ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Sağanak Yağışlı

Vehbi’nin Kerrakesi mi, Hanım’ın Feracesi mi? | İbrahim Uysal

Vehbi’nin Kerrakesi mi, Hanım’ın Feracesi mi? | İbrahim Uysal

Toplumsal yaşam içinde, öyle sözcükler vardır ki, herkesi mutlu eder, keyfini getirir. Acayip bir durumdur ki, sormayın gitsin; ama ben yine de siz sormadan anlatayım “Vehbi’nin Kerrakesini”!..

–İlim irfan görmüş, kadılık, müderrislik yapmış “Sümbülzade Vehbi Efendinin” kerrake öyküsünü anlatmadan, konuya girilmez.

–Padişah III. Selimin, bir gece aklına bir şeye takılır, düşünür taşır ama işin içinde çıkamaz. O da, Sümbülzade Vehbi Efendiyi sarayına gelmesini emir buyurur.

–Gecenin geç vaktinde Sümbülzade Vehbi Efendinin Konağının kapısı çalınır ve padişah hazretlerinin kendileri emrettikleri söylenir.

–Eeee gecenin bu vakti çağrılma pek hayra alamet olmaz. Vehbi efendi, konak ahalisi telaşlanır, Vehbi Efendi korku ve telaşla giyinir

–Dedim ya “yönetim” sakat bir iştir. Ne başı bellidir, ne sonu. Neresinden tutsanız elinizde kalır ya da vehbi gibi ferace giyersiniz.

–Bizde genellikle, yönetim konuları hep “idare” ya da “idare etmek” olarak tanımlanır.

–Bir de hal hatır sorulunca, “eh işte, idare edip gidiyoruz” der geçeriz. Pek de keyifli bir şey tanımlamaz bu durum.

–Yöneticilik, ya seçimle ya da atanarak gelinen bir görevdir. Haaa darbe yaparsanız da, orasına karışmam.

–Atanma, tayin(yeterlilik koşullu) ya da seçim ile gelinmelerde, liyakat(yeterli, layık olma) ile de, torpil(kayırlan, arka çıklan) ile de olabilir. Bu, sizin maharet ve ilişkilerinize bağlıdır.

–Deneyimlenmiş ya da kaşarlanmış olanlar için durum idare edilir de, bu durum ilk ve yeniler için muhteşem bir duygudur.

–Bir gece öncesi gözlerinize uyku girmez, yatakta bir o yana bir bu yana döner durursunuz. Sabah olur, “Vehbinin Kerrakesi” olmaması için akşamdan hazırladığınız giysileri giyer, hazırlanırsınız.

–Pencereden yan gözle baktığınız ve beklediğiniz siyah araba evin önüne gelir, ahvalinize (durum) bağlı olarak da ya araçtan tek şoför ya da ek olarak sağ ön koltuğun olmazsa olmazı kurumanız araçtan iner ve sizi uygun güvenlikler bir yerde bekler.

–Siz ihtişamlı bir şekilde çıkarsınız konuttan ve açılan araç kapısından sağ arka koltuğuna kurulursunuz. Tertemiz yıkanmış, parfümler sıkılmış araç sizi, yöneticisi olduğunuz makama götürür.

–İlk gidiyorsanız tüm üst, üst altı, altı üstü karışık herkes oradadır. Araç durur durmaz kapınız açılır, ön koltuktaki korumanız azıcık yan gözle sitem eder ama, ahali çoktan sizi almış ve makamınıza uçuruvermiştir.

–Uuu, kimler kimler. Sekreterleriniz, hizmet elemanlarınız, herkes odanıza bir girer bir çıkar. İlk gün gelen çiçek sepetleri, çikolata paketlerinden ve önceleri tegraflar varken telgraftan, bu günler ise, eş-dost-tanıdık-tanımadık-tanımadık tanıdık telefonundan geçilmez

–Toy iseniz bu durum bir kaç gün sürer, kaşarlanmış iseniz de, bir kaç saat sonra üst düzey yönetimden bir brifing (kurum hakkında bilgi) alırsınız.

–Tabi herkes çoktan hazırlamıştır siz sunacağı dosyaları.

–Telefonlar, talep yazıları, bakan, siyasilerin, ekabirlerin istekleri ile ilk şafak atar ve gerçeklerle yüzleşmeye başlarsınız.

–Sonra, uyanık personelin sizin “sazan” olup olmadığınızı test etmeleri. Kakalayabiler ise, bir iki bekleyen imza.

–Adil olacağım derken, bakan, siyasi, yerel yönetici derken kapınızdan giren ya da gelen bir telefon ile adaletin pek de “matah”” bir şey olmadığını öğrenmeniz çok sürmez.

–Atama talepleri, iş ve ihaleler, işlem hızlandırma istekleri, çalışanların sorunları, gazete ve televizyoncular, sivil toplum ve temsilcileri, yönetimde olan iktidar partisi yönetici talepleri.

–Görevdeyken vaya ayrılsanız bile yıllarca sürecek soruşturmalara ve mahkemelere konu olacak attığınız imzalar.

–Bir de bakarsınız ki, işleri ve işlemleri pek bilmiyorsanız boğazınıza kadar batmışsınız.

–İlk günler sabah yan gözle beklediğiniz aracınız, bekler de bekler; görevlilerin “bir sorun mu var efendim” telefonları ile uyanırsınız ayaktaki uykudan.

–Gelirken, yanlışlıkla kerrake yerine ferace giymemek için onca çabanız, bir de bakarsınız ki, başınıza ördüğünüz onca çorap ile uykularınız kaçmaya başlar.

–Ya bu yöneticilik yok mu, bu yöneticilik çok muhteşem bir duygudur. Hani o bakanın, “Şu okullar olmasa, ne güzel de yönetirdim bu marifi” dediği gibi;

–Şu talimatlar, seçmen istekleri, partili talepleri, bakanlar, milletvekilleri derken herkes.

–Şafak atar ama, artık çoktan kerrake yerine feraceyi giydirmişlerdir size. Anladığınız da, şafağınız attığında ise, artık atı alan üsküdar’ı çoktan geçmiştir. Yazıyı bu kez, Anderson masalı gibi bitireyim mi?

–Kaç kişi bilir ki “az tamah, çok zarar verir”i.

ETİKETLER:
Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.