ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Diyarbakırlı Niyazi  Usta / Nuri Kaymaz

09.08.2018
2.648
A+
A-
Diyarbakırlı Niyazi  Usta / Nuri Kaymaz

Ben Türkiye’nin en iyi terzisiyim; bu ünümden dolayı herkes her yerden bana elbise diktirmeye gelir. Hapiste olmasaydım sizde elbise diktirmek için benim dükkanıma gelecektiniz”

 

Diyarbakırlı bir terzi aynı zamanda 12 Eylül öncesinde Diyarbakır’da bağımsız belediye başkanlığı yapan mehdî Zana’nın ustasıdır.

Bölgede doğup büyüyenler dışında pek kimse tanımaz Niyazi  Ustayı. Onu din bilgini babanın sosyalist oğlu Silvanlı’dIr. Babasının din bilgini olmasından dolayı geniş bir kültürü vardır. Bu da bir sosyalist olarak gericilerle tartışırken, hep elini güçlü kılmıştır.

Niyazi  Usta,12 Martta gözaltına alınıp 1 yıl hapis yattıktan sonra çıkmıştır. Türkiye’nin en çalkantılı yıllarında, devlete sol siyasetlere farklı sosyalist eğilimlerdeki Kürt gruplarıyla ilişkilerine kadar uzanır Niyazi  Usta’nın öyküleri.

12 Martta evi ve dükkânı basıldığında, Niyazi  Usta’nın kitaplarına, dergilerine el konulur. Aralarında Engels’inde bir resmi vardır. Polis elindeki Engels’in resmini göstererek, “bu kimdir?” diye sorar. Niyazi  Usta hiç tereddüt etmeden yanıtlar.

“O resim şeyh “Seda’nın resmi” der.

Yasak yayın bulundurmaktan yargılanır ve beraat eder. Bu kez de bölücülükten dava açılır. Askeri savcı, “senin 141/4 ve 142/3 maddelerini ihlal ettiğin iddia ediliyor! Ne diyorsun?”

Niyazi  Usta, kendinden emin,”Hakim Bey TCK’nın 500 küsur maddesi vardır, ama hiç birisi bana uymaz” der.

Savcı tekrar sorar; “ Bir çok insanın senin dükkanına girip çıktığı söyleniyor. Peki buna ne diyorsun?”

Niyazi  Usta ısrarlıdır; “Ben Türkiye’nin en iyi terzisiyim; bu ünümden dolayı herkes her yerden bana elbise diktirmeye gelir. Hapiste olmasaydım sizde elbise diktirmek için benim dükkanıma gelecektiniz” der.

Savcı, Niyazi  Usta’nın sözlerini ister istemez tutanaklara geçirir. Onu ve beraber yargılandığı arkadaşının kulağına fısıldayarak; “Türkiye’nin en ünlü terzisi olduğumu mahkemede tescil ettirdim der.

Bir gün bir eve misafirliğe gider. Ev epeyce kalabalıktır. Diyarbakır’ın tanınmış ailelerinden birçok kişi de ordadır. Sonra bir yabancı odaya girer. Kısa bir tanışma faslından sonra konuk, gösterilen yere oturur.

İçlerinden biri; “falanca Cizrelioğlu, filanca Cemiloğlu, Mehmetoğlu, iskenderoğlu, sözleri art arda sıralar. Sonunda söz sırası Niyazi  Ustaya gelir.

Niyazi  Usta, asalet ve unvanından nefret eder, ama asalet unvanında kullanmaya da ihtiyaç vardır.

Niyazi  Usta yanıt olarak; “Ben Niyazi  Eşşekoğlu!” der.

Niyazi  Usta’nın esperileri bununla bitmez.

Bir gün Ankara’da ablasının evini bulamayan adama, gence bağırır;

“Ulan o… çocukları! daha evin yolunu bulamıyorsunuz birde devlet kurmaya kalkıyorsunuz! Diye çıkışır.

Yine dişinin ağrıdığı bir günde Niyazi  Usta’nın dudaklarının kıpırdadığını gören bir arkadaşı kızdırmak için sorar;

“Ne o Niyazi, dua mı ediyorsun? Onu ise her koşulda yanıtı hazırdır.

“Eeeee, ne yapalım oğlum? Bize din afyondur dediler, bende dişlerimi uyuşturup ağrısını dindirmek için dua ediyorum” der.

Onun hiç unutulmayan sözlerinden biri, 12 martta tutuklama istemiyle hakim karşısına çıkartıldığında söyler.

Hakim ona sorar; “Senin vatanı bölmek istediğin iddia ediliyor. Ne diyorsun Niyazi?”

Usta, kendi yorumuyla cevaplar; “Vatan hıyarmıdır da ben böleyim hakim bey der, ve böyle çok esperili ve düşündürücü sözleriyle kitaplaşmış olur.

Niyazi Usta,1977 yılında kanser hastalığına yakalanarak hayatını kaybetmiştir.

 

Zevkle okuduğum Kitap; Ruşen Arslan’ın Niyazi Usta – Doz yayınlarından çıkmıştır.

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.