ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Günün Hikayesi | Ama söz vermiştik | Moris Levi

Günün Hikayesi | Ama söz vermiştik | Moris Levi

Genç bir çift evlendikten hemen sonra çıktıkları balayında nasıl oldu ise bir aksilik çıkmış ve 10 günlük planladıkları seyahatlerinin beşinci günü dönmek zorunda kalmışlar. Hevesi kursağında kalan genç gelin geri dönüş yolunda eşine dönüp demiş ki; “Bak biz daha balayında sayılırız, senden rica ediyorum, lütfen evimize döndüğümüzde 5 gün daha kapımızı kimseye açmayalım ve planladığımız balayının kalan günlerini başbaşa evimizde geçirelim. Kim gelirse gelsin kapıyı açmak yok! Tamam mı?” Eşinin söylediklerinde bir mahsur görmeyen delikanlı da söz vermiş .

Evlerinde sürdürdükleri balayının daha ikinci gününde bir akşamüstü çalan kapının sesi ile irkilmişler. Genç kadın daha kim geldiğini bilmeden “Kapıyı açmak yok ! Söz vermiştin.” diye bağırmış. “Peki tamam.” demiş genç damat ama perdeyi aralayarak da kimin geldiğine bakmadan edememiş. Bir de ne görsün? Bir yerlerden genç çiftin geri döndüğünü duyan damadın anne ve babası ziyarete gelmemişler mi? Genç çocuk eşine “Annem babam gelmişler ne yapacağız ?” diye sormuş . Gelin hemen parlamış. “Kim olursa olsun, bana söz vermiştin, kapıyı açmak yok” diye bağırmış Genç adam eşini üzmemek için sessizce kenara çekilmiş. Bir süre sonra da zavallı anne ve baba kapıyı çalmaktan usanıp gitmişler.

Aradan bir kaç saat geçmiş ister misiniz ki kapı bir daha çalmış. Gelin de hemen yerinden fırlamış “Açmak yok, kim olursa olsun söz vermiştin !” demiş. “Tamam, tamam” diye yanıtlamış damat ama yine perdeyi hafifçe sıyırıp bakınca da bu sefer gelinin anne ve babasının geldiğini görmüş ve; “Tamam açmayacağım tabi ki. Bu sefer de senin annen baban gelmişler” demiş.

Buz gibi bir hava esmiş. Bunu duyan genç gelin pencereye koşmuş bir süre anne babasına bakmış, sonra da gözyaşlarını kendiliğinden önce sessizce için için dökmeye ve de çok geçmeden hıçkırarak ağlamaya başlamış. Damat tabi ne yapacağını şaşırmış ve kekeleyerek “Ama sen bana söylemiştin ki…” diyecek olmuş ağlama yüksek sesle bağırarak oluvermiş. Bir yandan da hıçkırıklar arasında zor anlaşılabilir bir sesle “Evet, söylemiştim ama babam beni çok özlemiştir… ” sözleri duyulunca da damat önce “Ama söz vermiştik….” diye mırıldanmış sonra da çaresiz kapıyı açmış.

Gel zaman git zaman çiftin bir oğlan çocukları olmuş ve ailece çok sevinmişler. İşleri düzelen genç adam eşine istediğini bildiği bir takıyı doğum hediyesi olarak almış. İki yıl geçmeden bir ikinci oğlan da aileye gelince bu sefer de çiçeklerle gelmiş hastaneye. Sonra seneler geçmiş ve kadın bu sefer bir kız çocuk doğurmuş. O zaman eşi ona çok değerli takılar almış ve bütün aile için muhteşem bir ziyafet tertiplemiş. Kadın şaşkınlıkla kocasına sormuş; “Sana iki oğlan verdim bu kadar tezahürat yapmadın. Kız için bu kadar da sevinmen niye?”

Adam şişinerek şöyle demiş; “Tabi ki az bile! Sevinmem mi? Bir gün kapıda kaldığımda beni içeri alacak olan odur .

Hatice Elveren Peköz
Hatice Elveren Peköz
Yazar Biyografisi Hatice Elveren Peköz, Hatay’ın Alıtnözü’ne bağlı Yunushan Köyünde doğdu. Küçük denemelerle başladığı yazın hayatı ile kendi içinde de bir yolculuğa başlamış oldu. Türkiye Yazarlar Sendikası ve Kadın Yazarlar Derneği üyesi olan Peköz’ün kitapları; 2009’da ‘Zakkum Çiçeğim Mihri, 2010’da ‘Yeminli Kitap’ Adam Yayınları ve onu 2019 da Akademisyen Kitapevinden çıkan “Mecliste Aşk”(Film Hikayeleri izledi. Yazarın eserleri, uzun yıllar çeşitli wep sitelerinde (Uçan Süpürge, Antoloji, Özgür Pencere) vb. Yanı sıra, Çeşitli dergilerde, yerel ve ulusal (Cumhuriyet, Sabah, Milliyet) vb. gazetelerde yayımlandı. Bazı sanat etkinlikler dahilinde, öykü kısa film atölyelerine katıldı. Bu süre zarfında eserleri; “Ve Tanrı Aşkı Yarattı, Barışa Öyküler, Asiye Gün İnerken” vb. bazı ortak kitaplarda yer aldı. Yıllardır sinemaya merak sarmasıyla, video montaj, kısa film senaryo yazım atölye ve kursuna katılarak, sanat hayatında yeni bir perde daha aralamış oldu. Birçok film hikayeleri, öykü denemeleri ile çocuk kitap dosyalarıyla, yayıncısını bekliyor. Aynı zamanda, 2010’dan bu yana yaziatolyesi.com edebiyat wep sitesinin Editörlüğünü, içerik panel yönetimini yürütmektedir. 2009’da ‘Zakkum Çiçeğim Mihri, 2010’da ‘Yeminli Kitap,’ 2019 da Mecliste Aşk )Film Hikayeleri) Yazılarının ortak yayımlandığı kitaplar: Ve Tanrı Aşkı Yarattı, Barışa Öyküler, Asiye Gün İnerken. Peköz, bir kalıp içinde sınırlanmadan, Yazı Atölyesi edebiyat wepsitesinin yönetimiyle birlikte halen öyküler, şiirler, senaryo film hikayeleri yazmakla meşgul... *** Ödülleri: Türkiye Yazarlar Sendikasının Sanat günlerinde Öykü dalında Adinos Çiçekleri Ödülü, Körfez Gazetesinin kuruluş yıldönümünde ve Dörtyol, İlke Der’in düzenlediği edebiyat sanat günlerinde sanat ödülü. Eserlerinin Yayımlandığı Dergiler – Wepsiteler: “Güney Rüzgârı, Amik, Uçan Süpürge, Ardıç Kuşu, Turnalar, Özgür Pencere, Mut Çıtlık, Maviyaren, Antoloji, Pranga, Bağlaç, Şiir Akademisi, Edebiyat ve Sanat Akademisi, Çeşme, Güncel Sanat, Türk Edebiyatı dergisi, Kümbet Dergisi, Ekin Sanat, F Dergisi, Masa Dergisi vb. Ayrıca ulusal ve yerel olarak bazı dergi ve gazeteler... Katıldığı Yazı Atölyeleri: Medeniyetler Buluşması Film Festivali kapsamında gerçekleşen, sinema, belgesel, kısa film öykü atölyeleri, senaryo yazımı, video jenerik, kurgu montaj vb. uygulamalı dersler . HRT, Avrasya kentsel kalkınma derneğin düzenlediği ve senarist Düsraliye Şahan’ın, senaryo ders sunumunu gerçekleştirdiği kısa film, senaryo yazım atölyesi vb. Üye olduğu kuruluşlar: Türkiye Yazarlar Sendikası, Kadın Yazarlar Derneği. E-Posta : haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 37 82
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.