ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 23°C
Gök Gürültülü

“Yunus Nadi Ödülleri’ne” protesto çağrısı

Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  

Kendilerini “Gerçek Karikatür Emekçileri” olarak tanıtan çizerler, meslektaşlarını Yunus Nadi Karikatür Ödülleri’ni protestoya çağırdı.

Protestoya gerekçe olarak “yolsuzluk davasından yargılanan ve karikatürcü olmayan bir kişinin ‘Yunus Nadi Karikatür Ödülü’ seçici kurulunda yer alması” gösterildi. Bu durumu “skandal” olarak niteleyen çizerler, “varlığını bilime, sanata ve Kurtuluş Savaşı’na adamış, ‘Yunus Nadi’ gibi emsal bir kişiliğin, aynı değerlere sahip kişilerce temsil edilmesi gerektiğine inandıklarını” belirttiler.

Seçici Kurul’da ise şu isimler yer alıyor: Metin Peker, Kamil Masaracı, Muhittin Köroğlu, Zafer Temoçin, Akdağ Saydut.

Çizerlerin “Bu Seçici Kurul, Yunus Nadi’nin Cumhuriyet’ine yakışmadı!” başlığıyla yayınladıkları açıklama ve imzacıları şu şekilde:

“Cumhuriyet Vakfı’na ve Kamuoyuna…

Son yıllarda üyelerinin hakkını savunmaktan uzak, birleştirici olması gerekirken tam tersine ayrıştıran Karikatürcüler Derneği yönetiminin Yunus Nadi Ödülleri’ne de el attığını görüyoruz. Dernek yönetiminin, yakın geçmişte gözaltına alınan veya tutuklanan Cumhuriyet gazetesi çizerlerinin ve dernek üyelerinin hiçbirine sahip çıkmadığı açık bir gerçek… İlkelerinden gittikçe uzaklaşan Karikatürcüler Derneği yönetimi; ‘Sizin bilmediğiniz şeyler var!’ bahanesiyle çizer meslektaşlarına yapılan hukuksuzlukları adeta onaylayan bir kurum haline dönüşmüş durumda.

Yolsuzluk davasından yargılanan ve karikatürcü olmayan bir kişinin ‘Yunus Nadi Karikatür Ödülü’ seçici kurulunda yer almasını büyük bir skandal olarak değerlendiriyoruz. Zira, gerçek bir karikatürcünün yolsuzluk davasından yargılan(a)mayacağı, yargılansa bile bu süreçte kuruma zarar gelmemesi için istifa etmesini bilecek kadar onurlu davranacağı kanısındayız.

Cumhuriyet gazetesinde uzun yıllar çalışmış çizerlerin gazeteyle yolları ayrılınca, dernek yönetiminin ve destekçilerinin onlardan boşalan yerleri pervasızca doldurduklarını gözlemliyoruz. Söz konusu ‘liyakatsizlik’ durumunun karikatür camiasında da kendini göstermesi umutsuzluğa yol açıyor, şaibeleri inanılır kılıyor. Yaşananlar; içinde bulunduğumuz olumsuz süreci meşrulaştıran çıkar gruplarıyla mücadele etmenin ne kadar zor olduğunu bizlere zaten çeşitli örneklerle göstermiştir. Uluslararası alanda başarı kazanan ama yönetim yanlısı olmayan çizerlerin dernek yönetimince yok sayıldığı da bilinen başka bir gerçektir. Cumhuriyet gazetesi aldığı kararla, bu anlayışa da hizmet etmiş olmaktadır.

Varlığını bilime, sanata ve Kurtuluş Savaşı’na adamış, ‘Yunus Nadi’ gibi emsal bir kişiliğin, aynı değerlere sahip kişilerce temsil edilmesi gerektiğine inanıyor ve Cumhuriyet yönetiminin aldığı ‘jüri üyeliği’ kararını tekrar gözden geçirmesini bir zorunluluk olarak görüyoruz. Dahası; gerçek karikatür emekçilerini, başta ‘Yunus Nadi Karikatür Ödülü’ olmak üzere, şaibeli kişilerin yer aldığı tüm yarışmaları protestoya davet ediyoruz.

Saygılarımızla.

“Gerçek Karikatür Emekçileri”

Bildiriye destek verenler (A-Z) :

Akan Kor

Ali Fuat Süer

Ali Olgun

Ali Raşit Karakılıç

Arif Efendiler

Arman Salepçi

Asaf Budak

Aslı Alpar

Asuman Küçükkantarcılar

Ateş Benice

Atilla Atala

Atilla Yakşi

Bülent Okutan

Cafer Yıldırım

Coşkun Göle

Deniz Dokgöz

Emre Ulaş

Emre Yılmaz

Ercan Akyol

Erdoğan Karayel

Ergin Asyalı

Ergun Akleman

Fatih Erdoğan

Feridun Demir

Hakan Derman

Halis Dokgöz

Harun Yavruoğlu

Hayati Boyacıoğlu

Haydar Işık

Hicabi Demirci

Hikmet Aksoy

Hüseyin Çakmak (KKTC Karikatürcüler Der. Gen. Sekreteri)

İbrahim Ormancı (Mizahçı)

İlkin Deniz

İ. Serdar Sayar

Köksal Çiftçi

Lütfü Acun (Mizah Yazarı)

Mehmet Dal

Mehmet Gölebatmaz

Mehmet Saygın

Mehmet Karaman

Muammer Olcay

Murat İlhan

Murat Kürüz

Necati Derya

Necmi Yalçın

Nergis Kul

Nurettin İkizler

Nuri Kurtcebe

Özgün Uysal

Sadık Üçok

Sait Munzur

Sertaç Ürer

Servet Gürel

Siyami Yozgat

Sönmez Yanardağ

Süleyman Gök

Tarık Tolunay

Turgay Tüysüz

Turgut Çeviker (Karikatür Tarihçisi)

Turgut Demir

Uğur Durak

Yakup Kamer

Yusuf Akıncı

Zeki Bulut

Kaynak: Gazete Duvar (4 Ocak 2019)

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.