ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Günün Kitapları | Değerlendirme: Gazeteci Özkan Saçkan

03.04.2024
92
A+
A-
Günün Kitapları | Değerlendirme: Gazeteci Özkan Saçkan

3 NİSAN TARİHLİ GÜNÜN KİTAPLARI

Kitapçıların raflarında yer alan, 6 kitabı sizler için yorumladım.

// İşte o kitaplar;

AY IŞIĞINDA KADINLAR: Ay ışığı yüzlerce yıl kadınlarla, daha doğrusu cadılarla ilişkilendirilmiş, cadıların büyülerini gecenin karanlığında, ay ışığının kılavuzluğunda yaptığı düşünülmüştür. Ay ışığı kadınlara hem yasak kılınmış, geceleri evlerinden çıkmamaları beklenmiş, hem de sırf bu yasak yüzünden fethedilmesi meşru ve hak halini almıştır.

KÜÇÜK ACILAR 40. Yıl: Yazar “Bütün hayatımla öğrendiğim şudur ki, ölümün büyük yalnızlığına bu büyük hazineyle gideceğim” diyor.

AYURVEDA VE KENDİNİ BULMA SANATI-DOSHALARIN DANSI: Ayurveda, uzun ve sağlıklı bir yaşam arayışının toplamıdır. Yeryüzündeki ilk ve en eski anti-aging tıp olan bu disiplin, kişinin kendisini gözlemlemesi, kendisine yaklaşması ve tanıması için yaratılmış bir fırsat ve insanı her katmanında şifalandıran bir kendini bulma sanatıdır.

NE MUTLU: Bir yanda ilkeler, edebiyat, devrim, aşk, dostluk ve aile, diğer yanda ihanet, siyaset, faşizm, haset, düşmanlık, zehirli aile ilişkileri…

OİDİPUS-PSİKOMİTOLOJİ SOSYOKÜLTÜREL AÇILIMLAR: Mehmet Bilgin Saydam’ın hazırladığı iki kitaplık çalışmanın bu ikinci cildi, psikanalitik ve klinik yorumların ağırlıkta olduğu birinci ciltle birlikte Oidipus kavramsallaştırmasına dair değerli bir başvuru kaynağı niteliğinde.

MEKTEPLİ CELLAT: Somut deneyimle dört dörtlük düş gücünün birleşimi, Lichtenberg’in tümcesini resmeden dehşet dolu bir hiciv çıkarmış ortaya.” –Neue Zürcher Zeitung.


//Her sene ay ışığında gece yürüyüşü yapıyorsak…

EZGİ Aksoy’dan AY IŞIĞINDA KADINLAR. Ay ışığı; resimde, edebiyatta, müzikte, kadim hikâye anlatıcılığında, yani sanatın her dalında bilinmezliği ve bilinmezliğin getirdiği gizemi, bilinmezliğe bağlı gelen tedirginliği ve ürkekliği temsil eder. Ay ışığı ayrıca yüzlerce yıl kadınlarla, daha doğrusu cadılarla ilişkilendirilmiş, cadıların büyülerini gecenin karanlığında, ay ışığının kılavuzluğunda yaptığı düşünülmüştür. Kitapta Betül Yılmaz’ın çizgileriyle hayat bulan bütün kadın hikâyeleri; gecenin karanlığında yolunu bulamamaktan çekinen, kaybolmaktan korkan, ancak bütün engellere rağmen yolundan dönmeyen, ay ışığının kısıtlı aydınlığında el yordamıyla ilmek ilmek kendi hikâyesini yaratan, alanında öncü olan, bir devrimin meşalesini tutuşturan ve hepimize ilham olan kadınların hayranlık verici hayatlarına ufak bir fener ışığı daha tutuyor.96 SAYFA.
(KARAKARGA YAYINLARI)


//Biçim veremediğimiz şeylerin biçimini almamak

ŞÜKRÜ Erbaş’tan KÜÇÜK ACILAR 40. Yıl. İlk kitap,ilk göz ağrım.Kanat alıştırmalarım. Önce Varlık dergisinde bir şiirler (1978), sonra Küçük Acılar’la (1984) dünyaya tuttuğum hayatım. Başlangıçta bilmiyordum, insanın sözle yeniden var olduğunu. “Biçim veremediğimiz şeylerin biçimini almamak” için bulduğum mucize oldu yazmak. Şiir giderek sonsuz bir insan hazinesine döndü. Şükrü Erbaş. 64 SAYFA.
(KIRMIZI KEDİ YAYINLARI)

 

 

 


//Yeryüzündeki ilk ve en eski anti-aging tıp

SEDA Shambhavi Kervanoğlu’ndan AYURVEDA VE KENDİNİ BULMA SANATI-DOSHALARIN DANSI. 6000 yıla yakın geçmişiyle kendini onlarca yüzyıla ve milyonlarca insana kanıtlayan kadim disiplin ayurveda, uzun ve sağlıklı bir yaşam arayışının toplamıdır. Bu kitap, sadece kendi sağlık sorunlarını çözen bir kadının ayurveda ile olan hikâyesini ve ayur vedanın onu nasıl dönüştürdüğünü değil, aynı zamanda tüm yönleriyle insan sağlığını ve manevi hayatı düzenleyen ve kendi içinde bütün olan sistemi de anlatıyor. 136 SAYFA.
(LİTERATÜR HAYAT YAYINLARI)

 

 


//İspanya toplumunun ikiye bölündüğü yıllar

ANTONİO Munoz Molina’dan NE MUTLU. İspanya toplumunun ikiye bölündüğü, ailelerde zıt fikirlerin düşmanlıklara yol açtığı, arzuların kolaylıkla ihanetlere dönüştüğü İç Savaş dönemini, usta bir anlatıcının merak uyandıran dolambaçları ve sürprizleriyle anlatıyor. Hem devrimcilerin hem de avangart edebiyatın cephesinde ön saflarda yıldızı parlayan yazar Jacinto Solana’nın kaybı sonrasında, sıkı yönetimin bitip eski defterlerin peşine düşüldüğü dönemde, devrimci yazara hamilik eden aileden genç bir edebiyat meraklısı, aile konağına gelerek Solana’nın izini sürmeye başlar. Arayışı boyunca Solana’nın yazdıklarını, ailesinin gerçek yüzlerini, dostlukları, ihanetleri, siyasi kavgaların terörünü, sanatsal tutkunun ruhunu bulur, her bulduğuyla da hikâyenin ve hayatın boyutu değişir. 272 SAYFA.
(SİA KİTAP)


//Değerli bir başvuru kaynağı niteliğinde

OİDİPUS-PSİKOMİTOLOJİ: SOSYOKÜLTÜREL AÇILIMLAR. M. Bilgin Saydam hazırladı. Psikanaliz nedir, nasıl çalışır? Tragedya nedir, neyi irdeler? Sophokles’in Oidipus odaklı tragedyaları bu sorulara yanıt vermek için başvurulacak örnek metinlerdir. Sigmund Freud’un Oidipus Karmaşası kavramsallaştırması Oidipus’u modern bireyin ruhsallığına dair yorumların merkezi imgelerinden biri haline getirmiş, çeşitli disiplinlerden katkılarla Oidipus figürü çok boyutlu bir imge ve simgeye dönüşmüştür.376 SAYFA.
(YAPI KREDİ YAYINLARI)

 

 


//Cellatlık eğitimi veren özel okul

PAVEL Kohout’tan MEKTEPLİ CELLAT. Bireyler mi daha hızlı yozlaşır, kurumlar mı? Hangisi hangisine hizmet eder, hangisi hangisini kollar bu yolda?Yazar, bu ezeli ve ebedi soruları acı bir gülümsemeyle, dozu düşmeyen kara mizah ve ironiyle, çekinmeden dile getiriyor: Cellatlık eğitimi veren özel okulun tek kız öğrencisi Lizínka’nın öğretim yılını ve bir dizi çarpıklığı anlatırken geniş yelpazede erkekliği tefe koyuyor. “Tüyler ürpertici ama aynı zamanda şahane kurgulanmış roman, Prag menşeli oluşunu her anlamda belli ediyor. Somut deneyimle dört dörtlük düş gücünün birleşimi, Lichtenberg’in tümcesini resmeden dehşet dolu bir hiciv çıkarmış ortaya.” Neue Zürche Zeitung. 568 SAYFA.
(ALFA YAYINCILIK)

 

//

 

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.