ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Zapovednik ve Zonanın yazarı | Sergey Dovlatov

Zapovednik ve Zonanın yazarı | Sergey Dovlatov

Dovlatov Kendi gözlemlerine dayanan günlük hikayeleri okuyucuyu ağlatır ve güldürür.

Doğası gereği özgürlüğü seven bir kişi olarak, SSCB’ye yerleşemedi ve yeteneğinin takdir edildiği Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmek zorunda kaldı.

Dovlatov, en iyi minimalist yazarlardan biridir. Komik ve trajik, ironi ve mizah, komik ve anlamsız, küçük hikâyelerinde, anekdotlarında, günlük eskizlerinde yakından iç içe geçmiştir. Yazarın hayat hikâyeleri gözyaşları arasında kahkahadır.

“Zapovednik” ve “Zona”nın yazarı, eşsiz ışık stiliyle Rus edebiyatına girdi. Sergei Dovlatov’un tarzı yalnızca okuyuculara aşık olmakla kalmadı, aynı zamanda hantal Sovyet retoriğine karşı bir tür antitez haline geldi. Sahte bir dünyada yaşayan bir kişi hakkında yazdı. Bu nedenle, düzyazısı aynı zamanda komik ve trajiktir.

Dovlatov hiç kimseye veya hiçbir şey öğretmez ve kimseyi yargılamaz. “Olumlu” ve “olumsuz” karakterleri yok, hepsi bakış açısına bağlı. Çünkü bu hayatın temel gerçeğidir. Dovlatov’un esprili ve aynı zamanda hüzünlü nesri bir klasik haline geldi ve herhangi bir klasik gibi, atasözleri ve sözler biçiminde insanlara gitti:

Rusya’da, Sergei Dovlatov’un adını taşıyan ilk cadde, Komi Cumhuriyeti’nin Ukhta şehrinde ortaya çıktı.

Sergei Dovlatov’un onuruna, Zvezda dergisi tarafından verilen edebi Dovlatov Ödülü seçildi.

3 Eylül 2003’te Tallinn’de, Sergei Dovlatov’un onuruna, yazarın neredeyse üç yıl (1972) 4 numaralı dairede yaşadığı Vabriku Caddesi’ndeki 41 numaralı evin duvarına (1990’ların başlarına kadar – I.V. Rabchinsky St.) bir anıt plaket dikildi. -1975).

3 Eylül 2007 tarihinde saat 15: 00’te St. Petersburg’da 23 Rubinstein Caddesi’nde, yazara bir anma plaketinin açılması için ciddi bir tören düzenlendi. Plaketin yazarı, Rusya Sanatçılar Birliği üyesi Alexey Arkhipov’dur.


****

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.