ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Collect Gallery Yeni Sezonu Richard Bartle’ın “Atlama Taşları” Adlı Sergisiyle Karşılıyor

Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------

Collect Gallery yeni sezona, İngiliz sanatçı Richard Bartle’ın kişisel sergisi “Atlama Taşları” (Stepping Stones) ile başlıyor. Sanatçının son dönem çalışmalarından oluşan üç seriyi bir araya getiren sergi, 14 Eylül-10 Ekim 2022 tarihleri arasında Collect Gallery’nin Tophane ve Juma’daki mekânlarında izleyiciyle buluşuyor. Sergi, Bartle’ın İstanbul’un büyüleyici ve hayrete düşüren sokak dokusunun karşılaşmalarıyla ortaya çıkan bir gerilimi aşma hâliyle, 18 yıllık dilsel, tarihsel ve kültürel araştırmalarının kavramsal alt yapısını oluşturduğu makro ve mikro ölçeklerdeki resim, heykel ve enstalasyon çalışmalarını bir araya getiriyor.

Sanatçının, Kadıköy’ün insan yapımı kayalık sahili boyunca koşarken karşılaştığı manzaradan esinlenerek oluşturduğu çalışmalar sadece kendi yolculuğunun, kayaların ve sokakların hikâyesini değil, aynı zamanda izleri kayalar ve çatlaklar arasında ya da bu kayaların yüzeyine yaptıkları grafiti şeklindeki muhalif müdahalelerde görülen, bu alanları işgal eden yerel halkın hikâyesini de anlatıyor.

Bartle’ın, İstanbul’da yaşama ve çalışma deneyimi ile Osmanlı ve Pers hanedanlarının minyatür ressamlarının çalışmalarından etkilenerek oluşturduğu büyük ölçekli enstalasyonlarının ana konsepti; minyatürcülerin yöntem ve stillerine, ayrıca dönemin zanaatkar atölyelerinin özgün sınır ve hiyerarşilerine odaklanıyor. Eserlerin kendisi, İstanbul’un peyzajını ve mimarisini kaynak malzeme olarak kullanıp şehrin dokusuna, sokak sanatına ve halk anlatılarına atıfta bulunuyor. Farklı bakış açılarından şehir ve deniz boyunca bakarken, seyirciyi İstanbul sokaklarında sürükleyici ve samimi bir yolculuğa çıkarıyor.

Şehirde dolaşırken topladığı her moloz parçasının sanata dönüşme potansiyeli ile bulduğu şeyleri keşfetme, belgeleme ve üzerinde düşünme süreci, her işi oluşturan bağlam hâline geliyor. Serilerin odak noktasını İstanbul gözlemleri, sokaklar, karakterler ve karşılaşmalar oluşturuyor. Tüm çalışmalarının kökeninde, kentsel çevrenin maddiliği hakkında tamamen içgüdüsel bir hareketle, yüzeyde gezinip şehrin katmanları arasındaki tarihselliği arayan sanatçı, buluntu nesneleri doğal çağrışımları ile simulakrayla anlatının olanaklarından yola çıkıyor.

 

Seçkiye dair seçilmiş görseller için tıklayınız. 

Basın Ön Gösterim

Sergiyi 14 Eylül Çarşamba günü, saat 14:00’te, sanatçı eşliğinde gezmek isterseniz bu maili cevaplayarak katılım durumunuzu bildirebilirsiniz.

Sergi Açılışı

 Sergi açılışı 14 Eylül Çarşamba günü, saat 18:00’de Collect Gallery’nin Tophane ve Juma’daki binalarında gerçekleşecektir.

Detaylı bilgi ve söyleşi talepleri için lütfen iletişime geçiniz:

Burcu Dimili

burcudimili@gmail.com

+90 (554) 458 33 13

 

Ziyaret Saatleri:

Salı – Cumartesi: 11:00 – 18:00

 

Adres:

Collect Gallery / Tophane: Hacımimi, Karabaş Cd. No:2/3, 34425 Beyoğlu/İstanbul, Turkey

Collect Gallery / Juma: Kemankeş Karamustafa Paşa, Mumhane Cd. No:50, Beyoğlu/İstanbul

 

İletişim:

0530 519 91 22

https://collect-gallery.com

info@collect-gallery.com

 


 

Collect Gallery Opens the Season with Richard Bartle’s“Steppingstones”

Collect Galleryopens the new season with English artistRichard Bartle’ssolo exhibition “Steppingstones”. Bringing three series consisting of the artist’s recent period work, the exhibition will be on view from September 14th to October 10th, 2022,atCollect Gallery’s venues in Tophane and Juma. Bartle’smacro and micro scale paintings, sculptures and installations,the foundations of which the artist built onto philological, historical, and cultural research going back 18 years, is combined here with his overcoming the tensionarising from his encounters with İstanbul’s enchanting and astonishing urban fabric.

The artist’s works, inspired by scenes he came across while running along the man-made rocky shore in Kadıköy, tell not only the stories of his own journey and of the rocks themselves, but also those of the locals who occupy those spaces, the traces of which are found between these rocks and cracks, or through the citizens’ dissenting interventions in the form of graffiti on the surfaces of these rocks.

The main concept behindBartle’s large-scale installations – which were inspired by his experiences living and working in İstanbul, as well as the works of miniature painters in the Ottoman and Persian imperial courts – focuses on the methods and styles on miniature artists, and the unique limitations and hierarchies within the crafts workshops of the period. The works themselves use İstanbul’s landscape and architecture as their source material, referencing the city’s fabric, street art, and folk narratives. They take the audience along for a gripping and sincere journeythrough the streets of İstanbul while taking in the sights along the city and the shore through various points of view.

The debris that the artist collects during his walks in the cityeach carry the potential to become a piece of art, the process of discovering, documenting, and ruminating about which becomes the context that constitutes each work.Observations about İstanbul, the streets, characters, and encounters make up the focal point of the series. The artist seeks at the root of each work the historicity between the city’s layers as he strolls along the surface in an instinctual act tied to the materialism of the urban environment – setting out with his found objects, theirassociations, and the narrative possibilities of simulacra.

For a selection of images from the exhibition, click here.

Press Preview

If you wish to view the exhibition on September 14th, Wednesday at 14:00, accompanied bythe artist, RSVP to this email.

 

Exhibition Opening:

The exhibition will open on September 14th, Wednesday at 18:00, at Collect Gallery’s venues inTophaneandJuma.

For detailed information and interview requests, please contact:

Burcu Dimili

burcudimili@gmail.com

+90 (554) 458 33 13

 

Visiting Hours:

Tuesday – Saturday: 11:00 – 18:00

Address:

Collect Gallery / Tophane: Hacımimi, Karabaş Cd. No:2/3, 34425 Beyoğlu/İstanbul, Turkey

Collect Gallery / Juma: KemankeşKaramustafaPaşa, Mumhane Cd. No:50, Beyoğlu/İstanbul

 

Contact:

0530 519 91 22

Home

info@collect-gallery.com

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.