ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 26°C
Az Bulutlu

Ünlü yönetmenlerin bilinmeyen yönleri

30.01.2017
896
A+
A-
Ünlü yönetmenlerin bilinmeyen yönleri
Sinema denince akla gelen Hollywood ve türevleri içerisindeki en iyi, en çok kazanan ve en başarılı gişelere ulaşan yönetmenler gelir.
Sinemacılar ise genellikle büyük yönetmenlerin listesi yaparlar.
117 yıllık sinema tarihi içinde yaşamış ve halen yaşamakta olan yönetmenlerin sinemaya ve yönetmenlik sanatına yönelik çok büyük yaptıkları katkıları vardır.
Örneğin Alan Parker, David Cronenberg, Ridley Scott, John Carpenter, Ouentin Tarantino, Peter Greenaway ve Pedro Almodovar gibi.
David Cronenberg’i dışarda bırakmak mümkün değil.
Öte yandan klasik sinemanın büyük ustaları arasınd olanlarda; François Truffaut, Jean Luc Godard, Sidney Lumet, Elia Kazan, Passolini, John Huston, Robert Bresson, Alain Resnais, Vittorio De Sica, Robert Altman ve Visconti vb. isimleri anmadan olmaz.

Aşağıdaki listede sinema tarihine damga vurmuş filmlere imza atan yönetmenlerin davranışlarını, fobilerini, takıntılarını okuyacaksınız.

Bu sizi hayli şaşırtacak, belki de düşündürecektir?

W. GRIFFITH

D. W. GRIFFITH

W. GRIFFITH, subay babasının kılıcını ölene kadar şöminesinin başından ayırmamıştır. Saç dökülmesinden nefret eden Griffith, güneşin saçı beslemesi için kendine özel bir haşır şapka üretti. Aynı zamanda ırkçı kimliğiyle de dikkat çeken yönetmen, filmlerindeki siyahi rolleri bile beyazları boyayarak gerçekleştirmiştir.

ALFRED HITCHCOCK

ALFRED- HITCHCOCK

ALFRED HITCHCOCK, evinde verdiği partilerde tüm yemekleri maviye boyatıp renk ile iştah arasındaki ilişkiyi anlamlandırmaya çalışmıştır. Bir rahatsızlığı sonucu ameliyat ile göbek deliğini kaybeden Alfred, sette göbeğini açarak oyuncuları sık sık korkuturdu. Kadın kıyafetlerini giymekten haz alırdı. North by Northwest’in 44.dakikasında bir trende görülen turkuaz elbiseli şişman bir kadın vardır. Bunun Alfred olduğu iddia edilmektedir. Yumurtalardan  inanılmaz bir şekilde korkardı.

“Korkmaktan öte, tiksiniyorum. O hiçbir deliği olmayan, yuvarlak beyaz şeyler… Yumurtanın sarısının parçalanıp sıvısını akıtmasından daha tiksinç bir şey gördünüz mü? Kan neşelendirir, kırmızıdır. Ama yumurtanın sarısı, tiksinti vericidir. Hiç tatmadım. “

Tartışmasız o, babaların babasıdır. Bunu sinemadaki bütün büyük oyuncular kabul eder. Sinemanın en iyisi, en baba klasiklerin yönetmenidir. Döneminden öte bir adamdır. Listenin en başında olmayı ondan başka hak eden yok.

En İyi Filmleri:

-Psycho

-Rear Window

-Vertigo

-North By Northwest

CHARLIE CHAPLIN

CHARLIE- CHAPLIN

CHARLIE CHAPLIN, Chaplin’e benzeyenler yarışmasına katılmıştır ve yarışmayı kaybetmiştir. Time Dergisi’nin kapağında yer alan ilk yönetmen ve ilk aktördür. Kapitalizm karşıtı olduğu için ABD’den sürgün edilmiştir. O kadar kötü kokuyormuş ki bu yüzden bir yönetmen onunla çalışmayı reddetmiştir. Çorabından takım elbisesine kadar hiçbir giysisini değiştirmeden iki hafta dolaştığı bilinir. Aynı zamanda lastik fobisi vardır.

Charles ‘Charlie’ Chaplin, Büyük üstad. Komedinin üstadı. Yermeleriyle ünlü büyük baba tam 77’de film yönetmiştir.

En İyi Filmleri:

Modern Times

-The Great Dictator

-City Lights

-The Gold Rush

INGMAR BERGMAN

INGMAR-BERGMAN

INGMAR BERGMAN, ailesi o kadar katıydı ki bir kuralı çiğnediğinde tüm aile o evde yokmuş gibi davranırdı. Babası onu halı dövücüyle döverdi ve ardından günahlarının affedilmesi için babasının elini öpmek zorunda kalırdı. Küçükken bakıcısı onu bir morgun içine kilitlemiştir. Saatlerce orada kalmıştır. Filmlerinde hayaletleri işleyen BERGMAN, evine iki ruhun musallat olduğunu söylemiştir.

ROMAN POLANSKI

ROMAN- POLANSKI

ROMAN POLANSKI, 2. Dünya Savaşı’nda Almanmış gibi davranarak hayatta kalabilmeyi başardı. Karısı ve üç arkadaşı Charles Manson ailesi tarafından canice öldürüldü.

Roman Polanski, Kişiliği bir kenara filmleri iyi usta.

En İyi Filmleri:

-The Pianist

-Rosemary’s Baby

-Chinatown

-The Ghost Writer

HOWARD HAWKS

HOWARD-HAWKS

HOWARD HAWKS, Casablanca’yı yönetmesi için teklif verilmişti fakat karısı senaryoyu berbat bulduğu için geri çevirdi. Eşiyle ortak banka hesabındaki tüm parayı eşinin izni olmadan çekip at yarışlarına yatırmıştır. 

LUIS BUNUEL

LUIS-BUNUEL

LUIS BUNUEL, evinin arka bahçesinde sıçan, maymun, papağan, şahin, yılan, Afrika kertenkelesi ve bir sürü gri fare barındıran küçük bir hayvanat bahçesi yapmıştır. Farelerin birleşmesini izlemekten ayrı zevk alıyordu. Yemek buluşmalarına geç kalmasına asla tahammül edemezdi. Arkadaşları geç kaldığında tüm yemeği kapının önüne dökmüştür.

FEDERICO FELLINI

FEDERICO-FELLINI

FEDERICO FELLINI,  La Dolce Vita filmiyle ‘paparazzi’ terimini sözlüğe sokan kişidir. Penus isimli medyumu eşliğinde sürekli ruhlar alemi ile iletişime geçmeye çalışırdı. Fellini, bir grup insanın gözetimi altında uyuşturucu kullanmıştır. Hatta bunun ses kaydını bile yapmıştır. Kendine geldiğinde o uyuşturucu ile tatmin olamadığını dile getirmiştir.

STANLEY KUBRICK

STANLEY-KUBRICK

STANLEY KUBRICK, tipografi takıntısı vardı. Yazı tipleri üzerine devasa bir kitap koleksiyonu vardı. Hayvanlara karşı zaafı vardı. Köpeği hasta diye çekime aylarca ara vermişliği bile vardır. Hatta bir keresinde Full Metal Jacket filminin setinde bir tavşan ailesinin kazayla ölmesi sonucu o günkü çekimi iptal etmiştir. Çoğu şeyden inanılmaz derecede korkardı. Mikroplardan korktuğu için, ekipte grip olan biri sete asla gelemezdi. Şoförünün arabayı hızlı kullanmasını yasaklamıştı. Bir keresinde kendi dişçisini Bronx’tan Londra’ya getirtmişti. Dişçisinin lisansı İngiltere’de geçerli olduğu için tedaviyi Amerika Elçiliğinde yapmak zorunda kaldılar. Bir rivayete göre Neil Armstrong’un aya inme videosu tamamen sahtedir ve bu görüntüleri Kubrick yönetmiştir. Fakat buna dair bir kanıt yoktur.

Stanley Kubrick Vietnam takıntılıdır kendisi. Fakat filmleri kişiliğinin ötesindedir Kubrick’in.

En İyi Filmleri:

-The Shining

-Clockwork Orange

-2001: A Space Odessey

-Full Metal Jacket

ORSON WELLES

ORSON WELLES

ORSON WELLES, iç çamaşır fetişiydi. Sevgililerinden söylediği şeyleri giymelerini isterdi. Elizabeth Short’u onun öldürdüğünü düşünüyorlardı fakat hiçbir zaman tam olarak gerçeğin ne olduğu ortaya çıkmadı. Alfred H. gibi değişik bir şaka anlayışı vardı. İdrar ile birleştiğinde kırmızı renge dönüşen bir karışım bulmuştu. Bir partide havuza bundan döktü ve havuza idrarını yapanları anlamış oldu. Daha sonra havuzun içinde çıngıraklı yılan olduğunu söyleyip panikle havuzu boşalttırdı.

Orson Welles Kendisi ayrı bir dünyadır. Anlatılmaz, filmleri izlenir. Çünkü kendisi yazar, yönetir, oynar.

En İyi Filmleri:

-Citizen Kane

-Touch Of Evil

-Vérités Et Mensonges

-Mr. Arkadin

JOHN FORD

JOHN-FORD

JOHN FORD, sert yapılı bir yönetmendi. Setteki herkes ondan korkardı. Taktığı siyah göz bandıyla ünlenmişti. Çekimlerin dört gün geriden geldiğini söyleyen yapımcı karşısında senaryodan rastgele dört sayfa yırtıp “şimdi zamanında gidiyoruz” demiştir.

MARTIN SCORSESE

MARTIN-SCORSESE

MARTIN SCORSESE, bir filminde Çin’in Tibet’e gerçekleştirdiği yıkımı anlatması Çin tarafından eleştirilmiş ve Tibet’e girişi ölene kadar yasaklanmıştır.

Martin Scorsese, DeNiro ve DiCaprio’nun Akademi Ödülü alamamış olmasını Scorsese laneti olarak tanımlasalar da İtalyan sevdalısı üstad Martin filmleriyle Oscarlık olduğunu defalarca kanıtlamıştır.En İyi Filmleri:

-Goodfellas

-The Wolf Of Wall Street

-The Departed

-Shutter Island

-Taxi Driver

DAVID LYNCH

DAVID-LYNCH

DAVID LYNCH dokularını incelemek için hayvanları kesiyordu. Kadavraları parçalara ayırdıktan sonra onları dikerek deri ve iç organları kalaslar üzerine germekten hoşlanıyordu.

David Lynch, O saçlar niye öyledir bilemeyiz ama “Senin olayın nedir lan?!”da diyemeyiz. Lynch’tir o çünkü.

En İyi Filmleri:

-Muholland DR.

-Twin Peaks

-Elephant Man

-Blue Velvet

DARREN ARONOFSKY

DARREN- ARONOFSKY

DARREN ARONOFSKY, Requiem for a Dream ile insanların algılarını bozmuştur. Bu filmi için Sara Goldfarb, Jennifer Connelly ve Jared Leto’dan bir ay boyunca şeker yememelerini ve seks yapmamalarını istedi. Filmi izlediğiniz zaman nedenini gayet net anlıyorsunuz.

TIM BURTON

TIM-BURTON

TIM BURTON  kostüm ve dekor takıntısı yüzünden çekimleri uzatan isimlerden. Önceden hazırlanmış sahne dekor ve kostümleri çekim sırasında kafasına yatmazsa her şeyi durdurup o an içinden ne geliyorsa, neyin yakışacağını düşünüyorsa o biçimde dekor ve kostümleri değiştirirmiş.

QUENTIN TARANTINO

QUENTIN-TARANTINO

TARANTINO‘nun ayak fetişisti olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Pulp Fiction’daki meşhur ayak masajı, Kill Bill serisiyle Uma Thurman’ın ayaklarını ne kadar beğendiğini sürekli dile getirmesi ve Death Proof filmi bunu açıkça belli ediyor.

Quentin Tarantino Kanın ve vahşetin, maceranın ve adrenalinin babası. Yaptığı her film klasik niteliğinde olan adam. Ne desek boş, nitekim Tarantino tarihi iplemeyip filminde Hitler’i katletmiş adamdır.

En İyi Filmleri:

-Kill Bill

-Pulp Fiction

-Reservoir Dogs

-Django Unchained

-Inglourious Basterds

STEVEN SPIELBERG

STEVEN-SPIELBERG

STEVEN SPIELBERG,  storyboard konusunda fazlaca hassas bir isim. Steven Spielberg ‘storyboard’suz sete ayak basmayanlardan.

Steven Spielberg Filmlerinden önce film çekmiş olması olay olan büyük üstad. Bir söyleşide her yıl yollanan binlerce senaryodan hiç birini seçmediğini söylemiştir.En İyi Filmleri:

-Saving Private Ryan

-Schindler’s List

-Artifical İntelligence: AI

-Cach Me If You Can

Francis Ford Coppola

Kendisi Godfather serisini sinema tarihine kazandıran adamdır.

En İyi Filmleri:

-The Godfather

-The Godfather: Part II

-Apocalypse Now

-The Godfather: Part III

Woody Allen

Woody Allen; Sinemanın komik ve duygusal yönetmeni. Bu adamı sevmeyen yoktur herhalde.

En İyi Filmleri:

-Annie Hall

-Midnight In Paris

-Sweet And Lowdown

-Vicky Cristina Barcelona

Clint Eastwood

Clint Eastwood Oyunculuğu kadar yönetmenliğinin de üst seviyede olduğunu kanıtlamıştır kendisi. Sinemanın altın çocuğu teriminin ta kendisidir. O kadar çok klasiği var ki sadece birkaçını yazabileceğim. Şimdiden affola.

En İyi Filmleri:

-Unforgiven

-Million Dollar Baby

-Mystic River

-Changeling

-Letters From Iwa Jima

Ridley Scot

Ridley Scot Yüzündeki ciddi ifadesiyle küçük dağları ben yarattım pozundadır ki yaratmıştır. Efsaneleri yaratmış ve izleme zevkini bize bırakmıştır.

En İyi Filmleri:

-Alien

-Blade Runner

-American Gangster

-Gladiator

Brian De Palma

Brian De Palma, klasikleri başka klasiktir. İnsanı kendinden alır götürür. Bir de Al Pacino’lu oldu mu tadından yenmez.

En İyi Filmleri:

-Scarface

-Carlito’s Way

-The Untouchables

-Mission: İmpossible

George Lucas

George Lucas, Akademi ödül vermemiş, o da Akademi’yi hiç iplememiştir zaten. Kültlerin yaratıcısı müthiş adam. Bu sebeple sinemaya adını elmas harflerle yazdırdığını söyleyebiliriz.

En İyi Filmleri:

-Star Wars Serisi

-Indiana Jones Serisi (Yaratıcı)

-American Graffiti

-THX 1138

Peter Jackson

Peter Jackson, Tolkien’in sinemadaki temsilciliğini üstlenmiş, kar marjlı yönetmen. Yine de severiz kendisini, candır.

En İyi Filmleri:

-Lord Of The Rings Serisi

-Hobbit Serisi

-Heavenly Creatures

-King Kong

James Cameron

James Cameron

Sinema tarihinin en yüksek hasılatlı filmlerinden birkaçı Cameron imzalı. Kendini ard arda kanıtlamış, filmlerini çoğu insanın ezbere bildiği yetenek timsali yönetmen.

En İyi Filmleri:

-Aliens

-Titanic

-Terminator 2: Judgment Day

-Avatar

David Fincher

David Fincher, Brad Pitt’in yönetmeni diye anılır fakat aslında Brad Pitt bir David Fincher oyuncusudur demek daha doğrudur. Kariyerini müthiş filmlerle süsleyen bir adamın filmlerinde Brad’i görmek tezat değildir nitekim.

En İyi Filmleri:

-Fight Club

-Se7en

-The Social Network

-The Corious Case Of Benjamin Button

-Zodiac

-The Game

Christopher Nolan

Christopher Nolan, Düşündüren adam. Batman’a felsefesini oturtan, rüyalarda gezen, zamanda notlarla yolculuk eden bir de yetinmeyip sihirbazlığa merak salan bir sinematografiye sahip olmak kolay değil. 10 filmle bunu başardıysa helal olsun demekten başka çare yok.

En İyi Filmleri:

-Dath Knight Üçlemesi

-Inception

-Memento

-Following

-The Prestige

William Wyler

William Wyler, Eskilerden bir baba. Onun yanında oyuncular öğretmenlerinin yanındaki öğrenciler gibi hareket ederlermiş.

En İyi Filmleri:

-Ben-Hur

-Roman Holiday

-Best Years Of Our Lives

-Funny Girl

Akira Kurosawa

Akira Kurosawa, Japon babalardan. Hatta Japon babaların Hitchcock’u diyebiliriz.

En İyi Filmleri:

-Seven Samurai

-Yojimbo

-Ran

-Rashomon

Kathryn Bigelow

Listeyi bir kadınla süslemesek olmazdı. Hem de Oscar’lı yönetmen bir kadınla. Başarısını kanıtlamış, kimsenin gölgesinde kalmamış bir yönetmendir Bigelow. Erkek egemen bir meslekte kendi ayaklarının üstünde burmasını bilmiş, en erkeksi filmleri de bir bir çekmiştir nitekim.

En İyi Filmleri:

-Hurt Locker

-Zero Dark Thirty

-Point Break

-Strange Days

Alfonso Cuaron Orozco

Alfonso Cuaron Orozco, Mexikalıdır aslen. Yine de zorlukları bir bir aşıp kendini kanıtlamıştır. Filmleri izlenmeye doyulamayan dakikalar yaşatır.

En İyi Filmleri:

-Gravity

-Children Of Men

-Y Tu Mama También

-A Little Princes

Ang Lee

Ang Lee, ödüllerden başını kaldıramayan Tayvan’lı babayı da unutmamak lazım. En iyi filmlerinin çoğu animasyon fışkırsa da biz onu çok sevdik.

En İyi Filmleri:

-Life Of Pi

-Brokeback Mountain

-Wu Hu Cang Long

-Hulk (2003)

Guillermo del Toro

Guillermo del Toro o ne hayal dünyasıdır öyle, o ne yetenektir. Yönetmenler arasında birkaç örneği olan nadir adamlardan biri daha. Bkz. Quentin Tarantino

En İyi Filmleri:

Pan’s Labyrinth

-Hellboy Serisi

-Cronos

-El Espinazo Del Diablo

-Pasific Rim

Listede adı geçen ve geçmeyen yönetmenler
1- Stanley Kubrick
2- David Lynch
3- Akira Kurosawa
4- Ingmar Bergman
5- Alfred Hitchcock
6- Sergio Leone
7- Francis Ford Coppola
8- Orson Welles
9- Sergei M. Eisenstein
10- Brian De Palma
11- Bernardo Bertolucci
12- Steven Spielberg
13- Fritz Lang
14- Michelangelo Antonioni
15- Andrei Tarkovski
16- Billy Wilder
17- Federico Fellini
18- Charles Caplin
19- Luis Bunuel
20- Roman Polanski
21- Krzysztof Kieslowski
22- Martin Scorsese
23- Terrence Malick
24- Darren Aronofsky
25- Woody Allen

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.