ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Eğitimin Güncel Sorunları | Hatice Sönmez Kaya

31.01.2020
28.255
A+
A-
Eğitimin Güncel Sorunları | Hatice Sönmez Kaya

Eğitimci Yazar

Kırşehir Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından ‘Eğitimin Güncel Sorunları’ adlı söyleşi Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlendi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ve Eğitimci Yazar Hatice Sönmez Kaya, Eğitimin güncel sorunlarına değindiler.

Açılış konuşmasını yapan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Kırşehir Şube Başkanı Mahmut Börekçi, söyleyişinin konu başlıklarına değindi. ÇYDD Kırşehir Şube Başkan’ı Mahmut Börekçi, “Çocuklarımızın ve ülkemizin geleceğinin güvencesidir. Söyleyişimizin konu başlıkları şu şekildedir. 2019-2020 Eğitim öğretim yılı, her yıl değişen sınav sistemi, öğrenci yerleştirme kargaşası ve öğretmen atamaları, eğitimin niteliği, eğitim bütçesinin eşit olmayan dağılımı, eğitim programlarını bilimsellik üzerinden güncellenmesi, eğitimin laiklikten uzaklaştırılması, cinsiyet eşitsizliklerinin ortadan kaldırılması“ diye belirtti.

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI YILDIRIM KAYA, “ÖĞRETMENİNE SAHİP ÇIKMAYAN BİR TOPLUM EĞİTİMİNE SAHİP ÇIKAMAZ”

CHP Ankara Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen ‘Eğitimin Güncel Sorunları’ adlı söyleşide eğitim sisteminde yaşanan sorunlara ve çözüm önerilerine değindi. Kaya, “Türkiye’de 13 yıllık eğitimi zorunlu hale getirmezseniz 4+4+4’le bu işi çözebileceğinizi aslında alacağınız yol eğitimle hesaplaşma yoludur. Öğretmen yetiştirmeden eğitimi gerçekleştirme şansınız yok. Demokratik, bilimsel bir eğitim sistemi yapacaksanız, önce öğretmenin donatılması gerekiyor. Öğretmenine sahip çıkmayan bir toplum eğitimine sahip çıkamaz. Cumhuriyet eğitimle kurulmuştur. Neyle kurulmuşsa da onunla yıkılır. Bugün karşı karşıya olduğumuz durum eğitimin temeline dinamit koymaktır” diye konuştu.

EĞİTİMCİ YAZAR HATİCE SÖNMEZ KAYA “KADIN, YAŞAMIN ÖZNESİDİR”

Eğitimci Yazar Hatice Sönmez Kaya, kız çocuklarının eğitim olanaklarının artırılması konusuna değindi. Toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin aşılmasında en önemli adımın kız çocuklarının okutulması ve kadının sosyal hayat içerisinde yer alması gerektiğini söyleyen Kaya, eğitimde temel kriterin bilimsellik olması gerektiğinin üstünde durdu.

Eğitimci Yazar Hatice Sönmez, “İnsanı geliştiren besleyen, aileden, okuldan ve çevreden aldığı eğitimdir. Eğitimli insan, yaşam ırmağında boğulmadan yüzmeyi öğrenen kişidir. Çocuklarımızın, gençlerimizin iyi bir eğitim görmesi sorunlarımızın en başında gelmektedir. 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılına başladığımız şu günlerde müfredatla ilgili hayal kırıklığı yaşıyoruz. Bilimin olması gereken yere inancın yerleştirilmeye çalışılması toplumu ileriye götürmez. Yönetenlerin kadın üstünden baskısı, erkekleri yüceltirken kadını sosyal hayattan dışlamaktadır. Bunun çözümü kız çocuklarının okutulmasıdır. Kız çocuklarımızın eğitime daha çok önem vermeliyiz. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin temelini oluşturan ataerkil düzen için de bireyselleşmek isteyen kadının cabaları mutfağının evinin dışında da gelişebilir. İyi yetişmiş kız çocukları hem ailesine hem çevresine yararlı olur. Bir kadın anne, doktor, oyuncu olabilir. Kadın kendine güvenir kendisini geliştirirse çocuğuna da yol gösterebilir ve kadın yaşamın öznesidir. Özgür çocuklar, özgür oğullar yetiştirebilir. Yetiştirilen erkek çocuğu, iyi bir baba, abi ve evlat olur,” diye aktardı.

Söyleşiye CHP Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan, Kırşehir Belediye Başkan’ı Selahattin Ekicioğlu, Kastamonu CHP il Başkan’ı Hikmet Erbilgin katıldı. Söyleşi sonrası CHP Ankara Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya ve Eğitimci Yazar Hatice Sönmez Kaya kitaplarını imzaladı. Satışı yapılan kitapların gelirlerinin öğrencilere burs olarak verileceği aktarıldı.


Hatice Sönmez Kaya
Hatice Sönmez Kaya
ÖZYAŞAM ÖYKÜSÜ: Kırşehir’de doğdu. İlk ve Ortaokulu doğduğu kentte okudu. Babasının Köy Enstitüsü geleneğinden olması, mesleğini seçmesinde etkili oldu. Nevşehir Kız Öğretmen Okulunu yatılı olarak bitirdikten sonra, Eskişehir Anadolu Üniversitesinde Eğitim Ön Lisansı bitirdi. Köy ve kasabalarda, kent merkezlerinde ve özel okullarda olmak üzere otuz sekiz yıl Sınıf Öğretmenliği yaptıktan sonra emekli oldu. 2015 yılında Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfında “Yazma” ve 2016’da “Felsefeye giriş” Seminerlerine katıldı. Çağdaş Türk Dili, Ekin Sanat, Deliler Teknesi, 14 Şubat Dünyanın Öyküsü, İzmir Adabelen, Yeni Dönem Edebiyat dergilerinde yazı ve öyküleri yayınlandı. “ÜŞÜ” adlı öykü kitabı; Nisan 2017 tarihinde, Hatice Sönmez Kaya adıyla Kanguru yayınlarından çıktı. Kitap dosya aşamasında ‘Arif Baş Öykü Yarışması’nda dil ve anlatım özeni nedeniyle özel ödül plaketi aldı. ‘Yasaklı Gülüşler’ adlı öyküsü “Deli Zeynep Yarışmasında ikinci oldu. Ankara’da yaşamaktadır. İletişim Bilgileri: Hatice Sönmez Kaya İletişim: htcky05@yahoo.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.