ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Çanakkale Conkbayırı Savaşları | Cemil Conk

Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine yer alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde edebiyat, sanat, Kitap, Sinema, resim, müzik, Edebi yazım tarihi vb. pek çok farklı alandan Yazı Atölyesi Edebiyat platformu bünyesinde sizlerin de yer alacağını düşünüyoruz. Bu amaçla sizlerden gelen edebi değeri olan öykü, hikâye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, film tanıtım vb. yazıları, yazar biyografisi, Türkiye ve dünya klasik edebiyatına ilişkin anı, eleştiri yazılarla eserlerinize yer veriyoruz. 2009’dan bu yana yayın hayatını kararlılıkla sürdüren Yazı Atölyesi, bir antoloji niteliği taşımaktadır. Yazı Atölyesi bünyesinde, edebiyat ve sanata gönül vermiş çok değerli yazım emekçilerinin kitap tanıtımları ve eserlerinin yer almaktadır. Kısaca sizlerin katılımıyla dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------

Kitap tanıtımı / Aydın Ayhan

ÖLDÜRMEYEN ALLAH ÖLDÜRMEZ
(ECEL GELMEYİNCE ÖLÜNMEZ
)

İngilizler çekilirken Arıburnu’nda şimdi Mehmetçik Abidesinin bulunduğu yerdeki Türk siperlerinin altına açtıkları ilk lağımı patlattılar. Birinci lağım patlayınca pek çok askerimiz toprak altında kaldı. Fakat biraz gecikmeyle ikinci lağım patladığında toprak altında kalanların pek çoğu diri olarak yukarı fırlatılarak kurtuldular. Bugün halâ Gelibolu’da patlatmak için kazılmış bu tür dehlizlere, lağımlara rastlanır.

Bu olayı Atatürk’ün anlatmış olduğunu 19 Fıkra kumandanı Şefik Bey 25 Nisan1955’de;
57.Alay şehitliğinin iki yüz metre kadar ilerisinde sağ tarafta, Korku Deresi’ni geçince görülen Mehmetçik Abidesi önünde Avusturyalı ziyaretçilere anlatmıştır.

Cemil Conk -Çanakkale Conkbayırı Savaşları s:27)


Cemil Conk Kimdir?

Doğum 1873, Ölüm 31 Ağustos 1963 (90 yaşında)

İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu, İstanbul, Türkiye

Bağlılığı Osmanlı (1892-1921) Türkiye (1921-1931)

Hizmet yılları 1892-1931

Rütbesi Mirliva

Komuta ettiği 36. Alay, 4. Tümen, 54. Tümen, 41. Tümen

11. Tümen, 18. Tümen, Piyade Atış Okulu Başkanı, Piyade ve Makineli Tüfek Müfettişi, 4. Tümen, 2. Kolordu (vekil)

Savaşları/Çatışmaları Balkan Savaşları

I. Dünya Savaşı

Kurtuluş Savaşı

Madalyaları Mecidiye Nişanı Liyakat Madalyası Harp Madalyası İmtiyaz Madalyası Kırmızı şeritli İstiklâl Madalyası

Cemil Conk (1873, Üsküdar, İstanbul – 31 Ağustos 1963, İstanbul) Çerkes kökenli

Türk asker.

1889 yılında girdiği Harp Okulu’ndan 4 Mayıs 1892 tarihinde teğmen rütbesiyle mezun oldu. 1894-1897 yılları arasında Alman ordusunda mesleki öğrenim ve eğitim gördü. Almanca biliyordu. Daha sonra ülkeye dönerek çeşit birliklerde görev yaptı. Balkan Savaşları, I. Dünya Savaşı’na katıldı. 30 Ağustos 1921 tarihinde Anadolu’ya geçerek Kurtuluş Savaşı’na katıldı. 1 Eylül 1923 tarihinde Mirliva rütbesine terfi etti ve Paşa oldu. 13 Şubat 1931 tarihinde emekli oldu. Kendisine yapılan milletvekilliği önerisini askerin siyaset yapması fikrine karşı olduğu için geri çevirdi. 31 Ağustos 1963 tarihinde vefat etti.

3. sınıf Kılıçlı Mecidi Nişanı, Gümüş Liyakat Madalyası, Harp Madalyası, Gümüş İmtiyaz Madalyası ve Kırmızı şeritli İstiklal Madalyası sahibidir.

Kitapları

Hatıralar: Balkan Harbi 1912–1913. [Çanakkale Seferi 1915], Türkiye Yayınevi, 1947.

Çanakkale Conkbayırı Savaşları, Erkânıhar biyei Umumiye Basımevi, 1959.

Kaynakça

T.C. Genelkurmay Harp Tarihi Başkanlığı Yayınları, Türk İstiklâl Harbine Katılan Tümen ve Daha Üst Kademelerdeki Komutanların Biyografileri, Genelkurmay Başkanlığı Basımevi, Ankara 1972, s. 25.

Kaynakça: Vikipedi, Özgür Ansiklopedi

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.