ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Haftanın Kitabı Halk Aşıkları | Erhan Palabıyık

05.02.2020
858
A+
A-
Haftanın Kitabı Halk Aşıkları | Erhan Palabıyık

GAZETECİ-YAZAR ERHAN PALABIYIK’TAN YENİ BİR KİTAP DAHA.

Hatay-Serinyol’da yaşayan, Yerköy’lü Gazeteci-Yazar-Araştırmacı Erhan PALABIYIK Yerköy içerikli bir kitap daha hazırlıyor. YERKÖY’LÜ ŞAİR-YAZAR-HALK AŞIKLARI adlı kitap çalışmasında Yerköylü sanatçılara ve yazarlara yer veriliyor.Uzun yıllardır araştırma ve derleme yapan Palabıyık daha önce ”BİZİM YERKÖY”adlı kitap bir yayınlamıştı.
Yerköylü olan, ancak Antalya’da yaşayan Şairlerimizden Şükrü Erbaş,Rahmetli olan Sarıyaprak köyünden Mehmet Gülümser,Rahmetli Gazeteci Sinan Demirok, Manisa –Alaşehir’de yaşarken Rahmetli olan Memduh Şenol,Terzili köyünden Aşık Meczubi (Nuri Doğruyol) İbrahim Koç, İlyas Koç, Halen Yerköy ve Yozgat’ ta yaşayan Şahin Bağcı, Çelebi Yardım, Ahmet Sargın, Esat Alp, Kadir Öğren, Ali Doğruyol, Recep Özcan, Hasan Bozkurt, Mehmet Başer, Neşet İçöz, gibi tanınmış şairlere yer veriyor. 

Yerköyde Kale Mahallesinde yaklaşık 15 yıl ailesi ile birlikte yaşayan ünlü Halk ozanları rahmetli Muharrem Ertaş ve Neşet Ertaş,Yozgatlı Romancı Abbas Sayar (Yılkı atları adlı romanını Sekili bölgesinde yazdığı ve Yerköyde uzun bir süre yerel bir gazete çıkarttığı için kitaba alınmıştır) Milli Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızdan olan Rahmetli Gazi, Ali Galip Gençoğlu,Karikatürist Asaf Koçak,Yerköylü halk sanatçılarımızdan olan Yüksel Nihal ve Halil Nihal,Haydar Şanlı,Ünlü kemancı Hüseyin Öksüz ve Halen YENİÇAĞ Gazetesinde Gazeteci-yazar olarak görev yapan Yerköylü Arslan Tekin, Yazar ve Çevirmen Faik Sağlam gibi şair, Yazar ve Halk ozanlarını yer alacağı kitap 500 sayfa olacak.
Kitabı hazırlayan Gazeteci Erhan Palabıyık, kitabı hazırlama amacını söyle anlattı:

“Yerköy çok ünlü halk sanatçıları, yazar ve şairleri yetiştirmesine karşılık gerek ilimizde, gereksede ülkemiz genelinde tanınmamaktadırlar, yazarlık yapıpta ülkemiz ve dünya üzerine çeşitli kitaplar hazırlayan arkadaşlarımızda var ama nedense Yerköyü, kendi doğdukları toprakları görmezden gelmektedirler, ben harika, eşsiz güzelliklerde eserleri olan bu insanları bir araya getirip kitaplaştırmak ve gelecek nesile tanıtmak istiyorum. Bu benim için bir görevdir.
Yerköylü şair Şahin Bağcının 1500 şiiri bulunmaktadır. Benim arşivimde yaklaşık 650 şiiri var. Diğer şair arkadaşlarımında bir çok şiirleri bulunuyor. Bu aydın, yazar, şair ve halk ozanı insanlar yaşarken, bir kitapla onurlandırmalıyız. Onların adları caddelere, sokaklara, okullara verilmelidir. Bu kitap yayınlandıktan sonra kendi öz değerlerimizin ne kadar güzel çalışmalar yaptıklarını göreceğiz.

Yerköyden çok ünlü yazar ve Gazeteciler çıkmıştır. İşte bunlardan bir kaçı:

Saygı Öztürk, Öner Yağcı, Sinan Demirok, Seyfi Çelikkaya, Arslan Tekin gibi. Bana düşen görev, bu birbirinden değerli insanları yazmak ve geleceğe miras olarak bu kitabı bırakmaktır. Şimdiye kadar ilçemizi yönetenler bu insanlara sahip çıkmamışlardır. Dilerim bu kitaptan sonra tüm sanatçılarımız, yazarlarımız biraraya gelip başka eserleride ortaya koyarız. Yerköyün binlerce şiir, türküsü, ağıtları, mani – tekerlemeleri, masalları halen derlemeyi, kitaplaştırılmayı beklemektedir. Benim işim halk kültürleri araştırmacılığıdır. Bunları biraraya getirip yayınlayabilirsem, ne mutlu bana.

Buradan ilçenin yöneticilerine sesleniyor ve desteklerinizi bekliyorum. Kültürel kalkınma olmadan,ekonomik kalkınmanın bir anlamı yoktur. ”Köylerimizde yüzlerce yıl açık kalan “KÖY ODALARI”nı her köyümüzde açmalıyız. Kendi özümüze dönmek, Avrupa’nın sömürücü, ayrıştırıcı kültüründen kurtulmamız gerekir. Yerköy ilçesinde yetişen aydın, sanatçı, yazar, GAZETECİ, Bilim ve Hukuk, Siyaset insanlar arasında hiçbir ayrım yapmaksızın bu çalışmayı gerçekleştiriyorum. Doğduğum toprakları ve insanlarını seviyor, sayıyorum. Bu memleketin sanatçılarına sahip çıktığım gibi sorunlarınada sahip çıkıp sürekli çözümler üretiyor, teorik projeler yapıyorum.

Cennet parçası YERKÖY Halkının hepsine sevgi ve saygılarımı iletiyorum” dedi. Gazeteci PALABIYIK’ında köy şiirlerine kitapta yer verilecek. Yazarın yayınlanmış eserleri şunlardır:
1-KURTULUŞ SAVAŞI GÜNLÜĞÜ-Ali Galip Gençoğlu’nun kurtuluş savaşı anıları.
2-AMİK VE ANADOLU ÖYKÜLERİ-Öykü
3-ORTADOĞUYA AÇILAN ALTIN KAPI REYHANLI-Araştırma
4-HER YÖNÜYLE KIRIKHAN-Araştırma
5 BİZİM YERKÖY -Araştırma
5-YARALI DOĞAN-öykü
7-HER YÖNÜYLE KUMLU-Araştırma
8-SESSİZ ÇIĞLIK-Reyhanlı patlaması
YAZARIN TELEFONU:0543 2501041

Şiiri, öykü, romanı, derlemesi, eski fotoğraf, makale, ağıt, eski , türkü, masal, mani gibi edebiyat ürünü bulunan değerli hemşerilerim benimle irtibata geçerlerle kitabımın daha zengin içerikle sizlerin eline ulaşacağı muhakkaktır.

Sandıkta,dolaplarda bu tür materyallerin durmasının bir anlamı ve önemi yok. Kitaplaşınca, paylaşılınca daha değerli olacaktır.

İşte Yerköylü şairlerimizin bal tadındaki bazı şiirlerinden kısa dörtlükler veriyorum.

Köyümüzün altından büyük öz akar
Sılanın hasreti içimi yakar
Lale sümbülü mis gibi kokar
Hayali gözümden gitmez sılanın
ŞAHİN BAĞCI
Usandım ben gurbet ellerden
Ver çiftini.çubuğunu elime baba
Kurtulayım artık acı dillerden
Ver çiftini tutayım elime baba
AŞIK MECZUBİ

Zulüm etme ne olursun sen bana
Kül oldum aşkınla yana yana
Eğer biraz insafın var ise
Yetiş son nefeste mavişim bana
YÜKSEL NİHAL
Açtımı ola bizim köyün bağdemi
Çıktımı ola Kızılkaşın çiğdemi
Yeşerdimi armıtlığın keveni
Bizim ele bahar geldimi ola
İBRAHİM KOÇ
Vatan için hiçe saydı canını
Toprağı bıraktı asıl kanını
Unutamam ünvanını şanını
Vatan için şehit olan yavrular
MEHMET GÜLÜMSER
Titredi dizlerim,sarardı yüzüm
Çiçekdağında karı gördüğüm zaman
Odun alamadık,kömür alamamış
Feryat çığlığı duyduğum zaman
NEŞET İÇÖZ

Kadir dayım konuşurken terlerdi
İbiş cevizleri yolmamızı beklerdi
Dayım eşeğini seklemini yüklerdi
Hatırlanmı avucunan un yaladığımızı bibioğlu
SİNAN DEMİROK

Yerköye bağlı höyüktür köyüm
Ezelden beri yörüktür soyum
Aslımı sorarsan türkmen boyum
Deli Yüzbaşının torunuyum ben
MEMDUH ŞENOL

Bir gülün tenine değmedi hiç ellerin
Bu yüzden yumuşaklık nedir bilmezler
Çiçeksiz büyüttüler çocukları
ŞÜKRÜ ERBAŞ

Kara geldi bana baharım yazım
Günbe gün artıyor yürekte sızım
Durmadan yaş döküyor bu iki gözüm
Tükendi sularım selim kalmadı
AŞIK ÇELEBİ YARDIM

On metre kabut,dikişsiz gömlek
Her canlının sonu mutlaka ölmek
Mevlasına kavuşup murada ermek
Elveda dünya elveda dünya
ESAT ALP

Söz açıldımı umum-i Efkardan
Mangalda kül koymaz bizim aydınlar
Dert dinlemesin bir vatandaştan
Lügatta söz koymaz bizim aydınlar
MEHMET BAŞER

Demiryolu geçmiş iskelede kurulmuş
Eski Yerköy adıyla ünü duyulmuş
İpek yolunun geçtiği alanda kurulmuş
Yerköyü defterden sildikmi efendim
AHMET SARGIN

Hiç erermi yüksek dağların karı
Kırmızı gülden bal yapar arı
İnşallah cennettir atamın yeri
Bağımsız sallanan bayraklar adına
Ben atamı severim
İSMAİL KAHRAMAN

Doğduğum köyde krallar taç giymiş
Mamur bir beldeymiş eskiden beyim
Kayalar oyulmuş,maden işlenmiş
Tarih fışkırıyor taşından beyim
ALİ DOĞRUYOL

Yerköy-Çiçekdağı-Köseli birbirine karışmış
Dost olmuş,gardaş olmuş kucaklaşmış sarışmış
Kız alıp,kız vermiş kanı birbirine karışmış
Birlikte salaca omuzlar,halaylar çeker Yerköyüm,Çiçekdağım benim
ERHAN PALABIYIK         

Erhan Palabıyık
Erhan Palabıyık
Erhan PALABIYIK Gazeteci-Yazar-Araştırmacı. TOPLUMSAL MUHALEFET GAZETESİ 2017’İN EN POPÜLER İNSANLARINI SEÇTİ! 2017 HATAY VE TÜRKİYE’NİN, DÜNYA’NIN EN ÇOK KONUŞULAN ADAMLARI, OLAYLARI, EN İYİLERİ! Erhan PALABIYIK Gazeteci-Yazar-Araştırmacı.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.