ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 19°C
Rüzgarlı

Savaşa Dair Sözler / Yazı Atölyesi

Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  

Sesini değiI, sözünü yükseItmeIi insan! Çünkü gök gürültüleri değiI, yağmurlardır yaprakları yaşatan.

 

Savaşın acı yüzünü gösteren fotoğraflardan birisi. II. Dünya Savaşı sona ereli altı yıl olmuş ama Almanya’nın büyük bir bölümü, özellikle de büyük şehirler hala harabe gibidir. Erich Lessing 1951’de hülyalı hülyalı Düsseldorf’tan arta kalanı seyreden küçük kızı görünce deklanşöre basar. Avusturyalı bir Yahudi olan Lessing, Naziler yüzünden İsrail’e kaçmış ama 1947’de Avrupa’ya geri dönmüş.Yıl 2003, Saddam Hüseyin’in doğduğu kent olan Tikrit’te, Amerikalı birliklerin girmesinin hemen ardından karşı karşıya geldikleri bir lama sürüsü. “Fotoğraflarımda görünenler üzerinde hiç bir kontrolüm yok” diyor Thomas Dworzak, “Sadece olup biteni gösteriyorlar. Fotoğrafın büyüsü işte tam da bu.”


 

Savaşlarda kazanan taraf olmaz

 

Ben atomu insanlığa hizmet etmek için buldum. Onlar bomba yapıp birbirlerini yok ettiler.

Albert Einstein

Ben, barış İçin savaşmak istiyorum. Albert Einstein

Bilge bir kral, asla savaş istemez. Ama her daim savaşmaya hazır olmalıdır. Thor (2011)

Bir savaş, savaş sırasında değil savaştan önce kazanılır. Helmuth von Moltke

Birisi barışı başlatmalı, tıpkı savaşı başlattığı gibi. Stefan Zweig

Bizim neslimiz Büyük Depresyon’u ya da Büyük Savaş’ı yaşamadı. Bizim savaşımız ruhsal bir savaş. Bizim depresyonumuz kendi hayatlarımız… Fight Club (1999)

Bu bir savaş, muharebe, kalpleriniz ve ruhunuz yara alabilir. Dead Poets Society (1989)

Bu dünya silah tüccarlarına kalacak çünkü herkes birbirini öldürmekle meşgul. Bu hayatta kalmanın sırrıdır: Asla savaşa girme.. Özellikle de kendinle. Lord of War (2005)


Bütün savaşları, dövüşemeyecek kadar korkak olan, bu yüzden de kendileri adına dövüşmek için dünyanın gençlerini cepheye süren hırsızlar çıkarır.

Turnuvalarda savaşmam çünkü biriyle gerçekten savaşırken onun benim neler yapabileceğimi bilmesini istemem.  Game of Thrones (TV Series 2011)

Tüm savaşlar iç savaştır, çünkü tüm insanlar kardeştir. François Fenélon

Türkler barışta melek savaşta ifrit gibidir. B. GAZZİ

Ulusun yaşamı tehlike ile karşı karşıya kalmadıkça, savaş bir cinayettir. Mustafa Kemal Atatürk

Uygarlığımız ilerlemiyor diyemeyiz; çünkü her savaşta daha yeni öldürme yöntemleri kullanılıyor. Will Rogers

Üçüncü dünya savaşında hangi silahlar kullanılacak bilmiyorum; ama dördüncüsü taş ve sopa ile yapılacak. Albert Einstein

 

Alıntı

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.