulut nakışlı

kısasa kısas taksimatı iklimin

mişli geçmiş zamanın, dili

geçmişe kıyamı.

Vakit hurufat beyanı bir

Şiir. Bu salâ, kimin vedası!

(Hürriyet Gösteri Dergisi, 168. sayı.)

Dünya Kitap Ekinin 2. Şiir Ödülüne değer bulunan şiir. 1994

Şimdi dağ hiç işte

Upuzun bi(r) düştü

Dağ

Genişleten omuzlarını

Gümrah bi(r) ormanla

Büyüten saklısında ırmağı

Çocuk misal

Deniz olmaktı aklı fikri

Göğe çıkmak illâki

Sonrası hiç işte

Çocukluk

Su kaydıran ormanda

Kabuk tutan o dağ

Kanıyor şimdi

Lâv yarasıyla

Ateşle kül

Ergimesi harflerin

Yeni bir yüz çizmek’çün ah

Yazıya

O göl

Ağzı mühürlü su

Irmak şimdi yazıda

Denize akan

Göğe çıkma durağı

Sonrası hiç işte

Krater gölü çocukluğun

Harf biriktiren

Yağmura

O dağ ki

Yağmuru saklayan

Güz boyu çatlağında

Buzul kışlarına nakış deseni

O dağ direnir nice

Sabrına suyun

Bir güz, bir kış daha

Yağmuru ilkyazın

Yaz boyu güneş

Bir daha

Bir daha

Keskisiyle hep

Rüzgârla güneşin

Çakıl yontan o dağ

Yol hâline mesel

Irmağın

Deniz olacağını ah

Bilebilse bir

Hiç işte sonrası

Hasretlik

Kum sektiren çölünde

01-02 Aralık 2020

Hep ve Hiç adlı dosyadan.

Yangın çiçeği

Rüzgârdı dem tutan

Küldeki sese

Ol sebeptendi hep

Gelincik açması

Yazının

Deli taylardı

Kır mineleriyle

Papatyalar

Lâdes tutuşan

Işığın aklıyla

Yer göktü, kuşlar bulut

Yakut sesliydi kül

Dudaklarında rüzgârın

Islıkla çaldığı

O yangın çiçeği sevginin

25 Kasım 2020

Atom-altı belgeseli

Budadıkça ırmağı güneş

Yağmur oluyordu hep

O can çekişen göl

Hasret kuyusu ki ah

Yerle gök arasındaki

Yağmur saklama kabıydı sarnıç

Onca bulutun

Gökle güneşin bilmediği hiç

Akıntıya karşı hep

Yüzendi o harf

Güneşe rağmen güneş

Gözlerindeki

Döken ağaç yapraklarını

Eşik değilse nedir ah

İlkyaza

Gelen kışa inat

Atom-altı belgeseli

Üstü gök bir yazıda

Harflerle

26 Kasım 2020

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.