ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Âşık olma ritüeli | Ömer Faruk Çelebi

28.05.2022
430
A+
A-
Âşık olma ritüeli | Ömer Faruk Çelebi

Mevlana Hazretleri Mesnevide, aşkı ve ritüelini çok güzel açıklar.

“Evrenin teorisi yani düzeni aslında tektir. O düzenin çalışma mekanizması Ask’tır. En güçlü âşık, aslında hiç birsiyi olmadan her şeye Asık olandır. Hiçlikten var eden sadece Allah ise, o zaman hiçbir şey olmadan kâinatı içine almak ve her şeye Sevgi ve Ask ile bakabilmek Allah vergisi bir şeydir,” der.

Mevlana, İste o Ask ile yoğrulup, fedakârca insanlık için çalışmanın bütününe kulluk ritüeli der Mevlana. Kulluk hizmetkârlık değil. Âşık olma ritüeli ve yaratıcı ile bütünleşip onun vasıflarını 99 isimle hak etme ritüeli.

Bunun bir benzerini İmamı Azam Ebu Hanife söylemiş. Bu yüzden adamı öldürmüşler. Yani aslında her Müslüman’ın görevi benliği ve egoları bir tarafa bırakıp Allahın ona verdiği akil ve zekâ ile becerilerini Kemal seviyesine çıkarmak ve Asıklar katında Evliyalarla buluşmaktır.

Kuran’a bu açıdan baktığımızda çok güçlü bir Aşık olma kılavuzudur. Ayrıca, en önemli özelliği gerçek aşık özgür olacağından kesinlikle Elit ve Oligark karşıtıdır.  Ancak bugün maalesef dünyada Oligarklarin hâkim olduğu Siyasi İslam, Emevi İslami, Islama hâkimdir. Onun için Ask ticari bir metaya dönmüş ve ici boşaltılmıştır.

Ask aslında Quantum Mekaniği gibi boyutsuz ortamda madde ile ışık arasında gezinme yetenek ve öğretisi… İslam dini bu mekanizmayı anlamak için çok güçlü bir ritüel ama siz ben bu saf ve temiz hedefe başka yollardan da ulaşırım derseniz, kimsenin itirazı olmaz, diye düşünüyorum.

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.