ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

“Yeryüzü Bize Dar Mı ya da Hücremdeki Kuşlar” / Adil Okay

21.01.2019
1.216
A+
A-
“Yeryüzü Bize Dar Mı ya da Hücremdeki Kuşlar” / Adil Okay


Ağırlaştırılmış müebbet hapse hükümlü politik tutsak Hasan Şahingöz ile Fotoğrafçı Pembegül Gökçek, demir parmaklıkları, yasakları derken OHAL’i aşarak bir araya geldiler ve iki sanat disiplinini, fotoğraf ile şiiri buluşturarak bir üst imgeye vardılar.

Hücremdeki Kuşlar” adlı bu dosyadaki şiirler (ve metinler) ile fotoğraflar arasında bire bir örtüşme aramamak gerekiyor. Ahmet Ada’nın dediği gibi şair doğal olarak, fotoğrafın onda uyandırdığı imgeyi sözcüklerle kuruyor. Fotoğraf, vizör, göz ve nesne arasındaki ilişkiden ortaya çıkıyor. Mekân ve zamanın bir anı kareye alınıyor. Şair, fotoğrafın onda esinlediği, onda gördüğü şeyleri sözcelendiriyor. İmgelere dönüştürerek ses ve anlam olarak yeniden üretiyor.

İşte fotoğrafçı Pembegül Gökçek ile şair- yazar Hasan Şahingöz’ün kolektif çalışması olan “Yeryüzü Bize Dar mıHücremdeki kuşlar” görsellik ve duyarlılık bakımından iç içe geçerek kaynaşan, bu kaynayıştan doğan şiir – metin ve fotoğraf birlikteliğinin hazzını yaşatıyor. Elbette daha önce de “Fotoğraf”, diğer sanat disiplinleriyle buluşmuş ve yeni imgelere bürünmüştür. Ama fotoğrafların, demir parmaklıkların arasından “tek kişilik hücre”ye sızıp, sözcüklerle – mısralarla buluşması ve yeniden kanatlanıp, yeni bir formla dışarı uçması başlı başına imgesel bir yolculuktur.

Bizi bu yolculuğa çıkaran Gökçek ile Şahingöz’e ne kadar teşekkür etsek azdır.

okayadil@hotmail.com

Not: Hasan Şahingöz ile Pembegül Gökçek’in bu ortak çalışmasını aşağıdaki bağlantıdan e – kitap olarak okuyabilir, indirebilirsiniz.

***

HASAN ŞAHİNGÖZ KİMDİR?

Sosyalist tutsaklardan Hasan Şahingöz. 1971 doğumlu. Yozgat’ın Şefaatli ilçesinden. “Anayasal Düzeni Zorla Değiştirmeye kalkışma…” iddiasıyla suçlanıp, yargılandı, bu suçtan idam cezası aldı. Bu ceza nedeniyle de 22 yıldır hapistedir. 2002 yılında idam cezası kaldırılınca ceza, yargılanıp ceza aldığı Ankara 2 No’lu DGM tarafından otomatik olarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrildi.

Hasan Şahingöz yıllardır tek kişilik hücresinde “Ümüş – Eylül” adlı sanat dergisi yayınlıyor. Elle hazırlanan dergi dışarıda fotokopi ile çoğaltılıyor. www. gorulmustur.org adlı sitede e -dergi olarak paylaşılıyor.

İletişim:

Hasan Şahingöz

1 No’lu F Tipi Cezaevi

TEKİRDAĞ

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.